Wyszukiwarka Google w Polsce jest tak bardzo popularna, że praktycznie nie istnieje dla niej żadna konkurencja. Nie ma się co dziwić, bo to naprawdę bardzo dobry produkt. Algorytmy wyszukiwania są obecnie bardzo mocno rozwinięte i właściwe w większości przypadków nie musimy się trudzić, by znaleźć informacje, które nas interesują. Nie każdy jednak zna możliwości tego narzędzia, a jest ich całkiem sporo. Warto zatem zobaczyć jak jeszcze skuteczniej szukać informacji w sieci.
Jeżeli chcesz wykluczyć z wyników zapytania słowo lub frazę, możesz łatwo to zrobić stawiając znak minus “-” (bez spacji) przed słowem, które chcesz wykluczyć.
Przykład: Wpisz w wyszukiwarkę frazę “sen letni”. W wynikach zostanie zwrócone co to jest estywacja. Jednak chcesz zobaczyć, czy taka fraza znaczy jeszcze coś innego, dlatego możesz powtórzyć szukanie. Tym razem wpisz “sen letni -estywacja”. Zauważysz wtedy, że dawno temu był film o takim tytule. W ten sposób możesz wykluczyć dowolną ilość słów - przed każdym wpisując znak minus “-”. Jednocześnie uzyskasz wyniki bardziej dopasowane do swoich oczekiwań.
Gdy szukasz konkretnego zwrotu, ale wyniki wyszukiwania nie zwracają dokładnie tego co chcesz, możesz wspomóc się wpisując szukaną frazę w cudzysłów.
Przykład: Szukasz stron zawierających zwrot “nietechnologicznie o technologii”. Łatwo zauważysz, że wyniki nie zwracają tego czego szukasz. Jeżeli fraza ta znajdzie się w cudzysłowie, otrzymasz dokładnie takie wyniki jakich oczekujesz.
Wyszukiwarka Google świetnie nadaje się do sprawdzania pisowni. Wystarczy, że wpiszesz słowo, aby przekonać się, czy poprawnie je zapisałeś. Zobacz na przykład jak napisać zwrot "czeba się wylózować"...
Bardzo ciekawą opcją jest wykorzystanie wyszukiwarki Google do szukania interesujących nas rzeczy na dowolnej stronie internetowej.
Przykład: Jeżeli chcesz wyszukać informacji o Operze Max na nietechnologiczni.pl, a wyszukiwarka umieszczona na stronie zwraca słabe wyniki (to jest akurat prawda na większości stron internetowych), to z pewnością pomoże wyszukiwarka Google. W tym celu użyj zwrotu “site:nietechnologiczni.pl opera max”. W wyniku zobaczysz wszystkie strony w domenie nietechnologiczni.pl, na których znajduje się zwrot “opera max”.
Przy okazji zobacz jak mieć więcej internetu mobilnego w Androidzie za tyle samo.
Bardzo przydatne okazują się podpowiedzi wyszukiwarki podczas wpisywania frazy. Często nie musisz znać dokładnej nazwy, tego co chcesz znaleźć. Wystarczy po wpisaniu każdej literki obserwować co Google sugeruje. W ten sposób możesz znaleźć bardziej dokładne wyniki, ponieważ widzisz sugerowaną podpowiedź. Jest ona jednocześnie najczęstszym zwrotem wyszukiwanym przez innych użytkowników, który zaczyna się od wpisanych przez Ciebie liter.
Przykład: Chcesz dowiedzieć się o wokalistce Nicole Scherzinger, o której słyszałeś od koleżanki. Niestety po powrocie do domu pamiętasz imię, ale nie pamiętasz dobrze nazwiska. Obserwując co podpowiada wyszukiwarka Google w trakcie wpisywania kolejnych liter w polu wyszukiwania, bez problemu trafisz na właściwy trop. Już po wpisaniu “Nicol” w sugerowanych podpowiedziach znajduje się odpowiedź.
Szybkie sprawdzenie pogody w konkretnym miejscu także jest bardzo proste z wyszukiwarką Google. Jeżeli wybierasz się w najbliższym czasie nad morze i chcesz dowiedzieć się jaka jest pogoda w miejscowości, do której jedziesz, wpisz odpowiednie pytanie w polu wyszukiwania.
Przykład: W celu sprawdzenia pogody na najbliższe dni w wybranej miejscowości wpisz w wyszukiwarkę “pogoda ustka”, “pogoda poznań”.
Gdy klikniesz w interesujący Cię dzień zobaczysz podgląd rozkładu temperatury w ciągu dnia, ale także procentową szansę na opady oraz siłę wiatru. Dostępne opcje mogą różnić się w zależności, czy korzystasz z telefonu, czy z komputera.
W podobny sposób sprawdzisz, o której godzinie wschodzi i zachodzi słońce. Wystarczy, że wpiszesz “wschód słońca”, “wschód słońca ustka”, “zachód słońca międzyzdroje”... Wyszukiwarka pokaże odpowiedź dotyczącą dzisiejszego dnia.
Tak samo prosto dowiedziesz się, która jest obecnie godzina w innym kraju. W tym celu wpisz: “godzina londyn”, “godzina usa”, “godzina tokio” itp.
Nie każdy też wie, że wyszukiwarka Google świetnie sprawdzi się jako kalkulator. W trakcie korzystania z internetu nie musiz szukać kalkulatora, czy sięgać po telefon. Wystarczy, że w polu wyszukiwania wpiszesz równanie jakie chcesz policzyć, a Google zwróci właściwy wynik. Możesz tutaj liczyć całkiem złożone równania.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko sprawdzić na co możesz iść do kina w wybranej miejscowości. Wpisz “kino poznań”, a w jednej chwili otrzymasz wyniki filmów wyświetlanych w tym mieście. Po kliknięciu na nazwę filmu zobaczysz więcej informacji o filmie, na przykład godziny seansu. Możesz też sprawdzić godziny seansów na następne kilka dni.
Zastanawiasz się ile kilogramów ma funt, jaki wzrost masz w stopach lub ile kilometrów ma mila? Niepotrzebnie. Zadaj odpowiednie pytanie w wyszukiwarce Google np. “2000 mil w km”, “180 cm w stopach”, “50 funtów w kg”, a otrzymasz odpowiedź.
Podobnie jest z przeliczaniem walut lub z bieżącym kursem. Możesz przeliczać dowolną kwotę od razu na wybraną walutę. Tutaj ważna informacja! Wartości podane przez wyszukiwarkę są przeliczane wg kursów stosowanych w banku Citybank N.A., a Google nie bierze odpowiedzialności za dokładność tych kursów. Więcej informacji bezpośrednio ze strony Google:
Zrzeczenie odpowiedzialności z tytułu przeliczania walut
Google nie gwarantuje dokładności kursów walutowych stosowanych w kalkulatorze. Przed dokonaniem transakcji, na które mogłyby wpłynąć zmiany w kursach walut, należy potwierdzić aktualne kursy walut. Waluty obce przeliczane są według kursów stosowanych w banku Citibank N.A. i podawane za jego zezwoleniem. Kursy podawane są wyłącznie w celach informacyjnych i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. W przypadku rzeczywistych transakcji kursy mogą się różnić; ponadto Citibank nie oferuje zawierania transakcji według podawanych kursów.
Wpisz kod waluty i ewentualnie liczbę jaką chcesz przeliczyć “eur”, “gbp”, “120 chf w eur”, “259 chf” - przeliczy od razu na złotówki.
Bardzo pomocny jest Graf Wiedzy. Pokazuje się z prawej strony wyników wyszukiwania dla popularnych zapytań. Informacje brane są z różnych źródeł, głównie z wikipedii, Google Plus i z “miejsc Google”, które od niedawna nazywają się “Google moja firma”.
Korzystając z Grafu Wiedzy bardzo szybko dowiedziesz się podstawowych informacji o wyszukiwanym miejscu, zespole, znanej osobie czy firmie. Na przykład zobacz kto to jest ten Sergey Brin?
Wyszukiwarka Google, to także wyszukiwarka grafik umieszczonych w internecie. Przy tym nie musisz ograniczać się do samego wpisania wyszukiwanej frazy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szukać obrazów w określonych barwach lub wyszukać podobne obrazy do tych, które już masz.
Pamiętaj, że obrazy i grafiki znalezione w ten sposób z reguły nie mogą być wykorzystane do własnych celów. Często są one na licencji, która nie pozwala na takie wykorzystanie.
Jeżeli chcesz znalezieźć zdjęcia, na którym dominuje jakiś kolor wybierz “Narzędzia” > “Kolor”. Następnie wybierz jedną z dostępnych opcji. Poza kilkoma zdefiniowanymi kolorami znajdziesz też opcję “Kolorowe”, “Czarno-białe”, “Przezroczyste”.
Przykład: Tradycyjne wyszukiwanie grafik na słowo “róża” pokaże większość obrazów z czerwoną różą. Załóżmy na przykład, że szukasz niebieskiej róży (naprawdę?). Wystarczy, że zgodnie z powyższym schematem wybierzesz kolor niebieski, a wyszukiwarka pokaże zdjęcia z niebieską różą...
Google oferuje też możliwość przeszukania zasobów i znalezienie grafik na podstawie obrazu lub podobnych do już posiadanego obrazu. W polu wyszukiwarki grafik po prawej stronie jest ikona aparatu nazwana “Wyszukiwanie obrazem”. Wystarczy posiadać link do obrazu lub wskazać obraz zapisany na dysku. Po wyszukaniu obrazów, Google zaproponuje obrazy podobne wizualnie. Tutaj możesz spodziewać się różnych efektów, w zależności od szukanego zdjęcia. Często jest to wskazanie obrazów o podobnej tematyce i barwach, ale nie zawsze muszą to być obrazy rzeczywiście bardzo podobne.
Jak już wspomniałem wykorzystanie większości obrazów znalezionych w wyszukiwarce Google do swoich celów może być nielegalne. Nie możesz ich zatem legalnie wykorzystywać w swoich pracach, czy na swoich stronach internetowych. Istnieje jednak sposób, aby wyszukiwarka Google pokazała tylko te obrazy, które zostały oznaczone odpowiednią licencją. Do wyboru masz: “Z dowolną licencją”, “Oznaczone do ponownego wykorzystania z modyfikacją”, “Oznaczone do ponownego wykorzystania”, “Oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych z modyfikacją”, “Oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych”.
Wszystkie powyższe sposoby szukania możesz także wyszukiwać w określonym z góry przedziale czasowym. Do wyboru masz na przykład “ostatnia godzina”, “ostatni tydzień”, “dowolny zakres dat” itp.
Od jakiegoś już czasu jest też możliwość szukania głosem. Wystarczy nacisnąć przycisk ikony mikrofonu w polu wyszukiwania i wypowiedzieć frazę, którą chcesz wyszukać. Oczywiście potrzebne jest do tego celu urządzenie z mikrofonem oraz nasza zgoda na wykorzystanie mikrofonu przez przeglądarkę.
W ten sposób bardzo szybko możesz skorzystać z wyszukiwarki Google. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie słowa mogą być poprawnie zrozumiane przez wyszukiwarkę lub w ogóle może nie mieć ich w swojej bazie. Wtedy otrzymasz komunikat, że wyszukiwarka... nie rozumie.
Szukanie filmów nie musi ograniczać się do wyszukiwarki YouTube. Możesz bowiem przeszukiwać całe zasoby internetu, korzystając z wyszukiwarki filmów. Do wyboru masz kilka opcji, w tym szukanie tylko na stronie YouTube (i kilku innych mniej znanych), szukanie filmów o określonym przedziale długości, z napisami oraz o wysokiej jakości. Spróbujmy poszukać w kategorii filmy przykładową frazę “jacek braciak zus”. Łatwo zauważysz, że film “nie potrafi” zniknąć z sieci, choć wielu próbowało.
Część tych sposobów możesz łączyć ze sobą. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby szukać za jednym razem wyników tylko na jednej stronie, z wykluczeniem konkretnych słów i zawierających określoną frazę.
Przykład: szukasz na stronie google.pl z wyłączeniem słowa “android” oraz zawierającego frazę “aplikacje na telefon”. W tym celu wpisz site:google.pl -android "aplikacje na telefon". Wynik z pewnością może zaskoczyć.
Podziel się w komentarzach informacją ilu sposobów nie znałeś lub pokaż kolejne, o których nie wspomniałem. Jest ich jeszcze trochę.
© Spectral-Design - Fotolia.com
Strona wykorzystuje pliki cookies do celów analitycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie chcesz, by strona zapisywała pliki cookies, zmień ustawienia przeglądarki.