Kategoria: Newsy i ciekawostki

Android 5.0 Lollipop i nowy Gmail z wyglądem "Material design"

3 listopada 2014, czyli już jutro, powinna pojawić się oficjalnie aktualizacja Androida do wersji 5.0 Lollipop. Google zapowiedziało, że w pierwszej kolejności otrzymają ją tablety Nexus 7 oraz Nexus 10. W dalszej kolejności aktualizacja powinna trafić do użytkowników telefonów Nexus 5 oraz Nexus 4. Oczywiście w tym miesiącu ma pojawić się oficjalnie Nexus 6, który także będzie pracował pod kontrolą najnowszego Androida. Aktualizację zapowiedziało też kilku innych producentów, z których największe wrażenie robi Motorola, która chce zaktualizować wszystkie swoje telefony z serii Moto (pierwszej i drugiej generacji), w tym najniższe modele Moto G i Moto E oraz Droid (Ultra, Maxx, Mini).

Ponieważ wersja Androida 5.0 Lollipop wnosi zupełnie nowy styl wyglądu nazwany “Material design” zmienia się bardzo dużo w wyglądzie samego Androida jak i aplikacji. W pierwszej kolejności wygląd zmienią aplikacje wykonane przez Google, choć nie wszystkie od razu, ale kilku dużych developerów także przystosowuje już swoje aplikacje do tego wyglądu.

Tydzień temu pojawiła się już nowa wersja aplikacji Gmail 5.0 z wyglądem “Material design”. W momencie pisania tego tekstu nie ma jej jeszcze w oficjalnym sklepie play.google.com, ale dzięki pracownikom androidpolice.com można pobrać ją ze strony apkmirror.com. Ta wersja jest kompatybilna z Androidem od 4.0 (i każdym nowszym).

Mam już tę wersję aplikacji Gmail zainstalowaną u siebie razem z Androidem 5.0, dlatego dzisiaj pokażę jej nowy wygląd na kilku zrzutach ekranu, a w najbliższym czasie możesz spodziewać się kolejnych informacji z tej odsłony Androida. Niestety w telefonach z niższą wersją Androida niż Lollipop nie wszystkie elementy mogą wyglądać lub animować się w ten sam sposób. Na pewno nie będzie widoczna górna belka w kolorze czerwonym, na której jest godzina i powiadomienia, gdyż starsze wersje  Androida nie obsługują tego elementu.

Pod zdjęciami znajduje się dokładny opis różnic między starą, a nową wersją aplikacji Gmail.

Aktualizacja 09.11.2014

Gmail 5.0 już jest dostępny w sklepie play.google.com.
Niestety Android 5.0 Lollipop nie trafił jeszcze na urządzenia z serii Nexus, tak jak wcześniej sądzono. Być może stanie się to 12 listopada, ale jak to z Google bywa, nie jest to pewne.
Co ciekawe, LG zapowiedziało aktualizację swojego flagowego modelu LG G3 do najnowszej wersji Androida 5.0 Lollipop w najbliższym tygodniu, a aktualizacja ma rozpocząć się od Polski.

Aktualizacja 18.11.2014
Telefony Nexus 4, Nexus 5 oraz tablety Nexus 7 zaczęły wczoraj wieczorem otrzymywać aktualizację do najnowszej wersji Androida 5.0 Lollipop. Aktualizacja odbywa się przez kanał OTA, czyli aktualizacja pobierana jest przez internet, a powiadomienie o aktualizacji powinno pojawić się, gdy telefon wykryje nową wersję Androida.

Gmail okno pisania wiadomości nowy material design i stary wygląd
Z lewej strony nowy wygląd, z prawej stary wygląd - okno tworzenia nowej wiadomości. Poza charakterystyczną belką w kolorze czerwonym pojawiły się także nowe przyciski wysyłania wiadomości, dodawania załącznika oraz strzałka cofnięcia. Zmiany te wnosi nowa wersja aplikacji Gmail. Na tym przykładzie widać też bardzo dobrze różnice między nową klawiaturą w wyglądzie Material design, a poprzednią, różnicę w przyciskach na dolnej belce i ikonkach zasięgu, Wi-Fi oraz baterii w górnej części. Wygląd tych elementów jest efektem nowego wyglądu Androida, a nie samej aplikacji Gmail.

 

Z lewej strony nowy wygląd, z prawej stary - lista wiadomości w programie Gmail. Przede wszystkim zmieniły się ikonki z kwadratowych na okrągłe. Dodano też nieco więcej przestrzeni między elementami przez co na tym samym modelu telefonu teraz widać sześć wiadomości jednocześnie, a wcześniej było ich siedem. W dolnym prawym rogu pojawia się charakterystyczny dla aplikacji z Material design przycisk tworzenia nowej wiadomości. W górnej części na środku widać też ikonkę animacji odświeżania wiadomości. Wcześniej był to poziomy pasek nad listą wiadomości.

 

Z lewej nowy wygląd, z prawej stary - okno wiadomości w programie Gmail. Na przykładzie tej samej wiadomości widać zwiększoną przestrzeń wiadomości, którą uzyskano przez usunięcie informacji o nadawcy i terminie otrzymania wiadomości. Przycisk odpowiadania na wiadomość pojawia się teraz w górnej części wiadomości, ale w trakcie przewijania chowa się pod czerwoną belką oraz na samym dole, widoczny po przewinięciu wiadomości do końca.

 

Nowy Gmail to także możliwość dodawania innych kont takich jak Yahoo, Outlook, wp.pl, onet itp., a także kont firmowych (zrzut z lewej strony). Z prawej strony widoczny jest wysuwany panel boczny, na którym możemy przełączać się między kontami. Ciekawym, ale bardzo małym udoskonaleniem jest dodanie etykiety "Oznaczone gwiazdką", której wcześniej nie było.
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer