Smartfony i aplikacje na telefon

Aplikacja Zdjęcia Google - synchronizacja, albumy i udostępnianie zdjęć

Opisałem już co to są zdjęcia Google i jakie dają możliwości. Znajdziesz tam podstawowe informacje o tej usłudze. Teraz przyszedł czas na przedstawienie i opisanie kolejnych funkcji aplikacji Zdjęcia Google.

Z tego wpisu dowiesz się między innymi:

 • Jak włączyć synchronizację zdjęć z nielimitowanym miejscem i w oryginalnej jakości.
 • Jak dodawać nowe albumy i dodawać zdjęcia do już istniejących.
 • Udostępnianie zdjęć znajomym.

Jak włączyć synchronizację zdjęć z nielimitowanym miejscem i w oryginalnej jakości

Żebyś w ogóle mógł korzystać z synchronizacji zdjęć musisz zalogować się na swoje Konto Google w telefonie. Ponadto poniższy proces musisz wykonać na każdym urządzeniu, z którego chcesz synchronizować zdjęcia, na przykład drugi telefon, czy tablet.

Zobacz jak założyć i dodać konto Google do telefonu.

Włączenie synchronizacji zdjęć.

 • Wejdź w aplikacji Zdjęcia w Menu (kliknij w trzy poziome kreski do góry z lewej strony lub przesuń palcem od lewej krawędzi ekranu w prawo - wysunie się belka z Menu aplikacji).
 • Kliknij "Ustawienia".
Belka ustawień w aplikacji Zdjęcia Google
 • Kliknij "Kopia zapasowa i synchronizacja" żeby włączyć synchronizację zdjęć z Kontem Google.
 • Na tej samej stronie ustawień kliknij "Rozmiar przesyłanych plików".
Karta kopii zapasowej i synchronizacji zdjęć w aplikacji Zdjęcia Google w telefonie
 • Następnie wybierz "Wysoka jakość (bezpłatne miejsce bez ograniczeń) - Świetna jakość i mniejszy rozmiar plików" lub "Oryginalne (ograniczone do miejsca na koncie) - Pełna rozdzielczość (pliki zajmują miejsce na Dysku)".
Wybór wysokiej jakości zdjęć lub oryginalnej jakości w aplikacji Zdjęcia Google

W karcie ustawień "Kopa zapasowa i synchronizacja" ustawisz także, czy kopia zapasowa zdjęć i filmów ma być robiona przez sieć komórkową. Możesz wybrać kopię zapasową zdjęć przez sieć komórkową, materiały video przez sieć komórkową lub jedno i drugie. Gdy nic nie wybierzesz kopia będzie robiona tylko przez Wi-Fi.

Czym jest wysoka jakość i oryginalne zdjęcia opisałem w artykule co to są zdjęcia Google i jakie dają możliwości. Znajdziesz tam też inne informacje o aplikacji Zdjęcia Google, których nie opisałem tutaj.

Jak utworzyć album lub dodać zdjęcia do istniejącego albumu

Wybierz zdjęcia, które chcesz dodać do albumu. Na tym etapie nie ma znaczenia, czy album już istnieje, czy będziesz go dopiero tworzyć.

W Aplikacji w telefonie

 • Przytrzymaj chwilę palec na wybranym zdjęciu. W ten sposób zaznaczysz jedno zdjęcie, a przy następnych pojawi się kropka.
 • Teraz klikaj na pozostałe zdjęcia, które chcesz dodać do albumu.
 • Możesz też za jednym razem wybrać większą ilość zdjęć, które chcesz dodać do albumu. W tym celu przytrzymaj palec na pierwszym zdjęciu, które chcesz dodać. Gdy pojawi się zaznaczenie tego zdjęcia, przesuń palec na pozostałe. W ten sposób zaznaczyć więcej zdjęć, które są obok siebie.
Zaznaczanie wielu zdjęć w aplikacji Zdjęcia Google w telefonie
 • Po zaznaczeniu zdjęć w górnej części aplikacji pojawi się ikonka plusa (zobacz wyżej). Po kliknięciu w niego pojawi się lista różnych opcji.
 • Pierwszą z nich będzie Album. Jeżeli chcesz utworzyć nowy album wybierz tę opcję.
 • Jeżeli chcesz dodać zdjęcia do istniejącego albumu przewin listę w dół. Będą tam widoczne wszystkie dostępne albumy. Zdjęcia zostaną dodane do albumu, który wybierzesz.

W aplikacji webowej w komputerze

Zdjęcia Google są dostępne w komputerze na stronie https://photos.google.com/. Także tam możesz tworzyć albumy ze swoimi zdjęciami.

 • W zakładce Zdjęcia (znajdziesz ją po lewej stronie ekranu) najedź kursorem na pierwsze zdjęcie, które chcesz dodać do albumu.
 • W lewym górnym rogu zdjęcia pojawi się kółko, kliknij je.
 • Teraz klikaj na kolejne zdjęcia, które chcesz dodać do albumu.
 • Możesz też za jednym razem wybrać większą ilość zdjęć, które chcesz dodać do albumu. Po wybraniu pierwszego zdjęcia, które chcesz dodać wciśnij SHIFT i trzymaj go.
 • Teraz poszukaj ostatniego zdjęcia i kliknij na nim.
 • Po zaznaczeniu zdjęć w górnej części strony pojawi się ikonka plusa. Gdy ją klikniesz zobaczysz klika opcji. Pierwszą z nich będzie album. Kliknij w tę nazwę.
 • Zaznaczone zdjęcia możesz też odznaczyć klikając w nie. Wszystkie zaznaczone zdjęcia możesz odznaczyć od razu klikając w krzyżyk w górnej części ekranu po lewej stronie.
 • W okienku, które się pojawi kliknij "Nowy album" jeżeli chcesz dodać zdjęcia do nowego albumu.
 • Jeżeli chcesz dodać zdjęcia do albumu, który już istnieje wybierz go z dostępnej listy.

Zakładka Zdjęcia i Albumy

Nawigowanie po aplikacji Zdjęcia w telefonie jest dosyć intuicyjne. Po otwarciu aplikacji w dolnej części widoczne są cztery zakładki: Zdjęcia, Albumy, Asystent i Udostępnienie.

W zakładce Zdjęcia zobaczysz wszystkie zdjęcia w takiej kolejności w jakiej dodałeś je do aplikacji.

Zakładka Albumy to miejsce, w którym znajdziesz utworzone przez siebie albumy ze zdjęciami.

Tutaj ważna ciekawostka. Zdjęcia, które dodasz do albumów, nie zostaną przeniesione z zakładki Zdjęcia. To znaczy, że będziesz je widzieć zarówno w Zdjęciach i w Albumach. Fizycznie te zdjęcia nie są też kopiowane (duplikowane). Po prostu odpowiednie pliki są wyświetlane po wejściu do Albumu. Dlatego też jedno zdjęcie może być dodane do wielu albumów i nie zabierać dodatkowego miejsca.

Jak działa usuwanie zdjęć w aplikacji Zdjęcia Google

Z tego powodu ważne są dwie rzeczy. Po pierwsze, usunięcie zdjęć z albumu nie usunie zdjęć z zakładki Zdjęcia. Usunie tylko odwołanie do zdjęć i przez to zdjęcia nie będą już widoczne w albumie. Będą jednak nadal fizycznie na serwerze, więc też widoczne w zakładce Zdjęcia. Natomiast usunięcie zdjęć w zakładce Zdjęcia, usunie je fizycznie z serwera, dlatego nie będą widoczne w Albumach.  Z tego samego powodu zdjęcia nie będą widoczne także na innych urządzeniach, ponieważ to z serwera zdjęcia synchronizują się na wszystkie urządzenia. Mówiąc inaczej, gdy usuniesz zdjęcie z zakładki Zdjęcia usuniesz je całkowicie ze swojego konta.

Usunięte zdjęcia trafią najpierw do kosza, a po 60 dniach zostaną usunięte całkowicie. Jest to zabezpieczenie przed przypadkowym usunięciem plików.  Zdjęcia z kosza możesz przywrócić. W tym celu wejdź w Menu >> Kosz, a nastęnie kliknij Przywróć.

Zdjęcia z kosza możesz też usunąć wcześniej. W tym celu wejdź w Menu >> Kosz, a następnie wybierz Opróżnij kosz.

Asystent Zdjęć Google

W zakładce Asystent znajdziesz przypomnienia dotyczące zdjęć z tego samego dnia, które zostały zrobione w przednich latach. Są to albumy nazwane "Odkryj ten dzień na nowo". W tym miejscu utworzysz album, film, kolaż i animację ze zdjęć. Poza tym Asystent Zdjęć Google może sam zaproponować automatycznie utworzony kolaż, film i animację z dodanych zdjęć. Gdy zobaczysz nową propozycję od Google sam zdecydujesz, czy chcesz ją zapisać. W tym celu kliknij Zapisz przy propozycji. Jeżeli nie chcesz więcej widzieć jakiejś pozycji w tej zakładce, naciśnij krzyżyk lub przesuń propozycję palcem w lewo lub prawo poza ekran.

Udostępnianie zdjęć innym

Ostatnia zakładka w dolnej części aplikacji to Udostępnianie.

Udostępnianie zdjęć to kolejna mocna strona tej usługi. Możesz udostępnić album, który utworzyłeś wcześniej lub wybrać zdjęcia w zakładce Zdjęcia. Jak utworzyć album opisałem wyżej. Możesz udostęnić album, kóry utworzyłeś wcześniej lub utworzyć nowy album z udostępnianiem.

Jak udostępnić zdjęcia wybranym osobom

 • Wybierz album lub zdjęcia, które chcesz udostępnić. Jak zaznaczyć zdjęcia opisałem wyżej w podrozdziale o tworzeniu albumów.
 • W górnej części aplikacji zobaczysz ikonkę dzielenia się (trzy kropki połączenie dwoma kreskami). Kliknij w nią.
 • Teraz wybierz osoby, którym chcesz udostępnić album. Możesz go udostępnić bezpośrednio w aplikacji Zdjęcia Google lub wybrać inną metodę. Do wyboru masz między innymi numer telefonu i adres e-mail. Polecam udostępnić album bezpośrednio w aplikacji. Ta forma jest najszybsza. Na liście sugerowanych kontaktów będziesz widzieć ikonkę aplikacji Zdjęcia Google przy osobach, które mają konto Google.
 • Po wybraniu kontaktów będziesz widzieć jeszcze dwie rzeczy. Jest to okienko do dodania komentarza (możesz go dodać, ale nie musisz) oraz ikonka kłódki. Gdy klikniesz ikonkę kłódki możesz zdecydować, czy osoby, którym udostępniasz album będą mogły dodawać do niego swoje zdjęcia. Otwarta kłódka oznacza, że każda osoba, której udostępnisz album może dodać swoje zdjęcia. Gdy zamkniesz kłódkę, tylko Ty będziesz mógł dodawać zdjęcia do albumu.
 • Po opcjonalnym dodaniu komentarza i decyzji, czy inni mogą dodawać zdjęcia kliknij Wyślij.

Zobacz jak synchronizować kontakty z kontem Google żeby widzieć je na wszystkich swoich urządzeniach (także w komputerze).

Jak działa udostępnianie zdjęć

Po udostępnieniu albumu ze zdjęciami zainteresowane osoby otrzymają powiadomienie. Będą mogły przeglądać zdjęcia i je komentować w swojej aplikacji Zdjęcia Google. Udostępnione albumy widoczne są w zakładce Udostępnianie.

Otrzymasz powiadomienie, gdy ktoś obejrzy ten album. W każdej chwili możesz dodać i usunąć zdjęcia z udostępnionego albumu. Pozostałe osoby będą miały automatycznie zaktualizowany album u siebie. Otrzymają też powiadomienie, gdy dodasz nowe zdjęcia. Ponadto, w każdej chwili możesz dodać kolejne osoby do już udostępnionego albumu, a także usunąć udostępnianie. Zdjęcia w udostępnionym albumie nie są kopiowane do osoby, której udostępniłeś album. Tutaj zachowanie jest takie samo jak w przypadku własnych albumów. Wybrana osoba dostaje tylko dostęp do zdjęć w Twoim albumie. 

Tutaj ważna uwaga. Usunięcie udostępniania usunie album wybranej osobie. Z tego powodu nie będzie miała dłużej dostępu do zdjęć z albumu. Jednak każdy komu udostępnisz album może pobrać zdjęcia do swojego konta w czasie, gdy ma jeszcze dostęp do tego albumu. Wtedy zdjęcia pojawią mu się w zakładce Zdjęcia, a usunięcie dostępu do albumu nie usunie tych zdjęć.

Gdy udostępnisz album z możliwością dodawania zdjęć przez innych, to te osoby mogą dodawać do niego zdjęcia w taki sam sposób jak Ty.

Udostępnione zdjęcia możesz też kadrować i edytować, a zmiany będą automatycznie widoczne dla osób, którym udostępniłeś album.

Udostępnianie albumów każdemu kto ma link

Możesz także udostęniać albumy każdemu kto ma link. Jest to dobra opcja, gdy chcesz udostępnić zdjęcia publicznie lub większej liczbie osób. Tutaj musisz mieć na uwadze, że każdy może przesłać link dalej i przez to rozszerzyć ilość osób z dostępem do zdjęć.

W celu udostęnienia albumu każdemu kto ma link:

 • Otwórz album, który chcesz udostępnić.
 • Kliknij trzy kropki w górnej części i wybierz Opcje.
 • Zaznacz "Udostępnij" - każdy kto ma link może zobaczyć zdjęcia i osoby, które zostały zaproszone lub dołączyły.
 • Zdecyduj też, czy inni mogą dodawać i komentować zdjęcia.
 • Skopiuj link i wyślij go w dowolny sposób komu chcesz.
Udostępnianie albumu w aplikacji Zdjęcia Google każdemu kto ma link

Możesz także przestać udostępniać album każdemu kto ma link. W tym celu odznacz udostępnianie na powyższej karcie opcji albumu. Pamiętaj, że po wyłączeniu udostępniania zostaną trwale usunięte zdjęcia dodane przez inne osoby oraz wszystkie komentarze, a album zostanie ustawiony jako prywatny.

Robert Kramer

Disqus Comments Loading...