Smartfony i aplikacje na telefon

Mobilet - jak płacić telefonem za bilety i parkowanie samochodu

Czasy, gdy musiałem pamiętać o drobnych do automatu parkingowego już dawno minęły. Gdy pierwszy raz skorzystałem z rozwiązania, które dzisiaj opiszę, nie mogłem uwierzyć, że korzystanie ze strefy płatnego parkowania może być tak... przyjemne. Było to prawie dwa lata temu i do dzisiaj, gdy przyjdzie mi parkować w centrum Poznania, cieszę się z korzyści jakie daje aplikacja zainstalowana w telefonie. Podobną frajdę miałem dwa tygodnie temu, gdy przyszło mi jechać tramwajem do domu, ale do rzeczy.

Aplikacje zainstalowane w telefonie możemy podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich są te użytkowe, które w znaczny sposób ułatwiają nam życie. Do takich aplikacji zaliczam moBILET. Jest to program, który służy do płacenia za bilety komunikacji miejskiej, za strefę płatnego parkowania oraz bilety komunikacji dalekobieżnej.

Ograniczenia programu

Żeby nie było zbyt kolorowo, od razu powinienem wyjaśnić, że program ma swoje ograniczenia. Jedno bardzo istotne i zależne od miejsca, w którym chcemy z aplikacji korzystać, natomiast drugie zależne jest od dostępu do internetu w telefonie.

Niektórzy uważają, że konieczność zasilenia konta jest dużym ograniczeniem i jest niewygodna. Ja się z tym nie zgadzam, a swoje zdanie wyjaśnię w dalszej części.

Dostępność usług programu moBILET w poszczególnych miastach

Przede wszystkim, nie można z niego korzystać w każdym mieście i chociaż lista miast, w których usługi są świadczone stale się powiększa, to pustych plam na mapie nie brakuje. Na stronie programu można sprawdzić aktualną listę miast i dostępność usług.

Mapa zasięgu aplikacji moBILET

Łatwo zauważyć, że pokrycie kraju nie jest zbyt bogate i znacznie większym zasięgiem cieszy się możliwość korzystania z komunikacji miejskiej niż ze strefy płatnego parkowania. Jeszcze gorzej wypada komunikacja dalekobieżna, w której do wyboru mamy tylko przewoźnika Arriva RP i z tego powodu pominę w dalszej części ten rodzaj komunikacji.

Jeżeli na liście świadczonych usług nie ma Twojego miasta i potrzebnej usługi możesz spróbować w innych apilkacjach podobnego typu np. SkyCash, czy mPay. W tych programach dostępność miast jest jeszcze mniejsza (ale nie muszą się pokrywać). Jak na razie, każda z tych usług ma swoje ograniczenia, więc należy zapoznać się z dostępnością i zasadami korzystania z programu.

Ponieważ mieszkam w Poznaniu, mogę liczyć na dostępność usług zarówno w aplikacji moBILET, SkyCash jak i mPay. Najbardziej przemawia do mnie ta pierwsza i z niej korzystam, dlatego przy opisywaniu skupię się właśnie na niej. Jeżeli chodzi o płatności za bilety komunikacji miejskiej i parking, idea tych programów jest podobna. Dwa ostatnie pozwalają jeszcze na płatności mobilne za inne usługi, ale ich obsługa jest przez to mniej intuicyjna.

Połączenie z internetem

Minusem może być dla niektórych konieczność korzystania z internetu w trakcie zakupu biletu. Choć sam transfer danych w trakcie kupna biletu jest bardzo mały (około 1 KB), to nie zmienia faktu, że musi się odbyć. Jeżeli mamy wykupiony jakikolwiek pakiet danych, to właściwe nie ma tematu. W innym przypadku rzeczywiście korzystanie z internetu może być ograniczeniem.

Można wtedy rozważyć skorzystanie z internetu bez wykupionego transferu danych, ale często będzie to nieopłacalne, gdyż koszty takiego połączenia z internetem są znaczne i z pewnością nieadekwatne do transferu jaki w tej sytuacji będzie nam potrzebny. Można też liczyć na dostęp do Wi-Fi w autobusie, ale to raczej ciągle śpiew przyszłości lub spróbować z aplikacją mPay, w której połączenie opiera się na innym kanale komunikacji (IVR lub USSD) i nie wymaga przez to internetu. W moim telefonie internet jest włączony cały czas, więc już dawno przestałem się zastanawiać, czy aplikacja wymaga połączenia, czy też nie.

W każdym razie połączenie z internetem w aplikacji moBILET jest potrzebne w trakcie zakupu biletu komunikacji miejskiej, w trakcie opłaty za parkowanie i w trakcie kończenia parkowania. W czasie parkowania i podczas kontroli nie jest wymagane i jeżeli ktoś sobie życzy, można internet wyłączyć. Połączenie będzie też potrzebne w przypadku odświeżania stanu konta i aktualizacji dostępnych miast, ale czynności te możemy wykonać wcześniej, w miejscu z dostępem do Wi-Fi.

Pierwsze kroki

Gdy już wiemy, że aplikacja obsługuje nasze miasto i potrzebną nam usługę, możemy pobrać aplikację i zarejestrować się w programie. Aplikacja dostępna jest na każdą popularną platformę mobilną, dlatego możemy ją zainstalować na telefonie z Androidem, iOS (iPhone), Windows Phone, Windows Mobile 6.5, BlackBerry, a także na telefony z systemem Bada oraz Symbian. Wygląd programu na poszczególnych platformach może się nieco różnić. Ja zamieszczam zrzuty ekranu dla Androida.

W celu korzystania z aplikacji należy założyć konto w usłudze. Można to zrobić z poziomu aplikacji w telefonie lub na stronie programu moBILET. Przy rejestracji należy podać prawidłowe dane oraz nr telefonu. W przypadku chęci korzystania ze strefy płatnego parkowania musimy podać nr rejestracyjny samochodu, ale można to zrobić później.

Prawidłowe dane są potrzebne do weryfikacji w przypadku kontroli oraz ewentualnych reklamacji. Na podany numer telefonu dostaniemy kod weryfikacyjny, który należy jednorazowo użyć w aplikacji. Gdy wszystko zrobimy prawidłowo, będziemy mogli cieszyć się nieograniczonym dostępem do usług w aplikacji.

Widok głównego okna programu moBILET

Zalety i korzystanie z programu

Gdy już dowiedzieliśmy się, że możemy korzystać z aplikacji w swoim mieście, warto wiedzieć jakimi zaletami uraczy nas system moBILET. Znajdzie się tutaj kilka smaczków. Póki co jednym z nich jest całkowity brak kosztów korzystania z programu. Jedyne koszty, które poniesiemy, to kupno biletów w takich samych cenach jak tradycyjnie lub opłata za strefę parkowania, która często jest niższa niż przy korzystaniu z parkomatów. Wyjaśnię to za chwilę.

Doładowanie konta moBILET

Przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę z różnicy między jednorazowym doładowaniem konta, którego wysokość sami ustalamy, a ciągłym pamiętaniem o biletach i drobnych na parkomat. Pierwszy raz doładowałem konto kwotą 15 PLN. Wynikało to z mojej niskiej wiary w działanie tego systemu. Było to w październiku 2012 roku i na tyle wyceniłem potencjalne straty, gdyby okazało się, że system to fikcja. Dzisiaj już się nie ograniczam i gdy konto robi się puste, moje doładowanie sięga kwoty 100 PLN. Mogę przez to swobodnie korzytać z aplikacji przez wiele miesięcy. Jeżeli tak samo jak ja na początku, nie wierzysz, że to działa, przelej małą kwotę, która starczy Ci na wypróbowanie aplikacji.

Dużym plusem doładowania jest dowolna godzina i miejsce, w którym możemy to zrobić. Nie musimy lecieć do kiosku lub czekać aż go otworzą. Do wyboru mamy kilka opcji, a w przypadku większości z nich, konto zasilone jest od razu. Przelew jest możliwy bezpośrednio z aplikacji w telefonie, gdzie do wyboru mamy kilkanaście banków, w tym te najbardziej popularne jak BZ WBK, mBank, Multibank, PKO BP, PKO SA, Inteligo, ING.

Ciekawym rozwiązaniem jest płatność ze strony internetowej bez konieczności logowania się na konto. Tutaj do wyboru mamy szybkie płatności obsługiwane przez system Przelewy24 lub PayU - do wyboru. Z tego powodu, do obsługiwanych banków możemy dołożyć dowolną kartę kredytową lub płatniczą. W ten sposób doładujemy też konto koledze lub rodzinie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Działa to praktycznie tak samo jak doładowanie telefonu na kartę Prepaid z internetu. Należy podać numer telefonu zarejestrowanego w usłudze, adres e-mail i wybrać dowolną kwotę jaką chcemy zasilić konto.

Ostatnim sposobem na doładowanie konta jest zalogowanie się na stronę programu moBILET i skorzystanie z opcji zasilenia konta w ten sposób. Tutaj do wyboru mamy szybkie płatności jak wyżej oraz dodatkowo tradycyjny przelew, którego osobiście nie polecam, ponieważ na realizację takiego przelewu często niepotrzebnie się czeka.

Korzystanie z aplikacji w strefie płatnego parkowania

Parkowanie z aplikacją moBILET to prawdziwa przyjemność. W aplikacji możemy zdefiniować kilka samochodów, którymi jeździmy. Przed zapłaceniem za postój powinniśmy upewnić się, że w aplikacji wybraliśmy numer rejestracyjny samochodu, którym parkujemy. Podczas postoju w strefie płatnego parkowania, należy umieścić w widocznym miejscu winietę żeby podczas kontroli nie mieć problemów. Do wyboru mamy dwie winiety, które możemy pobrać z tej strony. Można też ręcznie napisać na kartce moBILET i umieścić za szybą.

Wygląd winiety programu moBILET

Teraz wystarczy tylko wybrać w programie strefę, w której zostawiliśmy samochód oraz przewidywany czas postoju. Tutaj do wyboru mamy kilka opcji.

Opcje czasu parkowania w programie moBILET dostępne w Poznaniu

Teoretycznie nie ma znaczenia, którą wybierzemy. Chodzi o to, że w przypadku, gdy zdecydujemy się na przykład na "Limit 1h" system zakończy parkowanie po jednej godzinie nawet, gdy będziemy parkować dłużej. Jest to rodzaj zabezpieczenia, gdybyśmy zapomnieli zakończyć parkowanie. Dlatego należy wybrać rozsądnie z jakiego limitu czasu chcemy skorzytać. Oczywiście można przedłużyć parkowanie w dowolnej chwili, gdy stwierdzimy, że nie zdążymy w określonym czasie. Wystarczy w aplikacji skorzystać z przycisku “przedłuż parkowanie”.

Jest to jeden z bardzo dużych plusów korzystania z aplikacji do parkowania. Nie musimy w biegu lecieć do samochodu, by wrzucić monetę do parkomatu. Wystarczy kilka kliknięć i mamy przedłużony postój. Idealne rowziązanie podczas przedłużającego się spotkania lub zakupów. Do tego w każdej chwili możemy podejrzeć godzinę, do której parking mamy opłacony.

Kolejnym plusem korzystania z aplikacji do parkowania jest możliwość zakończenia parkowania w dowolnej chwili i zapłacenia tylko za rzeczywisty czas postoju, z jednym małym wyjątkiem. Minimalna kwota jaką musimy zapłacić za postój jest taka jak za piętnaście minut. Oznacza to, że w przypadku zakończenia postoju po pięciu minutach i tak zapłacimy za piętnaście. Jednak, gdy wybierzemy limit postoju nawet dwie godziny, a parkowanie zakończymy po siedemnastu minutach, zapłacimy tylko za siedemnaście minut.

W ten sposób możemy sporo oszczędzić na parkowaniu, ponieważ w przypadku korzystania z parkomatów musimy wrzucić do niego tyle, by mieć pewność, że starczy na pokrycie czasu parkowania. Ponieważ często nie wiemy ile czasu zajmie nam parkowanie wrzucamy “na górkę”, a gdy wrócimy wcześniej, pieniądze przepadają. Tutaj tego problemu nie ma.

Komunikacja miejska

Płacenie za bilet komunikacji miejskiej przez aplikację jest bardzo proste i ogranicza się do kilku kliknięć. W pierwszym etapie wybieramy rodzaj biletu. W przypadku Poznania mamy bilety czasowe, jednorazowe oraz krótkoterminowe. Rodzaj dostępnych biletów jest zależny od miasta, w którym jesteśmy. Praktycznie w każdym mieście obowiązują inne bilety komunikacji miejskiej, ale nie wszystkie muszą być dostępne w aplikacji.

Niestety w Poznaniu nie możemy skorzystać w ten sposób z biletów miesięcznych, ale takie bilety są dostępne na przykład w Toruniu. Dlatego dobrze jest wcześniej sprawdzić jakich biletów możemy użyć w miejscowości, w której zamierzamy korzystać z programu. W dalszym etapie widzimy podsumowanie i mamy możliwość "skasowania biletu". Gdy to zrobimy, pojawi się widok biletu. W trakcie kontroli wystarczy pokazać ekran z biletem. Nie wiem dlaczego, ale informacje o bilecie pojawiają się na trzech ekranach. Kontroler może żądać byśmy pokazali wszystkie trzy po kolei.

Istotnym momentem jest sam zakup biletu. Po kliknięciu w przycisk komunikacji miejskiej, mamy 45 sekund na wybranie odpowiedniego biletu i dokonanie zakupu. Czasu jest wystarczająco, ale powinniśmy wiedzieć, że w przypadku, gdy nie dokonamy w tym czasie zakupu, program zostanie zablokowany na 30 sekund. Jest to zabezpieczenie, gdybyśmy chcieli czekać z kupnem biletu do czasu aż przyjdzie kontrola. Licznik z czasem umieszczony jest w prawym górnym rogu.

Wygląd okna programu moBILET z dostępnymi biletami komunikacji miejskiej w Toruniu
Bilety czasowe dostępne w programie moBILET dla komunikacji miejskiej w Poznaniu
Wygląd okna aplikacji moBILET przed skasowaniem biletu

Aplikacja jest bardzo przejrzysta, więc poruszanie się po niej jest intuicyjne i nie powinno sprawiać żadnych problemów. W czasie całego korzystania przeze mnie z aplikacji, raz zdarzyło się, że program wymagał ode mnie ponownego zalogowania się na konto. Zauważyłem to dopiero, gdy przyszło mi płacić za parking, więc trochę mnie to zirytowało. Poza tym jednym incydentem na kilkadziesiąt (lub więcej) nie miałem problemów z programem.

Poniżej zamieszczam alfabetyczny spis wszystkich miejscowości, w których choć jedna usługa jest dostępna (dane na dzień 2014-06-19). Szczegółowe informacje dostępne są na stronie programu moBILET.

Alwernia, Będzin, Białobrzegi, Bieruń, Brodnica, Brzeg, Bytom, Chełmno, Chodzież, Chorzów, Chrzanów, Cieszyn, Czarnków, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dobczyce, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Góra Kalwaria, Górne Łazy, Halinów, Imielin, Inowrocław, Jarocin, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Jelenia Góra, Józefów, Kalisz, Kalwaria Zebrzydowska, Katowice, Knurów, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Koszalin, Kościan, Koźmin Wlkp., Kraków, Krzeszowice, Kutno, Legionowo, Lędziny, Lublin, Łaziska, Łomianki, Łódź, Malbork, Marki, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Mosina, Mysłowice, Myszków, Myślenice, Namysłów, Niepołomice, Nowy Dwór Mazowiecki, Oborniki Wlkp., Olkusz, Olsztyn, Opole, Orzesze, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Pabianice, Piaseczno, Piastów, Piekary Śląskie, Piotrków Trybunalski, Płock, Police, Poręba, Poznań, Pruszcz Gdański, Pruszków, Pszów, Pyskowice, Radlin, Radom, Radzionków, Radzymin, Reda, Region Dzierżoniów - Bielawa, Ruda Śląska, Rumia, Rybnik, Rydułtowy, Rzeszów, Siemianowice Śląskie, Sieraków, Siewierz, Skawina, Sławków, Słomniki, Sopot, Sosnowiec, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Sulejówek, Sułkowice, Suwałki, Szczecin, Śmigiel, Śrem, Świdnica, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tarnów, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Wadowice, Wałbrzych, Warszawa, Wejherowo, Wieliczka, Wieluń, Włocławek, Wodzisław Śląski, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wołomin, Zabrze, Zator, Ząbki, Zgierz, Zielonka, Żory, Żukowo, Żywiec.

© lightpoet - Fotolia.com
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer