Chromecast pozwala na bezprzewodowe przesyłanie zdjęć, filmów i innych multimediów na telewizor. Wystarczy kilka klików, byś mógł oglądać swoje zdjęcia prosto z telefonu na telewizorze. Źródłem filmów może być komputer, smartfon, tablet, a nawet chmura ze zdjęciami, np. Zdjęcia Google. Ponadto telewizor nie musi być zaawansowany, nie musi mieć Wi-Fi, Wi-Fi direct itd. Jedyny warunek dotyczący telewizora, to port HDMI. Rolę odbiornika Wi-Fi przejmuje Chromecast. Urządzenie musisz podłączyć do źródła zasilania oraz do domowej sieci Wi-Fi. Źródłem zasilania może być gniazdo USB np. w telewizorze, ale polecam podłączyć go ładowarką do sieci.
Ładowarka jest dostępna w zestawie. Niestety póki co sprzęt nie jest oficjalnie sprzedawany w Polsce, dlatego ciężko kupić go z polską wtyczką (ale jest to możliwe). Często konieczna jest przejściówka (dołączana przez sprzedawców). Zwróć na to uwagę wybierając sklep.
Gdy podłączysz Chromecasta do zasilania z sieci, telewizor uruchomi się automatycznie w momencie rozpoczęcia przesyłania obrazu przez urządzenie. Chromecast podłączony do gniazda USB w telewizorze, nie będzie działać przy wyłączonym telewizorze, ponieważ w gnieździe USB nie będzie prądu. W takim przypadku będziesz musiał włączyć telewizor pilotem, a następnie przesłać obrazu do Chromecasta, gdy ten się uruchomi.
Chromecast jest stosunkowo tani i przede wszystkim bardzo prosty w obsłudze. Nie ma swojego interfejsu, a wszystkie aplikacje uruchomisz z poziomu urządzenia mobilnego. Ponadto możesz wykorzystać go do przesyłania muzyki.
Jest kilka wersji, które wychodziły co kilka lat. Pierwsza, druga i trzecia generacja obsługują rozdzielczość FHD, czyli 1080p. Chromecast Ultra obsługuje Ultra HD, czyli 4k. Zobacz poniższy przegląd wszystkich Chromecastów.
Pierwsza wersja Chromecasta pojawiła się w 2013 roku. Przez to, że jest to pierwszy model, jest też najsłabszy z wszystkich pozostałych. Ma nieco inną budowę od nowszych, przypomina dużego pendrive. Wyjście HDMI ma zintegrwane z obudową. Obsługuje sieć Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g/n (2,4 GHz). Można go jeszcze dostać na rynku w cenie około 100 PLN. Jest to dobry wybór, jeżeli szukasz najtańszego rozwiązania.
Ta wersja pojawiła się w 2015 roku. Różni się od poprzedniego budową, jest okrągły i ma wtyczkę HDMI na krótkim przewodzie. Chromecast obsługuje standard 802.11 b/g/n/ac oraz częstotliwość Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz. Rozdzielczość video to 1080p i 30fps (klatek/sekundę) lub 720p i 60fps. Jego cena to około 170 PLN.
Chromecast, który pojawił się w 2018 roku. Jest szybszy od poprzedniego o około 15%. Trochę ma zmieniony kształt, jest bardziej obły. Obsługuje standard 802.11 b/g/n/ac (2,4 GHz i 5 GHz). Rozdzielczość wideo to 1080p i 60fps (klatek/sekundę). Cena to około 200 PLN. Myślę, że jest to dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz mieć najnowszy sprzęt, ale nie potrzebujesz jakości UHD - 4k.
Jest to Chromecast obsługujący wideo 4k. Pojawił się w 2016 roku. Jest troszkę grubszy od pozostałych. Może przesyłać obraz w jakości 4k, ale tylko na telewizory, które obsługują 4k. Oczywiście przesyłany materiał także powinien być nagrany w takiej jakości. Chromecast Ultra może interpolować obraz FHD do 4k w czasie rzeczywistym, co w założeniu ma poprawiać jego jakość. Obsługuje standard 802.11 b/g/n/ac (2,4 GHz i 5 GHz). Ponadto wspiera HDR10 i Dolby Vision.
Ponieważ materiał 4k wymaga znacznie większego transferu danych, istnieje możliwość podłączenia go przewodem do internetu. Przewód możesz podłączyć do zasilacza, który ma gniazdo RJ45 (standardowy przewód internetowy). Zasilacz jest zauważalnie większy niż w pozostałych modelach. Do wyświetlania obrazu 4k potrzebny jest oryginalny przewód zasilający wraz z oryginalną ładowarką. Chromecast Ultra działa na innym przewodzie i ładowarce, ale przesyła obraz w maksymalnej jakości FHD. Cena Chromecasta Ultra to około 300 do 350 PLN. Jest to jedyny Chromecast, który umożliwia oglądanie materiałów w jakości 4k. Dlatego też, jest automatycznym wyborem, jeżeli takiej jakości oczekujesz.
W ten sposób możesz przesyłać bezprzewodowo muzykę do głośników i sprzętu, które standardowo nie mają takiej możliwości. Zasilany jest tak samo jak pozostałe modele przewodem USB, więc możesz go podłączyć do gniazda USB lub dedykowanej ładowarki. Ma wyjście Jack 3,5 mm, który jest jednocześnie wyjściem optycznym (mini-TOSLINK). Dlatego możesz podłączyć go do każdego sprzętu z gniazdem Jack 3.5 mm lub z wejściem optycznym, ale w zestawie jest tylko przewód Jack 3.5 mm. Tego rodzaju wejście powoduje też, że Chromecast Audio nie jest w stanie wybudzić urządzenia, do którego jest podłączony.
Możesz skorzystać z usług streamingu takich jak Spotify, Tidal, Deezer, Google Play Music (Muzyka Google), podcasty, radio internetowe itp. Możesz go obsługiwać z telefonu (z aplikacji, które go obsługują) lub z komputera z poziomu przeglądarki internetowej - praktycznie tak samo jak Chromecast Video. Jego cena to około 150 PLN.
Muzykę z usług streamingowych możesz także z powodzeniem przesyłać na telewizor wykorzystując do tego celu Chromecasta Video. W ten sposób wykorzystasz głośnik telewizora lub podłączone do niego audio, np. Soundbara.
Konfiguracja nie jest trudna i zajmuje tylko kilka minut. Podłącz urządzenie do portu HDMI w telewizorze oraz do zasialania. Włącz telewizor i ustaw na tym samym kanale HDMI, pod które podłączyłeś urządzenie. Zobaczysz niebieski ekran, który rozpoczyna proces łączenia urządzenia z telewizorem.
Do konfiguracji Chromecasta użyj telefonu lub komputera podłączonego do tej samej sieci Wi-Fi, z której później będziesz chciał korzystać.
Teraz ściągnij aplikację na swój telefon lub tablet. Aplikację Google Home na telefon z Androidem znajdziesz w sklepie Play na tej stronie, a na system iOS (iPhone, iPad) na tej. Możesz także skorzystać z komputera wchodząc na tę stronę z przeglądarki Chrome. Wykonaj kolejne kroki zgodnie z informacjami w aplikacji Google Home lub w komputerze na powyższej stronie.
Zobacz jak założyć i dodać konto Google w telefonie i tablecie z Androidem
Jeżeli chcesz przesłać obraz z telefonu do telewizora poszukaj ikonki Cast
Po kliknięciu w ikonkę zobaczysz nazwę swojego Chromecasta. Po jej kliknięciu obraz zostanie przesłany na telewizor, który przełączy się na odpowiedni kanał HDMI.
Chromecast przesyła obraz do Twojego telewizora, ale gdy korzystasz z ikonki Cast w aplikacji, obraz nie będzie przesyłany z telefonu ani z komputera. W takim przypadku telefon pełni rolę pilota. W rzeczywistości Chromecast łączy się z serwerem danej usługi i stamtąd pobiera materiał. Dla Ciebie oznacza to, że telefon nie jest obciążony ciężką pracą przesyłania obrazu. Możesz nawet wyłączyć telefon, gdy już uruchomiłeś film, a ten będzie dalej odtwarzany na telewizorze. Ponadto, możesz włączyć film na jednym urządzeniu, a zatrzymać go na innym. Wystarczy odpowiednio skonfigurować Chromecasta, by mógł być obsługiwany przez wiele urządzeń. W ten sam sposób działa streaming muzyki z najbardziej popularynych serwisów muzycznych, o których wspomniałem wyżej.
Chcesz przesłać obraz z telefonu na telewizor, ale w aplikacji nie ma ikonki Cast? Oczywiście masz taką możliwość. Nazywa się to mirroring i jest dostępny w aplikacji Google Home. Mirroring pozwala przesłać obraz całego telefonu w czasie rzeczywistym. Możesz w ten sposób pokazać na telewizorze jak coś działa w telefonie. Ponadto jest to sposób na przesłanie obrazu z aplikacji, która nie ma ikonki Cast.
Niestety, są dwa minusy takiego rozwiązania. Przede wszystkim znacznie większe zużycie baterii. W tym przypadku materiał jest przesyłany z telefonu, a nie z zewnętrznych serwerów. Dodatkowo ekran urządzenia musi być włączony, ponieważ jest on przesyłany w czasie rzeczywistym, co ma dodatkowy wpływ na zużycie baterii. Gdy wyłączysz ekran przesłany będzie ekran blokady. Ogromnym plusem jest możliwość przesłania praktycznie wszystkiego, co można otworzyć i wyświetlić na ekranie telefonu.
Otwórz aplikację Google Home, kliknij ikonkę "Konto"
Jak już wspomniałem, korzystając z Chromecasta możesz oglądać filmy z YouTube na swoim telewizorze. Aplikacja YouTube jest chyba najlepiej przystosowania do tego zadania. Poza przesyłaniem filmów, możesz je dodać do kolejki oglądania. Ponadto mogą je dodać to tej kolejki także inne osoby, które są w tym samym czasie w Twoim domu. Wtedy kolejne filmy będą odtwarzane po skończeniu poprzedniego.
YouTube możesz przesyłać z aplikacji w telefonie, tablecie (z systemem Android i iOS) lub z komputera. Każda z tych aplikacji posiada ikonkę Cast.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest przesyłanie zdjęć z aplikacji Zdjęcia Google. W ten sposób możesz pokazywać na dużym ekranie zdjęcia na przykład z wakacji. Obsługa jest bardzo prosta, ponieważ sprowadza się do kliknięcia ikonki Cast w aplikacji Zdjęcia oraz do przeglądania zdjęć w telefonie tak jak robisz to normalnie. Przewijaj zdjęcia w telefonie, a automatycznie przewiniesz je w telewizorze. Działa to naprawdę bardzo dobrze.
Zobacz co to są Zdjęcia Google i jakie dają możliwości.
Do przesłania obrazu z komputera musisz użyć przeglądarki Google Chrome. W ten sposób prześlesz zawartość dowolnej strony internetowej na telewizor. Możesz pokazać na telewizorze obsługę jakiejś aplikacji webowej np. Gmail, zdjęcia z Facebooka, Instagrama, film z serwisu player.pl, vod.tvp.pl itp.
W celu rozpoczęcia przesyłania musisz kliknąć w ikonkę Cast. Ikonka Cast może nie być domyślnie widoczna w przeglądarce. Jednak możesz ją przypiąć na stałe obok paska wyszukiwania. Kliknij ustawienia (trzy kropki z prawej strony do góry) i wybierz "Przesyłaj". Pojawi się małe okienko w górnej części przeglądarki, ale ono w tej chwili nie będzie potrzebne. Poza tym okienkiem, po prawej stronie paska wyszukiwania pojawi się tymczasowo ikonka Cast. Żeby przypiąć ją na stałe do paska, kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i wybierz "Zawsze pokazuj ikonę".
Po otwarciu odpowiedniej strony internetowej kliknij w ikonkę Cast. Następnie wybierz nazwę swojego Chromecasta. Obraz będzie przesłany na telewizor. Ten automatycznie przełączy się na kanał HDMI, pod który podłączony jest Chromecast.
Możesz przesyłać obraz całego ekranu komputera, tak samo jak obraz ekranu z telefonu. W tym celu kliknij w ikonkę Cast w przeglądarce Google Chrome. W okienku, które pojawi się w górnej części wybierz "Przesyłaj na". Teraz kliknij "Przesyłaj pulpit". Następnie kliknij nazwę swojego urządzenia Chromecast. Niestety w tym przypadku będzie przesyłany tylko obraz, a dźwięk zostanie odtworzony na głośnikach komputera.
Poza przesyłaniem obrazu całego ekranu i wszystkich stron internetowych, masz także możliwość przesłania filmów zapisanych na dysku twardym komputera.
Po kliknięciu w ikonkę Cast wybierz "Przesyłaj na". Teraz kliknij "Prześlij plik" (zobacz zrzut z ekranu powyżej). Wskaż plik z dysku, który chcesz przesłać na telewizor. W tym przypadku prześlesz na telewizor obraz i dźwięk. Niestety nie możesz w ten sposób przesłać oddzielnego pliku z napisami, który jest często dołączany do plików AVI. Mimo tego, jest to świetne rozwiązanie do przesyłania własnych filmów, których nie masz na przykład w usłudze Zdjęcia Google.
Chromecast przy zbyt wolnym łączu może nie działać prawidłowo. Materiał będzie się wtedy przycinał. Zależy to od przesyłanego materiału oraz sposobu przesyłania. Ważny jest też zasięg sieci, odległość od routera itp.
Z moich obserwacji wynika, że łącze poniżej 10 Mbsp jest zbyt wolne do płynnego oglądania filmów. Trochę inaczej wygląda to przy oglądaniu filmów z Netflixa. Netflix dostosowuje jakość do szybkości łącza. Dlatego film nie powinien się przycinać, ale jego jakość się obniży. Oczywiście nie jest to porządane rozwiązanie, ale zapewnia płynność. Przy materiałach 4k potrzebna jest znacznie większa szybkość internetu. Nie znalazłem nigdzie sugerowanej minimalnej szybkości łącza dla Chromecasta. Z moich testów na Chromecascie Ultra wynika, że film z Netflixa w jakości 4k potrzebował średnio około 7 Mbps, ale momentami były piki nawet do 14 Mbps. Weź pod uwagę, że często w tym samym czasie korzystają z internetu także inne osoby i urządzenia.
Strona wykorzystuje pliki cookies do celów analitycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie chcesz, by strona zapisywała pliki cookies, zmień ustawienia przeglądarki.