Internet i aplikacje internetowe

Netflix - co to jest, ile kosztuje i jak korzystać z usługi

Netflix to usługa VOD, czyli umożliwiająca oglądanie treści video na żądanie. Z technicznego punktu widzenia jest to taka sama usługa jak player.pl, ipla.tv, czy vod.tvp.pl. Istotną różnicą jest abonament, który w Netflixie trzeba płacić żeby oglądać filmy i seriale. W pozostałych usługach, o których wspominam wyżej, możesz oglądać wybrane treści bez abonamentu (choć te ciekawsze także są płatne). W zamian za abonament w Netflixie nie ma reklam.

Konto i abonament w serwisie Netflix

Do korzystania z usługi potrzebne jest konto użytkownika. To tam będą dostępne wszystkie materiały i zapisywany będzie postęp oglądania. Konto założysz z poziomu aplikacji dostępnej na smartfony (Android tutaj, iPhone tutaj) oraz na stronie internetowej Netflix. W tych samych miejscach możesz oglądać filmy i seriale. Po założeniu konta, każdy ma możliwość przetestowania usługi za darmo. Najczęściej jest to 30 dni.

W celu założenia konta oraz do późniejszych płatności za usługę należy podpiąć kartę płatniczą, kredytową lub usługę PayPal. Jest to potrzebne, gdyż płatność za usługę pobierana jest automatycznie. Zrezygnuj przed upływem próbnego okresu żeby nie płacić za usługę - jeżeli nie chcesz korzystać dłużej z usługi. Jak anulować abonament opisałem w dalszej części wpisu.

Obecnie abonament Netflixa zawiera trzy warianty. Różnią się one ceną, ilością osób, które mogą korzystać w tym samym czasie z usługi oraz rozdzielczością dostępnych treści.

Abonament Podstawowy

Podstawowy wariant abonamentu kosztuje 34 złote. Za tę cenę dostajesz możliwość korzystania z konta przez jednego użytkownika (i tylko na jednym ekranie jednocześnie), a jakość materiałów jest ograniczona do SD. I właściwie w moim przekonaniu to dyskwalifikuje ten wariant, ponieważ nie wyobrażam sobie obecnie oglądania czegokolwiek w tak słabej jakości.

Abonament Standard

Na szczęście kolejny wariant jest już znacznie lepszy. W abonamencie Standard za 43 złote dostępne materiały są w jakości HD, a w jednym czasie może korzystać z usługi dwóch użytkowników. Z tego powodu ilość ekranów do jednoczesnego oglądania to już dwa. Są też dwa profile dla użytkowników (o czym więcej piszę poniżej).

Abonament Premium

Najciekawszy abonament Premium kosztuje 52 złote. W tym abonamencie całkiem sporo treści dostępnych jest w jakości 4k (ultra HD). Jest też możliwość jednoczesnego oglądania materiałów na 4 ekranach jednocześnie (urządzeniach). Dostępne są także 4 profile użytkowników w ramach jednego konta.

Podsumowanie wszystkich planów taryfowych znajdziesz na stronie https://www.netflix.com/signup/planform

Profile użytkowników

Jest to bardzo ciekawa opcja, której próżno szukać w innych usługach VOD. Rozwiązanie to, daje ogromną swobodę w konsumpcji treści. W Netflixie każdy użytkownik ma swoją przestrzeń, w której przedstawiane ma propozycje do obejrzenia według jego preferencji oraz zapisywaną pozycję oglądania. Dlatego nie ma problemu przy oglądaniu tego samego serialu przez dwóch lub więcej domowników (gdy nie mogą oglądać wspólnie). Po prostu każdy na swoim profilu ogląda to na co ma ochotę. Nawet jeżeli jest to ten sam serial, nie ma problemu z zachowaniem pozycji oglądania, ponieważ informacje są zapisane w osobnym profilu.

Wybór profilu użytkownika w ramach jednego konta umożliwia swobodne korzystanie z usługi przez kilku użytkowników.

W innych usługach VOD póki co nie ma takich rozwiązań. Bardzo to utrudnia oglądanie tego samego przez dwie osoby w różnym czasie.

Ponieważ do jednego konta przypisane są dwa lub cztery profile użytkownika (abonament Standard lub Premium), niektórzy mogą podzielić koszt abonamentu wśród domowników. W takim przypadku najkorzystniejszy okazuje się abonament Premium podzielony na czterech użytkowników. Wtedy koszt pełnego dostępu na użytkownika to 13 złotych.

Profilami możesz zarządzać na stronie https://www.netflix.com/profiles/manage

Profil Kids

W każdym planie Netflixa dostępny jest także osobny profil dla dzieci. Można go usunąć, jeżeli ktoś nie potrzebuje, ale z drugiej strony profil ten w niczym nie przeszkadza. Ponadto w ustawieniach profilu można ustawić, czy dostępne treści mają być dla starszych dzieci i młodszych, czy tylko dla młodszych.

Warto tutaj zaznaczyć, że regulamin serwisu Netflix jasno mówi o tym, że dzieci mogą korzystać z usługi tylko pod opieką dorosłych. Ponieważ profile dostępne są w ramach jednego konta, łatwo można przełączyć profil na innego użytkownika.

W przypadku korzystania z usługi przez dzieci warto rozważyć też zablokowanie usługi PINem. W tym przypadku przed każdym włączeniem filmu lub serialu konieczne będzie jego wpisanie. Możesz to zrobić korzystając z tej strony https://www.netflix.com/pin.

Plany taryfowe możesz zmieniać na niższe lub wyższe w zależności od preferencji bez dodatkowych opłat.

Ustawienia konta Netflix

Warto zajrzeć też do ustawień konta. Możesz tam zmienić swoje dane, plan taryfowy, metodę płatności, język, a nawet ustawienia napisów. To i jeszcze kilka innych rzeczy znajdziesz na stronie https://www.netflix.com/youraccount.

Jakość usługi Netflix

Materiały własne i na licencji

Netflix ma bardzo dużo swoich produkcji, głównie seriali, ale nie tylko, a do tego ciągle dodawane są nowe. To właśnie seriale dominują w usłudze, ale filmów także jest sporo. Warto zaznaczyć, że filmy i seriale, za które Netflix płaci licencje innym producentom mogą zniknąć z usługi. Dlatego naturalne jest, że w każdym miesiącu cześć pozycji znika, a w zamian pojawiają się nowe.

Co ciekawe dla podróżujących za granicę, może się okazać, że w różnych krajach dostępne będą inne pozycje niż w Polsce - w ramach tego samego konta. Jest to spowodowane właśnie licencjami, które różnią się w każdym kraju.

Aplikacje na różne urządzenia

Według mnie Netflix najbardziej wyróżnia się jakością usługi i w tym temacie żadna firma tego typu mu nie dorównuje. Jakość aplikacji na telefonach Android i iOS (iPhone, iPad), nawet w telewizorach Smart TV jest na bardzo wysokim poziomie.

Obsługa filmów i seriali w aplikacjach

Uruchomienie dalszej części filmu lub serialu na innym urządzeniu także nie jest problemem. System bardzo dobrze synchronizuje pozycję, w której skończyłem oglądać na inne urządzenia. Dlatego mogę rozpocząć oglądanie w telefonie i skończyć na telewizorze. Wystarczy, że zatrzymam serial na jednym urządzeniu i otworzę na drugim. Co więcej, po ponownym uruchomieniu serialu zobaczę kilka ostatnich sekund ostatniego fragmentu, który widziałem ostatnio. W ten sposób mogę sobie przypomnieć co działo się zanim przerwałem oglądanie.

Po zakończeniu odcinka serialu jednym kliknięciem mogę przenieść się na kolejny odcinek. Skrót do niego wyświetla się na ekranie (podobnie jak do sugerowanych filmów na YouTube). Gdy skończy się film podpowiadany jest kolejny, który wybrany jest na podstawie preferencji użytkownika. Uważam, że warto jest oceniać oglądane treści dając "łapkę" w górę lub w dół. Łapki widoczne są przy każdym filmie i serialu i pomagają algorytmom "zrozumieć" preferencje użytkownika.

Ciekawa jest też opcja pomijania "w poprzednim odcinku" oraz możliwość pomijania intro (czołówki) - także na jeden klik. Netflix dba o użytkownika i dlatego upraszcza pochłanianie kolejnych filmów i seriali jak tylko można.

Jakość filmów i seriali w serwisie Netflix

Materiały dostępne w usłudze Netflix są w jakości Full HD lub Ultra HD, czyli 4K. Są także filmy i seriale w HDR, czyli o zwiększonym zakresie tonalnym. Inaczej mówiąc filmy HDR mają zwiększony zakres rozpiętości między ciemnymi i jasnymi tonami. Taki obraz jest bardziej realistyczny dla widza (żeby efekt był widoczny film musi być wyświetlony na ekranie, który obsługuje technologię HDR). Podobnie jest z dźwiękiem. Materiały są w jakości dźwięku 5.1, a niektóre nawet w Dolby Atmos (podobnie jak z HDR, sprzęt musi wspierać tę technologię żeby widoczny był efekt). Dolby Atmos oraz HDR dostępne są dla wybranych pozycji i tylko w abonamencie Premium.

Warto pamiętać, że Netflix dostosowuje jakość filmów i seriali do szybkości łącza. Oczywiście priorytetem jest jak najwyższa jakość. Jednak w przypadku słabego łącza internetowego jakość filmów i seriali może być automatycznie zredukowana. Dlatego przy słabym łączu możesz mieć widoczny spadek jakości. Wymagania te nie są duże w odniesieniu do obecnie dostępnych łączy internetowych i pakietów danym mobilnych. Przykładowo Netflix zaleca dla filmów w jakości Ultra HD - 4k łącze o szybkości 25 MB/s.

Poniżej znajdziesz wszystkie inne zalecenia dotyczące szybkości łącza dla usługi Netflix:

  • 0,5 Mb/s — minimalna wymagana szybkość połączenia
  • 1,5 Mb/s — zalecana szybkość połączenia
  • 3,0 Mb/s — zalecana szybkość połączenia dla jakości SD
  • 5,0 Mb/s — zalecana szybkość połączenia dla jakości HD
  • 25 Mb/s — zalecana szybkość połączenia dla jakości Ultra HD

Jakość materiałów video w serwisie Netflix zależy też od wykupionego planu taryfowego (więcej o tym napisałem wyżej w temacie o abonamencie Netflix).

Urządzenia mobilne

Ponadto, na urządzeniach mobilnych (na przykład w telefonie) możesz w ustawieniach zmienić jakość pobieranych materiałów podczas korzystania z internetu mobilnego lub całkowicie wyłączyć oglądanie w locie, czyli podczas streamingu. W ten sposób masz możliwość decydowania jak chcesz korzystać z Netflixa w swoim telefonie.

Te ustawienia znajdziesz w aplikacji w telefonie Więcej>> Ustawienia Aplikacji

Zdecyduj w jaki sposób chcesz pobierać treści na smartfona korzystając z internetu mobilnego. Zrobisz to w w ustawieniach aplikacji na telefon

Dodatkowo możesz pobrać część materiałów do pamięci smartfona podczas korzystania z Wi-Fi i później oglądać w trybie offline - bez dostępu do internetu. Taka opcja przydać się może podczas podróży, gdy nie chcesz zużywać internetu mobilnego, a wcześniej wiesz co będziesz chciał oglądać. Wybrane filmy i seriale pobierzesz klikając na ikonkę pobierania przy odcinku. Filmy i seriale pobrane do pamięci telefonu znajdziesz w menu "Pobrane pliki".

Możesz pobrać wybrane filmy i seriale do pamięci telefonu korzystając z Wi-Fi.

Przesyłanie filmów i seriali z usługi Netflix bezprzewodowo na telewizor

Netflix to usługa, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie materiałów video na przykład ze smartfona na Smart TV. Jednak, gdy nie masz takiego telewizora możesz wykorzystać do tego celu dodatkowe urządzenie podłączone do dowolnego telewizora. Osobiście korzystam z Google Chromecast, ale podobnych urządzeń jest znacznie więcej. Aplikacja Netflix w telefonie wspiera usługę Google Cast. To właśnie dzięki niej masz możliwość przesłania filmów z Netflixa na dowolny telewizor ze złączem HDMI.

Więcej o bezprzewodowym przesyłaniu video na telewizor piszę w artykule Jak bezprzewodowo przesyłać filmy i seriale na telewizor, czyli jak działa Chromecast. Przy pomocy tego małego urządzenia możesz przesyłać w czasie rzeczywistym film, na przykład z telefonu na telewizor, dosłownie klikając na ekranie dwa razy. Tak naprawdę film jest wtedy pobieramy z internetu bezpośrednio przez Chromecasta, a smartfon służy jedynie jako pilot. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule, do którego link zamieściłem wyżej.

Anulowanie abonamentu i usunięcie konta Netflix

Abonament możesz anulować w każdej chwili bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeżeli wyłączysz abonament przed końcem okresu rozliczeniowego będziesz mógł korzystać z usługi do końca bieżącego okresu. Informację o dacie zakończenia okresu zobaczysz na stronie anulowania abonamentu.

Anulowanie abonamentu nie usuwa automatycznie danych użytkownika ani jego konta. Twoje dane są przechowywane jeszcze przez 10 miesięcy. Są to dane konta, informacje o oglądanych filmach i serialach, preferencjach i pozycji. Jeżeli w tym czasie odnowisz abonament będziesz mógł korzystać z konta tak samo jak wcześniej.

Możesz anulować członkostwo na stronie https://www.netflix.com/cancelplan.

Po dziesięciu miesiącach konto będzie automatycznie usunięte wraz z danymi. Jeżeli chcesz usunąć konto wcześniej musisz napisać na adres email privacy@netflix.com. Ważne jest żeby to zrobić z adresu email przypisanego do konta Netflix. Tylko w ten sposób możesz usunąć swoje dane przed zakończeniem wspomnianego wyżej okresu.

Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer