Smartfony i aplikacje na telefon

Hangouts - darmowy komunikator na Androida, który ma każdy w swoim smartfonie

Wiele osób próbuje znaleźć dla siebie komunikator, z którego korzystają wszyscy znajomi. Takie rozwiązanie umożliwiłoby komunikację ze wszystkimi korzystając tylko z jednego programu. Z pewnością zadanie to jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do realizacji. Można jednak szukać rozwiązania, które w danej grupie znajomych sprawdzi się najlepiej.

W pierwszej chwili na myśl przychodzi Facebook Messenger. Zdecydowanie ma on wiele zalet, a jedną z nich jest fakt, że bardzo dużo osób korzysta na co dzień z Facebooka. Niestety nie każda z tych osób używa Messengera na urządzeniu mobilnym.

Alternatywą dla Facebook Messengera może być Google Hangouts. Znaczącą zaletą tego programu jest fakt, że jest on domyślnie zainstalowany w każdym smartfonie z Androidem.

Myślę, że Messenger sprawdzi się bardzo dobrze wśród osób młodych, gdzie pewnie wszyscy korzystają z Facebooka. Natomiast Hangouts powinien być lepszym narzędziem dla osób starszych, z którymi chcemy się komunikować. Nie muszą one nic instalować w telefonie. Wystarczy tylko, że zalogowali się na swoje konto Google (zrobił to każdy, kto choćby raz korzystał ze sklepu Google Play z aplikacjami).

Żeby łatwo znaleźć osoby, które korzystają z Hangouts najlepiej jest zweryfikować swój numer telefonu. Innym rozwiązaniem może być znajomość adresu e-mail, który został użyty do zalogowania się na konto Google (znajomego), ale o wiele prostsze jest jednorazowe zweryfikowanie swojego numeru. Dzięki temu do komunikacji będzie można wybierać osoby z listy kontaktów (bez znajomości adresów e-mail).

Jak zweryfikować swój numer telefonu w Google Hangouts?

Numer można zweryfikować przy pierwszym uruchomieniu Hangouts (pojawia się propozycja weryfikacji numeru) lub później wchodząc w Ustawienia > Konto > zweryfikuj numer telefonu.

Okno weryfikacji numeru telefonu w darmowym komunikatorze Hangouts

Po zweryfikowaniu numeru telefonu łatwo będzie znaleźć osobę, której numer telefonu mamy zapisany w kontaktach. W tym celu wystarczy wybrać przycisk “+” w dolnej części aplikacji, a następnie wybrać “Nowa rozmowa”. Pojawi się lista wszystkich kontaktów w telefonie, a po prawej stronie zaznaczone będzie, która z tych osób korzysta z aplikacji Google Hangouts. Wystarczy kliknąć w tę osobę, by pisać do niej wiadomość praktycznie tak samo jak SMS. Wiadomości zapisywane są na liście zaraz po wejściu do aplikacji. Dzięki temu następnym razem wystarczy kliknąć w taką wiadomość żeby kontynuować pisanie.

Czy aplikacja Hangouts jest darmowa?

Zarówno aplikacja jak i korzystanie z aplikacji Hangouts jest całkowicie darmowe. Należy jednak pamiętać, że do jej działania potrzebny jest internet. Może to być połączenie przez sieć Wi-Fi lub przez pakiet danych internetowych z sieci operatora. W tym drugim przypadku oczywiście płaci się za dostęp do internetu, ale nie jest to opłata za korzystanie z aplikacji. Ilość danych jaką zużywa Hangouts w telefonie jest stosunkowo mała, ale dużo będzie tutaj zależeć od rodzaju przesyłanych treści (tekst, zdjęcia). U mnie waha się to w granicach 15 do 100 MB miesięcznie.

W przypadku korzystania z komunikatorów należy pamiętać, że przesyłają one (zazwyczaj małe) ilości danych (transmisja danych), więc korzystają z internetu. Chcąc zatem korzystać z nich poza dostępem do Wi-Fi najlepiej mieć wykupiony pakiet danych mobilnych. W przeciwnym razie powinniśmy liczyć się z opłatami za transfer danych - mimo, że komunikator Hangouts (jak i Facebook Messenger) jest całkowicie darmowy.

 

Dostępność Hangouts na wielu urządzeniach

Na komputery (Windows, OS X - Mac, Chrome OS)


Komunikator Hangouts dostępny jest także dla użytkowników komputerów, a wszystkie wiadomości są synchronizowane poprzez chmurę Google. Nie ma więc problemu, by zacząć rozmowę w swoim smartfonie, a kontynuować przez komputer lub odwrotnie. W komputerze najłatwiej jest skorzystać z komunikatora dostępnego po zalogowaniu się do poczty Gmail widocznego z lewej strony programu lub bezpośrednio na stronie internetowej https://hangouts.google.com/.

Jeżeli komunikator nie jest widoczny w Gmailu należy wejść w ustawienia (ikona trybu z prawej strony), a następnie wybrać "Czat" > "Czat włączony" i zapisać zmiany. Dostępna jest też aplikacja Hangouts jako dodatek do przeglądarki Chrome oraz rozszerzenie dla przeglądarki Chrome (dla systemu Windows, OS X i Chrome OS).

Smartfony i tablety z systemem Android

Aplikacja Hangouts na smartfonach i tabletach z systemem Android powinna być zainstalowana przez producenta urządzenia i można ją znaleźć w aplikacjach na urządzeniu lub w sklepie Google Play pod tym linkiem.

Aplikacja Hangouts na iPhone i iPada

Aplikacja Hangouts na iPhone i iPada jest do pobrania w App Store.  

Historia rozmów z komunikatora Hangouts

Google udostępnia historię rozmów przez Hangouts, którą można przeglądać w swoim Gmailu pod etykietą "Czaty". Jest to bardzo duży plus, ponieważ chcąc znaleźć jakąś archiwalną wiadomość, można łatwo to zrobić przeglądając wiadomości pod tą etykietą. Innym, jeszcze lepszym sposobem będzie skorzystanie z wyszukiwarki w Gmailu - jej trafność szukania oraz możliwości są niemal tak dobre jak wyszukiwarki Google, którą znają wszyscy. W pole wyszukiwania w Gmailu można wpisać “in:chats”. Zawęzi to zakres wyszukiwania tylko do wiadomości oznaczonych etykietą “Czaty”.

Przykład frazy wyszukiwania: “in:chats wyjazd nad morze” - gdy wiemy, że pisaliśmy z kimś o wyjeździe nad morze i chcemy znaleźć ten wątek w wiadomościach Hangouts.

Udostępnianie swojej lokalizacji najbliższym przez Hangouts

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość udostępniania swojej lokalizacji przez komunikator Hangouts. W celu udostępnienia wybranej osobie swojej lokalizacji, wystarczy kliknąć na ikonkę lokalizacji (celownik) dostępną w dolnej części okna, w którym pisze się wiadomość, a następnie wybrać na mapie miejsce (sugerowane przez Google). Osoba z drugiej strony otrzyma wiadomość z fragmentem mapki, a po jej kliknięciu będzie widziała lokalizację swojego rozmówcy. Może także kliknąć w ikonkę nawigacji i w łatwy sposób uruchomić nawigację, która umożliwi dojechanie dokładnie do wyznaczonego miejsca. Jest to bardzo przydatne, gdy jesteśmy umówieni z kimś, kto już na nas czeka, ale nie wiemy dokładnie gdzie.

Najważniejsze zalety programu Hangouts

  • Domyślnie zainstalowany na każdym urządzeniu z systemem Android
  • Lista kontaktów pobierana z telefonu (po adresie e-mail) po zweryfikowaniu numeru telefonu
  • Synchronizacja rozmów (czatu) na wszystkich urządzeniach (możliwość kontynuacji w komputerze - dowolny system operacyjny, na tablecie z systemem Android lub iOS - iPad)
  • możliwość prowadzenia rozmów i rozmów wideo
  • możliwość prowadzenia rozmów grupowych
  • wysyłanie zdjęć
  • wysyłanie mapki z aktualną lokalizacją
  • historia rozmów zapisywana w chmurze (dostępna w programie Gmail) - łatwe wyszukiwanie archiwalnych rozmów
  • zdjęcia wysyłane programem dostępne w chmurze (w zdjęciach Google Plus - tworzą się automatycznie albumy)
  • możliwość odbierania i wysyłania wiadomości SMS - opłaty naliczane zgodnie z posiadaną taryfą u swojego operatora sieci komórkowej
© George Dolgikh - fotolia.com
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer