Dostęp do niezliczonej ilości muzyki, czyli poznajemy WiMP, Deezer, Spotify i Muzyka Google Play

W latach 90-tych wyprawa do Poznania na Rynek Łazarski lub na "Bema" po piracką kasetę magnetofonową była spełnieniem marzeń. Nie chodziło nawet o samą wyprawę, ale o późniejszą możliwość słuchania ulubionej muzyki z kupionej za kilkanaście złotych kasety. Większość dzieciaków nie mogła sobie pozwolić na kupno kilka razy droższego "oryginału". Pozostawały więc dwie opcje - nie mieć lub kupić "nieoryginalną". Wtedy wybór był oczywisty. Na szczęście czasy się zmieniły i dzisiaj dostęp do legalnej, ale też taniej lub nawet darmowej (i ciągle legalnej) muzyki jest czymś oczywistym. I bardzo mnie to cieszy.

Streaming muzyki jako alternatywa do drogich płyt CD

Usług streamingu muzyki, bo ten rodzaj dystrybucji mam na myśli, jest obecnie w Polsce całkiem sporo. Jest więc w czym wybierać, a usługi te stoją na wysokim poziomie. Najbardziej popularne to Deezer, WiMP, Spotify i Muzyka Google Play - kolejność przypadkowa. Najmłodsza w Polsce jest Muzyka Google Play, która zadebiutowała dopiero pod koniec maja tego roku. Nie oznacza to wcale, że usługa przez to jest gorsza. Po prostu Google dość ospale wprowadza swoje usługi na Polski rynek. Pozostałe firmy zdecydowały się na świadczenie swoich usług w naszym kraju w okolicach początku 2013 roku. Wszystkie te usługi oparte są o podobną ideę, ale różnią się od siebie detalami, dlatego postaram się dzisiaj nieco przybliżyć temat samego streamingu oraz krótko tych czterech usług.

Dziewczyna słuchająca muzyki ze smartfona podczas biegania.

Co to jest streaming muzyki?

Najprościej rzecz ujmując, streaming muzyki to usługa dostępu do niemalże nieograniczonych zasobów muzyki. W celu uruchomienia takiej usługi, zakładamy konto i otrzymujemy dostęp do całej zgromadzonej kolekcji muzyki w danej usłudze. Na początku jest to okres próbny - różny dla każdej usługi, za który nic nie musimy płacić. Sami decydujemy o tym w jaki sposób słuchamy muzyki. Możemy słuchać pojedynczych utworów, płyt, wokalistów, ale także tworzyć własne playlisty lub słuchać tych utworzonych przez inne osoby. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość utworzenia radia na podstawie utworu. W takim przypadku muzyka będzie odtwarzana cały czas, a to co będziemy słyszeć będzie dobrane tematycznie do piosenki - matki. Przykładowo jeżeli utworzymy radio na podstawie Abby, możemy spodziewać się, że odtwarzana muzyka będzie w klimatach Abby, w latach 70 - 80 itp. Możliwości jest całkiem sporo.

Muzyki możemy słuchać "w locie" (online), czyli pobierany jest z internetu aktualnie odtwarzany utwór. Przy tym rozwiązaniu konieczne będzie połączenie z internetem w trakcie słuchania muzyki. Można to porównać do oglądania filmów na YouTube - wymagane jest stałe połączenie z internetem. Ta opcja sprawdzi się tam, gdzie mamy dostęp do Wi-Fi, czy do internetu stacjonarnego. Drugą opcją jest wcześniejsze zapisanie wybranych płyt, playlist, czy utworów na urządzeniu. W tym przypadku możemy słuchać muzyki bez połączenia z internetem (offline). Jest to bardzo dobre rozwiązanie do słuchania muzyki z telefonu podczas biegania, czy jazdy samochodem. Muzyka zapisana w telefonie jest oczywiście kodowana, więc do jej słuchania potrzebny jest program od danej usługi. Chodzi o to, że nie mamy dostępu do plików mp3, czy podobnych. Do zapisania muzyki w trybie offline, potrzebna będzie płatna subskrypcja (lub okres próbny). W darmowych opcjach z reguły nie ma możliwości zapisania muzyki w urządzeniu.

Najczęściej muzyki możemy słuchać w dedykowanym programie zainstalowanym w komputerze, w telefonie, w tablecie oraz w aplikacji internetowej dostępnej z poziomu przeglądarki internetowej. Jeżeli ktoś posiada system Sonos, to także tam są dostępne WiMP, Spotify i Deezer.

Koszt abonamentu

Po okresie próbnym powinniśmy opłacić abonament żeby móc dalej korzystać z nieograniczonego dostępu do muzyki. Obecnie koszty abonamentu mieszczą się w zakresie cenowym od (0 PLN) 10 PLN do 40 PLN na miesiąc. Wszystko zależy od oferty, na którą się zdecydujemy i ewentualnej promocji. Ująłem w nawiasie cenę 0 PLN, gdyż możliwe jest słuchanie muzyki z darmo, ale z pewnymi ograniczeniami. Bardziej szczegółowo wyjaśnię to w dalszej części, przy opisywaniu poszczególnych usług.

Streaming muzyki w umowie z operatorem sieci komórkowej dzięki Deezer i WiMP

Niektóre firmy mają podpisane umowy z operatorami sieci komórkowej (WiMP - T-mobile i Play, Deezer - Orange). Jeżeli posiadamy możliwość uruchomienia takiej usługi u swojego operatora, może to być propozycja godna rozważenia. Cena usługi może być podobna (lub zależna od wykupionego abonamentu w sieci komórkowej), ale z pewnością dużym plusem będzie bezpłatna transmisja danych podczas korzystania z programu. Pozwala to na słuchanie muzyki w trybie online (bez zapisywania w telefonie) bez ponoszenia kosztów transferu danych. Więcej o internecie mobilnym pisałem tutaj.

Co się stanie z “moją” muzyką, gdy nie będę płacić abonamentu?

W tym miejscu podzielę się moim zdaniem, choć wiem, że dla niektórych jest ono dość kontrowersyjne. Spotykam się ze sceptycznym nastawieniem, gdy ktoś słyszy pierwszy raz, że do słuchania muzyki w ten sposób potrzebny jest abonament. Padają pytania typu "Co z moją muzyką, gdy przestanę płacić?" Myślę, że najlepiej wytłumaczyć to podobnymi pytaniami: "A co z Twoim internetem, gdy przestaniesz za niego płacić, z Twoim abonamentem na telefon, telewizję kablową, czy nawet prąd?" Są to rzeczy, za które większość z nas nie wyobraża sobie nie płacić, bo gdybyśmy nie zapłacili stracilibyśmy dostęp do usług, które chcemy mieć.

Problem w tym, że jest to tak oczywiste, że nawet się nad tym nie zastanawiamy. Wynika to pewnie z faktu, że zawsze tak było. Był abonament za prąd, telewizję, telefon i internet, choć ten ostatni stosunkowo późno. Zaś abonament za słuchanie muzyki jest czymś nowym, a poza tym możemy ciągle słuchać muzyki tylko na innych nośnikach, kupionych, pożyczonych - nie wnikam jakich jeszcze. Nauczyło nas to, że muzyka musi być czymś namacalnym, płytą, która leży na półce i należy do nas. Rzecz jednak w tym, że nie musimy traktować muzyki jako fizyczna i namacalna rzecz - muzyka nigdy taka nie była, taka była tylko płyta na półce.

Ilość i jakość muzyki w usługach streamingu

Ilość muzyki dostępnej w usługach streamingu może przerażać. W zależności od usługi jest to od 20 do nawet 30 milionów utworów. Co ciekawe ilość ta ciągle rośnie, ponieważ codziennie dodawane są nowe pozycje, często także te, które właśnie miały swoją premierę. Cała muzyka dostępna jest w ramach posiadanego abonamentu.

Muzyki jest naprawdę całkiem dużo, ale praktycznie w każdej usłudze znajdziemy braki. Myślę, że jest to zrozumiałe. Na początku miałem z tym problem, ale później zdałem sobie sprawę, że niepotrzebnie się ograniczam. Muzyki jest bowiem, tyle, że całej nie jesteśmy w stanie przesłuchać choćby raz w swoim życiu. Tylko 20 milionów utworów trzyminutowych, to ponad 110 lat ciągłego słuchania. Przy tak dużych zasobach, których nie musimy gromadzić na półkach i szukać godzinami żeby czegoś posłuchać, nielogicznym byłoby ograniczanie się do tych ulubionych kilku, kilkudziesięciu, czy nawet setek płyt, do których się przyzwyczailiśmy. Nie wszystko przypadnie nam do gustu - wiadomo, ale osobiście w ten sposób poznałem bardzo dużo nowych i przede wszystkim dobrych wykonawców, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Sprawę ułatwiają różnego rodzaju sugestie na podstawie gustu, którego te programy się “uczą”, sugestie podobnych wykonawców, utworów itp.

Zdecydowanie nie jestem maniakiem dźwięku, czy tym bardziej audiofilem, więc uważam, że każda z tych firm pozwala na przyjemne słuchanie muzyki w zadowalającej jakości (320 kbps). Przy opcjach darmowych może to być 96 kbps. Wszystkim audiofilom i tym co zależy na bardzo wysokiej jakości, polecam przetestowanie usługi WiMP HI-Fi (1411 kbps).

Najważniejsze informacje o Deezer, WiMP, Spotify, Muzyka Google Play

Deezer

Strona programu: Deezer

Możliwość logowania: Facebook, Google Plus, adres e-mail + hasło

Płatności: karta kredytowa, PayPal, American Express

Oferta subskrypcji Deezer

  • Discovery - darmowy dostęp do muzyki - tylko przez przeglądarkę i z reklamami, brak możliwości słuchania na urządzeniu przenośnym, ograniczona jakość, brak możliwości zapisu muzyki do trybu offline.
  • Premium - cena 9,99, brak reklam, tylko przez przeglądarkę (bez telefonu i tabletu), brak możliwości zapisu do trybu offline.
  • Premium plus - cena 19,99 PLN, od dłuższego czasu (klika miesięcy) jest oferta specjalna za 9,99 PLN, brak reklam, słuchanie na urządzeniach przenośnych (telefon, tablet), w komputerze, Sonos - pełna funkcjonalność.

Karty podarunkowe: TAK (3, 6, 12 - m-cy) - nieopłacalne przy ofercie specjalnej za 9,99, gdyż na karty nie ma promocji, ale podarować komuś można.

Oferta dla użytkowników sieci komórkowej - TAK - Orange (bez opłat za transfer - bez zmniejszania limitu pakietu internetu mobilnego), więcej tutaj

Inne - po kupnie abonamentu usługa przedłuża się automatycznie co miesiąc - pobierana jest opłata z karty. Musimy uważać zwłaszcza chcąc zrezygnować z oferty - przekonanie, że nie opłacę kolejnego miesiąca nie wystarczy. Należy na stronie programu anulować subskrypcję.

Usługa świadczona jest w 180 krajach.

Obecnie dostępnych jest około 30 milionów utworów.


WiMP

Strona programu: WiMP

Możliwość logowania: Facebook, użytkownik + hasło

Płatności: karta kredytowa, PayPal

Oferta subskrypcji WiMP

  • WiMP Basic - cena 9,99 miesięcznie, możliwość testowania usługi przez miesiąc za darmo, dostęp do muzyki tylko w komputerze,.
  • WiMP Premium - cena 19,99 miesięcznie, możliwość testowania usługi przez miesiąc za darmo, dostęp w komputerze, telefonie, tablecie, Sonos i Squeezboksie.
  • WiMP HiFi - cena 39,99 miesięcznie, korzyści takie jak w WiMP Premium, ale jakość muzyki znacznie lepsza (1411 kbps). Obecnie nikt inny nie gwarantuje takiej jakości. Więcej na temat WiMP HiFI. Obecnie usługę można przetestować za darmo po odgadnięciu w jakiej jakości leci przykładowa muzyka - wymagany dobry sprzęt lub słuchawki.

Karty podarunkowe: TAK - na WiMP Premium. Ceny są tutaj bardzo korzystne: 3 m-ce = 39,99 PLN - 1 mieciąc gratis, 6 m-cy = 79,99 PLN - 2 miesiące gratis, 12 - m-cy = 179,99 PLN - 3 miesiące gratis. Posiadając kartę podarunkową, koszt w przeliczeniu na miesiąc wychodzi trochę ponad 13 PLN przy karcie na 3 i 6 miesięcy oraz prawie 15 PLN przy karcie na rok. Można zatem obniżyć abonament (Premium) korzystając z karty podarunkowej.

Oferta dla użytkowników innych sieci: TAK - bez opłat za transfer w sieciach komórkowych, T-mobile, Play oraz w NC+.

Inne: po kupnie abonamentu usługa może przedłużać się automatycznie co miesiąc. Nie korzystam z tej usługi od miesiąca, wcześniej tak nie było, ale teraz zmieniły się formy płatności, więc powinniśmy się z tym liczyć (patrz Deezer).

Obecnie dostępnych jest około 25 milionów utworów.

Duży wybór krajowej muzyki.


Spotify

Strona programu: Spotify

Możliwość logowania: Facebook, użytkownik + hasło

Płatności: karta kredytowa, PayPal, American Express

Oferta subskrypcji Spotify

  • Free - bezpłatna usługa z ograniczeniami, możliwość słuchania muzyki w urządzeniach przenośnych (telefon, tablet), bez możliwości zapisania w trybie offline, nie można słuchać utworów po kolei - z wybranej płyty, playlisty lecą losowo (telefon, tablet), w komputerze możemy słuchać po kolei - bez losowania utworów, reklamy.
  • Premium - cena 19,99 miesięcznie, możliwość testowania usługi przez miesiąc za darmo, dostęp w komputerze, telefonie, tablecie, Sonos.

Karty podarunkowe: TAK - 1, 3, 6, 12 miesięcy - bez zniżek za kupno na kilka miesięcy.

Oferta dla użytkowników innych sieci: NIE.

Inne: po kupnie abonamentu usługa przedłuża się automatycznie co miesiąc - pobierana jest opłata z karty. Musimy uważać zwłaszcza chcąc zrezygnować z oferty - przekonanie, że nie opłacę kolejnego miesiąca nie wystarczy. Należy na stronie programu anulować subskrypcję.

Bardzo duży nacisk na funkcje społecznościowe.

Dzięki integracji z Facebookiem możemy dzielić się playlistami ze znajomymi, podglądać czego słuchają (gdy udostępnią), publikować playlisty itp. Możemy także śledzić wykonawców oraz otrzymywać informację, gdy playlista, której słuchamy została zaktualizowana przez właściciela.


Muzyka Google Play

Strona programu: Muzyka Google Play

Możliwość logowania: konto Google (to samo do wszystkich usług Google)

Płatności: karta kredytowa lub debetowa

Oferta Muzyka Google Play

  • All Access - cena 15,99 PLN miesięcznie jeżeli usługa została włączona do 15 sierpnia 2014. Po tej dacie zostaje ta sama cena, jeżeli nie przerwiemy subskrypcji. Jeżeli aktywujemy konto, po 15 sierpnia usługa będzie kosztować 19,99 PLN, możliwość testowania usługi przez miesiąc za darmo, dostęp w komputerze, telefonie, tablecie, Chromecast.
  • Sklep Muzyka Google Play - Google wyróżnia się na tle pozostałych usług, które tutaj wymieniłem możliwością zakupu na własność utworów oraz płyt. Ceny za płyty zaczynają się już od 12 PLN, za utwory od 0,99 PLN. Idea jest taka sama jak w największym tego typu sklepie - iTunes. Kupioną w ten sposób muzykę możemy pobrać na swoje urządzenie i słuchać w dowolnym programie obsługującym pliki mp3 lub słuchać tak samo jak muzyki z usługi All Access - bezpośrednio z internetu.
  • Muzyka Google Play to także możliwość wgrania do chmury Google swoich utworów. Google oferuje miejsce na 20 tysięcy utworów w formacie mp3. Po wgraniu swojej muzyki do chmury Google, możemy słuchać jej tak samo jak pozostałej muzyki dostępnej w usłudze na każdym urządzeniu, którym dysponujemy (komputer, telefon, tablet).

Karty podarunkowe: NIE (choć może się to zmienić niebawem)

Oferta dla użytkowników innych sieci: NIE.

Inne: po kupnie abonamentu usługa przedłuża się automatycznie co miesiąc - pobierana jest opłata z karty. Musimy uważać zwłaszcza chcąc zrezygnować z oferty - przekonanie, że nie opłacę kolejnego miesiąca nie wystarczy. Należy na stronie programu anulować subskrypcję.


Mam nadzieję, że przybliżyłem nieco temat dostępności muzyki w nowoczesnej formie. Jak widać wachlarz możliwości jest całkiem spory, a powinniśmy pamiętać, że to tylko te najbardziej popularne usługi. Jest ich znacznie więcej. Przetestować każdą usługę można za darmo i na dowolnym urządzeniu z Windowsem, Androidem, iOS (iPhone, iPad), OS X (Mac), więc zostaje tylko testować. Zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach pod artykułem.

© fox17 - Fotolia.com
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...