Smartfony i aplikacje na telefon

Jak drukować z telefonu i tabletu z systemem Android - bezprzewodowo

Drukowanie bezprzewodowe jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Możesz drukować bezpośrednio z telefonu i tabletu, a tych urządzeń nie ma jak podłączyć do drukarki bez Wi-Fi. Poza tym drukowanie bezprzewodowe pozwala schować drukarę w innym pomieszczeniu, a nawet w szafie. 

Ten artykuł może być przydatny, gdy szukasz informacji na poniższe tematy:

  • Jak podłączyć drukarkę do sieci Wi-Fi.
  • Drukowanie bezprzewodowe z telefonu i tabletu z systemem Android przez Wi-Fi.
  • Jak drukować zdalnie na swojej drukarce - będąc gdziekolwiek na świecie z dowolnego urządzenia.
  • Jak skonfigurować i wykorzystać Google Cloud Print do drukowania i udostępniania drukarki innym.

Pomysł na drukowanie bezprzewodowe

Telefon w mojej kieszeni z roku na rok spełnia coraz więcej zadań. Obecnie nie jest to już tylko czysta zabawa i fascynacja takimi programami jak Shazam, Google Now, czy Aparat. Coraz częściej wykorzystuję telefon także do pracy i do ułatwiania sobie życia. Dlatego bardzo cenię dostęp do poczty, na którą mogę odpowiedzieć nie czekając aż wrócę do domu lub aplikacje typu Mobilet, dzięki której mogę opłacić parkomat przez telefon.

Jakiś czas temu pojawiła się kolejna potrzeba w moim umyśle. Drukowanie bezprzewodowe z telefonu. Najlepiej drukowanie z telefonu na domowej drukarce nawet wtedy, gdy nie jestem obecnie w domu. Po rozeznaniu tematu kupiłem prostą i tanią drukarkę HP LaserJet P1102w. Od tego momentu zacząłem cieszyć się możliwościami zdalnego drukowania spoza domu, ale także drukowaniem bezpośrednio ze smartfona i tabletu.

Drukowanie zdalne

Szybko okazało się, że drukowanie z telefonu, gdy jestem poza domem jest tym z czego naprawdę zacząłem chętnie korzystać. Przykładowo, gdy dostaję e-mailem fakturę, którą muszę mieć wydrukowaną, a jestem akurat poza domem, drukuję ją od razu na drukarce domowej. W ten sposób odhaczone mam zadanie drukowania zanim wrócę do domu. Nie muszę więcej wracać do otrzymanej wiadomości, ale też wiem, że nie zapomnę o wydruku. Poza tym takie rozwiązanie zajmuje znacznie mniej czasu. Otrzymuję wiadomość, otwieram jej załącznik (często w telefonie), wybieram opcję drukuj i zapominam o temacie. Zresztą podobnie postępuję z płatnościami o czym pisałem w artykule "Nowoczesne konto bankowe na przykładzie mBanku".

Wybrałem drukarkę HP P1102w. Zależało mi mi na drukowaniu bezprzewodowym (z iPada, MacBooka i z telefonu z Androidem). Chciałem także drukować przez internet oraz by drukarka była możliwie tania, a ten model spełniał te założenia. Dlatego nie będę teraz opisywał wad i zalet tej drukarki. Skupię się natomiast na uruchomieniu i konfiguracji opcji drukowania bezprzewodowego i drukowania przez internet. Poniższe informację będą prawdziwe także w przypadku wielu innych drukarek z Wi-Fi.

Co jest potrzebne do drukowania bezprzewodowego (zdalnego)?

Do drukowania bezprzewodowego potrzebna będzie drukarka z obsługą Wi-Fi. Drukarka do drukowania zdalnego powinna wspierać dodatkowo drukowanie poprzez chmurę, na przykład Google Cloud Print lub wydruk przez e-mail.

Opiszę te rodzaje drukowania na przykładzie wspomnianej już drukarki HP LaserJet. Obsługuje ona tryb e-print, czyli rozwiązanie zdalnego drukowania nazwane tak przez firmę HP. Rozwiązań tego typu jest więcej i u różnych producentów będą się inaczej nazywać. W każdym chodzi jednak o drukowanie przez internet. Dobrze jak drukarka będzie mogła być podpięta pod usługę Google Cloud Print. Nie jest to konieczne, ale większość drukarek z możliwością pracy przez internet będzie mogła być połączona z tą usługą. Rozszerzy to możliwości i w wielu przypadkach uprości zdalne drukowanie, zwłaszcza z systemu Android lub z przeglądarki Google Chrome. Do korzystania z Google Cloud Print potrzebne będzie konto Google. Takie konto jest jedno dla wszystkich usług, które udostępnia Google. Tak więc, jeżeli korzystasz z poczty Gmail, sklepu Google Play w Androidzie, czy jakiejkolwiek innej usługi od Google, to na pewno masz już takie konto.

Jeżeli jeszcze nie masz takiego konta zobacz artykuł jak założyć i dodać konto Google do telefonu z systemem Android

Jak działa Google Cloud Print? Google opisuje tę usługę tak:

Podczas drukowania za pomocą Google Cloud Print plik jest bezpiecznie przesyłany do drukarki przez internet. Ponieważ korzystasz z sieci, Google Cloud Print działa niezależnie od tego, czy drukarka jest w tym samym pokoju, czy na innym kontynencie. Nie ma również znaczenia, czy używasz telefonu, komputera stacjonarnego, czy innego urządzenia (np. tabletu).

Dlaczego rozróżniam drukowanie bezprzewodowe i zdalne?

Jak już wspomniałem, drukowanie bezprzewodowe odbywa się poprzez domową sieć Wi-Fi. Dlatego wystarczy drukarka z Wi-Fi. W takim przypadku będziesz mógł drukować dokumenty bezprzewodowo, jeżeli Twoje urządzenie będzie podłączone do tej samej sieci Wi-Fi co drukarka. W ten sposób wydrukujesz na przykład plik na drukarce znajomego, jeżeli ten udostępnił Ci swoją sieć Wi-Fi i ma w niej drukarkę podłączoną do tej sieci. Tak samo wydrukujesz dokumenty w swoim domu.

Drukowanie zdalne (przez internet) wykorzystuje dodatkową usługę poprzez którą przesyłane są dokumenty do drukarki. W zależności od usługi takie drukowanie może odbywać się w różny sposób. Jednym z nich jest wysłanie wiadomości e-mail z załącznikiem na przypisany do drukarki adres e-mail. W taki sposób automatycznie drukowany jest załącznik. Innym sposobem jest wykorzystanie dodatkowej usługi Google Cloud Print, która znacznie uprości sprawę. Taka usługa ma także ograniczenia, na przykład trzeba mieć konto Google. W ten sposób wydrukujesz swoje dokumenty nawet jak nie będziesz w domu. Wystarczy dostęp do internetu.

W tym rozwiązaniu możesz zdecydować, czy dokument do drukarki wysyłasz przez e-mail, czy chcesz korzystać z Google Cloud Print. Moim zdaniem jest to wygodniejsze, ponieważ drukuje się poprzez przycisk “Drukuj” w aplikacji w telefonie lub w przeglądarce Chrome. Z tego powodu drukowanie odbywa się tak samo jak w sieci bezprzewodowej Wi-Fi lub na drukarkach podłączonych przewodem. Różnicą jest tylko droga, którą pokona dokument.

Więcej o drukarkach, które mogą korzystać z Google Cloud Print znajdziesz na stronie Google w tym miejscu, a aplikacje współpracujące opisane zostały tutaj.

Podpięcie i konfiguracja drukarki HP LaserJet do sieci bezprzewodowej na komputerze z systemem Windows i OS X (Mac) została opisana na poniższej stronie

Konfiguracja drukarki HP w sieci bezprzewodowej

Konfuguracja drukarki z funkcją e-print

Połączenie drukarki z usługą Google Cloud Print

Przedstawię to na przykładzie wspomnianej drukarki HP, ale z usługą można skonfigurować także drukarki innych producentów. Ich listę i instrukcje znajdziesz tutaj.

W celu podłączenia skonfigurowanej już drukarki HP do Google Cloud Print wykonaj poniższe kroki. Na tym etapie drukarka musi być już podłączona do internetu za pomocą usługi e-print.

W celu dodania drukarki HP wejdź na tę stronę.

Wpisz adres e-mail swojej drukarki, który utworzyłeś podczas konfiguracji usługi e-print i wciśnij przycisk “Podłącz moją drukarkę”.

Dalej postępuj zgodnie z informacjami na stronie.

Usługa Google Cloud Print umożliwia także podłączenie tradycyjnej drukarki, czyli takiej, która nie ma dostępu do sieci. Jednak jest to możliwie tylko w przypadku, gdy drukarka jest podłączona do komputera, a ten do sieci. Musi także być zainstalowana na nim przeglądarka Google Chrome. Więcej na temat podłączenia drukarek do usługi Google Cloud Print znajdziesz tutaj.

Udostępnianie swojej drukarki innym poprzez Google Cloud Print

Drukarkę połączoną z usługą Google Cloud Print możesz udostępniać innym osobom.

  • Wejdź w przeglądarce na Google Cloud Print i z lewej strony wybierz “Drukarki”.
  • Zobaczysz listę wszystkich drukarek w systemie.
  • Teraz wybierz drukarkę, którą chcesz udostępnić, a następnie kliknij “Udostępnij” w górnej części strony.
  • Wpisz adresy e-mail osób, którym chcesz udostępnić drukarkę i naciśnij “Udostępnij”.
  • Osoby, którym udostępniłeś drukarkę otrzymają wiadomość e-mail o udostępnieniu przez Ciebie drukarki. W ten sposób będą mogły drukować na Twojej drukarce. Wystarczy, że wybiorą ją z listy dostępnych drukarek w usłudze.

Aplikacje na telefon i tablet z systemem Android

Telefonów z systemem Android jest bardzo dużo. Niestety wersji Androida na tych telefonach także. Dlatego w niektórych telefonach (i tabletach) może być zainstalowana aplikacja do obsługi Google Cloud Print, w innych nie. Jeżeli nie ma takiej aplikacji w Twoim telefonie, musisz ją zainstalować. Znajdziesz ją w sklepie Google Play pod tym linkiem.

Do obsługi drukarki HP na Androidzie w domowej sieci Wi-Fi warto pobrać aplikację HP z tego adresu. Dla innych producentów także możesz poszukać aplikacji w sklepie Google Play.

Przed pierwszym użyciem warto przejrzeć ustawienia telefonu z Androidem. Zobacz w menu Drukowanie, czy zostały tam dodane programy do drukowania oraz czy są włączone.

Drukowanie z dowolnego urządzenia

Po wykonaniu powyższych czynności, możesz cieszyć się dostępem do drukarki z dowolnego miejsca i urządzenia. Drukowanie może odbywać się na kilka sposobów w zależności od miejsca, w którym się znajdujesz oraz od używanego urządzenia i aplikacji, w której otwierasz pliki do drukowania.

Gdy jesteś w tej samej sieci Wi-Fi, do której podpięta jest drukarka, nie ma sensu używać chmury do drukowania. To rozwiązanie jest znacznie wolniejsze od bezpośredniego drukowania. Natomiast drukowanie poprzez e-mail zalecałbym tylko w ostateczności. Z moich testów wynika, że jest najwolniejsze. Poza tym drukuje się dodatkowa kartka z informacjami o wydruku. Tak jest w przypadku opisanej przeze mnie konfiguracji.

Drukowanie bezprzewodowe z telefonu z Androidem pliku pdf pobranego z internetu

Na poniższym filmie możesz zobaczyć jak wyszukać w przeglądarce Chrome na Androidzie plik pdf. Następnie jak go wydrukować przez usługę Google Cloud Print na swojej drukarce.

© Dash – fotolia.com

Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer