Internet i aplikacje internetowe

Tworzenie i edycja wydarzeń w Kalendarzu Google - aplikacja na komputer

Kalendarz Google to aplikacja, z której można korzystać w dowolnej przeglądarce internetowej, a także aplikacja na telefon z systemem Android i iOS (iPhone, iPad). Najbardziej pożądaną cechą kalendarza (oprócz oczywiście zapisywania wydarzeń i organizacji dnia) jest synchronizacja między urządzeniami oraz udostępnianie swoich kalendarzy znajomym i rodzinie. Link do artykułu na temat synchronizacji znajdziesz tutaj. Ale kalendarz elektroniczny to także możliwość dodawania kalendarzy ze świętami w różnych krajach, czy tworzenie kalendarzy publicznych i udostępnianie ich w internecie.

Temat kalendarza jest bardzo obszerny, dlatego dzielę go na kilka artykułów. W tym artykule opiszę wersję na komputer, jej możliwości oraz sposoby na szybkie dodawanie i edycję wydarzeń. Warto mieć na uwadze, że kilka ciekawych opcji można włączyć lub zmienić tylko w tej wersji - zmiana nie jest możliwa w aplikacjach na telefon i tablet. Przykładowo, udostępnienie kalendarza innej osobie można zrobić tylko w wersji kalendarza na komputer, czyli w aplikacji internetowej dostępnej w przeglądarce. Można dokonać zmiany z poziomu telefonu, ale trzeba wejść do aplikacji kalendarza w przeglądarce, a obsługa kalendarza w przeglądarce w telefonie nie jest tak wygodna jak w komputerze.

Czy dostęp do Kalendarza Google jest darmowy?

Google znane jest z tego, że swoje aplikacje udostępnia za darmo. Nie inaczej jest z kalendarzem, dlatego dostęp do Kalendarza Google jest darmowy w każdej wersji aplikacji (komputer, Android, iPhone, iPad). Jednak do korzystania z niego potrzebne jest konto Google. Takie konto jest jedno do wszystkich usług Google. Dlatego jeżeli korzystasz już z Gmaila, sklepu z aplikacjami w Androidzie, lub logowałeś się w przeglądarce Google Chrome, masz już takie konto. Jeżeli nie, to możesz konta Google możesz przeczytać artykuł "Jak założyć i dodać konto Google w telefonie i tablecie z Androidem".

Dostęp do kalendarza w dowolnej przeglądarce internetowej

Najprostszym sposobem skorzystania z Kalendarza Google w komputerze, jest wejście na stronę kalendarza https://calendar.google.com. W ten sposób możesz mieć dostęp do kalendarza gdziekolwiek będziesz (komputer domowy, laptop, w szkole, w pracy). Oczywiście także system operacyjny nie będzie przeszkodą. Poprzez stronę internetową z aplikacji kalendarza będziesz mógł korzystać na komputerze z systemem Windows, OS X (Mac), Linux, a także na Chrome OS (Chrombooki).

Prowadzenie kalendarza Google to także pewny sposób na zachowanie danych po przesiadce na nowy komputer, smartfon, czy tablet, gdyż dane przechowywane są na serwerach Google (podobnie jak poczta Gmail).

Uważaj, jeżeli korzystasz z publicznego komputera do logowania się na swoje konto (jakiekolwiek konto - nie tylko Google).

Nigdy nie korzystaj z opcji typu “zapamiętaj mnie na tym komputerze”.

Zawsze wyloguj się po zakończeniu korzystania z konta.

Będziesz mieć wtedy pewność, że nikt inny nie wykorzysta Twojego konta, gdy odejdziesz od komputera publicznego.

Wygląd okna logowania do Konta Google w komputerze. Pamiętaj, by na komputerze publicznym nie używać podczas logowania do konta opcji "Zapamiętaj mnie".

Wygląd aplikacji i podstawowa obsługa

Po wejściu na stronę kalendarza, z prawej strony do góry jest kilka przycisków, które służą do zmiany widoku kalendarza. Do wyboru jest dzień, tydzień, miesiąc, 4 dni (można ustawić swoją ilość dni), plan dnia.

Widok miesiąca w aplikacji Kalendarza Google, wersja kalendarza na komputer - w przeglądarce internetowej.

W zależności od wyboru widoku zmieni się wygląd głównej części kalendarza. Najlepiej jak dostosujesz widok do swoich preferencji. Ja najczęściej korzystam z widoku miesiąca do przeglądu wydarzeń, a czasem z widoku pięciu dni, gdy planuję jakieś kilkudniowe wydarzenia.

W górnej części okna, po lewej stronie jest przycisk "Dziś". Korzystając z niego można wrócić do obecnego dnia po oddaleniu się od obecnej daty.

Obok tego przycisku są strzałki w przód i w tył, którymi możesz zmieniać widoczny zakres o cały okres na jaki masz ustawiony widok - w widoku miesiąca o miesiąc, w widoku tygodnia o tydzień itd.

Szybkie dodawanie wydarzeń do kalendarza w widoku miesiąca

Dodawanie nowych wydarzeń do kalendarza jest bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów.

Żeby szybko dodać nowe wydarzenie w widoku miesiąca wykonaj poniższe czynności:

  • kliknij w kalendarzu na puste pole w dniu, w którym chcesz dodać wydarzenie.
  • w okienku, które się pojawi wpisz tytuł wydarzenia oraz opcjonalnie godzinę rozpoczęcia i także opcjonalnie godzinę zakończenia.

Przykłady:

Jeżeli w polu tekstowym nie zostanie wpisana godzina, wydarzenie będzie dotyczyło całego dnia. Ma to sens, gdy chcesz zająć termin na cały dzień.

Przykład: "Wycieczka do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu".

Przykład dodania nowego wydarzenia na cały dzień w aplikacji Kalendarz Google w komputerze.

Wpisanie "Śniadanie na Rynku we Wrocławiu 10:00" lub "10:00 Śniadanie na rynku we Wrocławiu" - wstawi wydarzenie o nazwie "Śniadanie na rynku we Wrocławiu", którego początek ustawiony będzie na godzinę 10. Koniec tak wpisanego wydarzenia będzie uzależniony od domyślnego czasu trwania wydarzenia. Domyślnie jest to jedna godzina, ale można to zmienić w ustawieniach.

Dodanie nowego wydarzenia z godziną początkową w Kalendarzu Google - wersja na komputer.

Wpisanie "Powrót do Poznania od 18:00 do 20:00" lub "18:00 - 20:00 Powrót do Poznania" wstawi wydarzenie, ale z ustawionym czasem zakończenia na godzinę 20 - niezależnie od domyślnego czasu trwania wydarzenia.

Dodanie do Kalendarza Google wydarzenia w komputerze z zakresem godzin - początek, koniec.

Po utworzeniu wydarzeń w kalendarzu dla tego dnia widoczne są trzy wpisy

Wygląd wydarzeń w widoku dnia w aplikacji Kalendarz Google, wersja na laptopa. Wydarzenie całodniowe, wydarzenie z domyślnym czasem, wydarzenie z godziną zakończenia.

Szybkie dodawanie wydarzeń do kalendarza w widoku innym niż widok miesiąca

Dodawanie wydarzeń do kalendarza na przykład w widoku tygodnia (także w innych widokach poza widokiem miesiąca) różni się tym, że nie wpisuje się godziny rozpoczęcia wydarzenia. Zamiast tego klika się na odpowiedniej godzinie, by utworzyć wydarzenie. Tak utworzone wydarzenie jest zapisane z domyślnie ustawioną długością. Łatwo możesz to zmienić chwytając jego dolną krawędź i przeciągając do godziny, o której planowany jest koniec wydarzenia.

Wygląd okna dodawania nowego wydarzenia w Kalendarzu Google w komputerze - widok tygodnia.

Edycja wydarzeń w kalendarzu Google

Do wydarzeń możesz także dodać miejsce wydarzenia oraz zaprosić inne osoby. Jak to zrobić? Po otwarciu okienka służącego do dodania wydarzenia w jeden ze sposobów opisanych wyżej, wystarczy kliknąć w przycisk "Edytuj wydarzenie". W ten sposób otworzy się strona, na której możesz uzupełnić więcej informacji.

Wygląd okna edycji wydarzenia w Kalendarzu Google - wersja aplikacji w laptopie - przeglądarka.

Takie samo okno otworzy się po kliknięciu w przycisk "Utwórz" znajdujący się z lewej strony głównego okna kalendarza. Jest to kolejny sposób na dodanie wydarzenia. Wystarczy wpisać informacje dotyczące wydarzenia.

Jeżeli planujesz wydarzenia, które odbędą się poza domem lub pracą, a do tego korzystasz z mobilnej wersji kalendarza, proponuję wpisywać miejsce wydarzenia. W ten sposób będziesz mógł łatwo skorzystać z nawigacji w telefonie, która pomoże dotrzeć do celu.

 

Pole do wpisania miejsca spotkania

Podczas wpisywania adresu zaczynają pojawiać się podpowiedzi. W ten sposób możesz szybko dodać właściwe miejsce spotkania i mieć pewność, że tak wpisany adres zostanie rozpoznany przez nawigację w telefonie.

Jeżeli korzystasz z Kalendarza Google w telefonie z włączoną synchronizacją danych, możesz otrzymać przypomnienie, w którym będzie link do nawigacji. Jego kliknięcie otworzy nawigację z ustawioną trasą do miejsca spotkania. Żeby tak się stało ustaw powiadomienie typu "Powiadomienie" w dolnej części okna edycji wydarzenia.

Dodawanie i edycja powiadomień w Kalendarzu Google. W wersji na komputer można edytować powiadomienia e-mail oraz na smartfona.

Jak dodać do kalendarza wydarzenie cykliczne?

W celu dodania wydarzeń cyklicznych skorzystaj z edycji wydarzenia lub z przycisku "Utwórz". Po otwarciu okna edycji zaznacz "Powtarzaj" i wybierz odpowiedni cykl w jakim wydarzenie ma się powtarzać. Opcji do wyboru jest całkiem sporo. Możesz zdecydować się na powtarzanie codziennie, co tydzień, co rok, a dla każdego z tych wyborów możesz doprecyzować interwał. W cyklu tygodniowym możesz wybrać dni, w których wydarzenie ma się powtarzać. Z tego powodu nie ma problemu, by wydarzenie powtarzało się trzy dni w tygodniu (np. poniedziałek, środa, piątek) lub tylko w dni powszednie. Natomiast w cyklu miesięcznym możesz zdecydować się na powtarzanie według dnia miesiąca (na przykład każdy 8 dzień) lub według dnia tygodnia (na przykład co miesiąc w drugą niedzielę).

Możesz też zdecydować, czy wydarzenie cykliczne ma się zakończyć po określonym czasie lub ilości wystąpień. Oczywiście możesz pozostać przy ciągłym powtarzaniu wydarzenia, a po jakimś czasie “ręcznie” zakończyć powtarzanie.

Możliwości konfiguracji wydarzeń cyklicznych w Kalendarzu Google - wygląd i edycja wydarzeń cyklicznych w komputerze.

Jak modyfikować wydarzenia w kalendarzu?

Zmiana terminu wydarzeń także jest bardzo prosta. Możesz chwycić wydarzenie klikając je myszką i przeciągając je na inny dzień. W widoku dnia lub tygodnia możesz zmienić godzinę rozpoczęcia przesuwając wydarzenie do góry lub w dół.

Jeżeli chcesz zmodyfikować więcej danych dotyczących wydarzenia wystarczy kliknąć w wydarzenie, a następnie wybrać "Edytuj wydarzenie". W ten sposób otworzy się strona taka sama jak przy tworzeniu wydarzenia w trybie rozszerzonym np. po kliknięciu w przycisk "Utwórz".

Jak usuwać wydarzenia z kalendarza?

Po kliknięciu w wydarzenie pojawi się okienko, w którym wystarczy wybrać przycisk "Usuń na zawsze".

Chcąc usunąć wydarzenie w Kalendarzu Google w komputerze wystarczy kliknąć na nim i wybrać "Usuń na zawsze".

Usuwanie wydarzeń cyklicznych

Wydarzenia cykliczne można usuwać w ten sam sposób, ale po kliknięciu "Usuń na zawsze" pojawi się dodatkowe okno z kilkoma opcjami. Można w nim wybrać "Tylko to wystąpienie" (żadne inne wydarzenia w serii nie zostaną usunięte), "Wszystkie następne" (to wydarzenie oraz wszystkie kolejne zostaną usunięte), "Wszystkie wydarzenia w serii" (wszystkie wydarzenia w serii zostaną usunięte).

W celu usunięcia wydarzenia cyklicznego w Kalendarzu Google w komputerze wystarczy kliknąć na wydarzeniu i wybrać jedną z dostępnych opcji.

Tworzenie wielu kalendarzy

Aplikacja Kalendarz Google umożliwia tworzenie wielu kalendarzy. Wiem, że to zdanie wydaje się bez sensu. Jednak przy założeniu, że "Kalendarz Google" to tylko nazwa aplikacji, łatwiej zrozumiesz, że w "tej aplikacji" można tworzyć wiele kalendarzy. Przydaje się to w przypadku chęci rozgraniczenia różnych sfer życia lub przy udostępnianiu na przykład grafiku pracy rodzinie.

W jaki sposób tworzyć takie kalendarze, jak je wykorzystać i udostępniać dowiesz się z artykułu na stronie Kalendarz Google – synchronizacja z telefonem i tabletem Android oraz udostępnianie kalendarzy znajomym

Nowe kalendarze można tworzyć tylko w wersji aplikacji na komputer

Dodawanie kalendarzy publicznych

Bardzo ciekawą opcją jest możliwość tworzenia i dodawania kalendarzy publicznych. Kalendarz publiczny, jak sama nazwa wskazuje możesz utworzyć, a następnie udostępnić w internecie. Każdy kto będzie chciał później z takiego kalendarza skorzystać będzie miał taką możliwość. Na przykład lekarz może udostępnić kalendarz wolnych terminów pacjentom, a firma wynajmująca biura kalendarz dni, w których biuro jest wolne.

Dodawanie i modyfikowanie wydarzeń w kalendarzu publicznym przez jego "administratora" jest od razu widoczne dla osób obserwujących taki kalendarz, co jest ogromną zaletą.

Wybrane kalendarze publiczne są dostępne bezpośrednio w Kalendarzu Google (w wersji na komputer). Obecnie są to kalendarze dni wolnych (w różnych krajach na całym świecie) - przydają się osobom robiącym interesy w innych krajach, kalendarze sportowe, w których znaleźć można między innymi terminarz odbytych rozgrywek polskich drużyn w piłce nożnej oraz inne kalendarze takie jak kalendarz faz księżyca, dni roku, czy numery tygodni.

Jak dodać kalendarz publiczny dostępny w Kalendarzu Google?

Z lewej strony kalendarza, na dole poszukaj "Inne kalendarze" i kliknij na znaczek trójkąta z prawej strony napisu.

  • Z listy, która się pojawi wybierz "Przeglądaj ciekawe kalendarze".
  • Wybierz kategorię (dni wolne, sport, więcej).
  • Wybierz kalendarz, który Cię interesuje i kliknij w "Subskrybuj".
  • W celu usunięcia kalendarza publicznego postępuj tak samo jak w przypadku dodawania.

© NataliTerr - fotolia.com

Oceń artykuł
User Review
0 (0 votes)
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...