Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z inwestowaniem w kryptowaluty, to warto przyjrzeć się największej giełdzie kryptowalut - Binance. Dlatego dzisiaj opiszę dokładnie jak założyć konto na Binance, jak zweryfikować konto (KYC i AML) oraz jak przelać pieniądze na giełdę. Pokażę też krok po kroku jak kupować kryptowaluty na przykładzie kupna Bitcoina (BTC).
Chcę też żebyś wiedział, że nie namawiam nikogo do zakładania konta, a tym bardziej do inwestowania pieniędzy. Ryzyko związane z inwestowaniem jest tylko i wyłącznie po Twojej stronie. Powinieneś też mieć świadomość, że inwestowanie w kryptowaluty obarczone jest ogromnym ryzykiem i możesz stracić wszystkie zainwestowane pieniądze. Ten poradnik jest dla osób, które są tego świadome i same decydują się na taki krok. Ja chcę tylko pokazać jak założyć konto Binance oraz jak kupić kryptowaluty. Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć ode mnie, to zapraszam do lektury.
Nie chcę tutaj rozwodzić się nad technicznymi aspektami działania giełdy. Chcę jedynie zwrócić uwagę na fakt, że giełdy kryptowalut różnią się pod kątem działania od tradycyjnych giełd (polskiej, amerykańskiej itp.) tym, że działają w trybie ciągłym. Oznacza to, że transakcji możesz dokonywać w każdej chwili, 24/7 przez cały rok. Po prostu te giełdy się nie zatrzymują. Zrozumiałe jest, że ilość użytkowników, transakcji i wolumen znacznie różni się od pory dnia, świąt itd. To wszystko może mieć wpływ na cenę, ale nie ma znaczenia w przypadku zakładania konta oraz czynności opisanych w tym poradniku.
Istotnie bowiem jest, że konto Binance możesz założyć w dowolny dzień i o dowolnej godzinie. Ja kupię na potrzeby realizacji tego wpisu najmniejszą ilość Bitcoina (jaką można kupić na Binance) w przypadkowym czasie. Oczywiście nie namawiam do takiego działania. Najlepiej, jeżeli swoją pierwszą transakcję zrealizujesz w sposób przemyślany i w momencie, w którym cena będzie najbardziej atrakcyjna dla Ciebie. Ja skupuję Bitcoina systematycznie używając metody DCA, więc takie działanie nie jest dla mnie problemem.
Wspomniałem o DCA, dlatego przy okazji napiszę, co to jest. DCA (Dollar Cost Averaging) polega na systematycznym kupnie aktywów (w tym przypadku kryptowalut) w określonym interwale czasowym oraz za określoną kwotę. Inaczej mówiąc, przy tym założeniu kupuję systematycznie - powiedzmy co tydzień - określoną kryptowalutę (na przykład Bitcoina) za określoną cenę (na przykład 10 dolarów). W ten sposób uśredniam swoją cenę zakupu zwiększając tym samym szansę na bardziej korzystną (średnią) cenę zakupu niż w przypadku jednorazowego kupna większej ilości.
Przy okazji dodam, że moim zdaniem najlepiej jest nieco modyfikować tę metodę w zależności od etapu, w którym znajduje się rynek kryptowalut. Wiem, że to co teraz napiszę może niektórym osobom, które wcześniej nie inwestowały mocno zweryfikować założenia (delikatnie mówiąc). Jednak moim zdaniem najciekawiej wychodzi taka modyfikacja, w której na dużych spadkach kupuję za więcej (ale nadal co tydzień), a podczas bardzo dużych wzrostów zdecydowanie mniej lub nawet wstrzymuję zakup. W ten sposób mogę gromadzić środki, które będę mógł wykorzystać podczas spadków i z powrotem uruchomić zakup korzystając z metody DCA, gdy nadejdzie odpowiedni moment.
W pewien sposób zdradzam tutaj jeden z moich pomysłów na inwestowanie. Dlatego chciałbym jeszcze raz podkreślić, że nikogo nie namawiam do inwestowania w ogóle, a tym bardziej w sposób w jaki ja to robię. Zrób jak chcesz. Twoje pieniądze, Twój pomysł na ich wydanie (lub nie), Twoja odpowiedzialność. Nic mi do tego. Po prostu tłumacząc, czym jest DCA, chciałem żebyś też wiedział, że można tę metodę modyfikować. Może to być sposób, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zarobku (choć oczywiście tutaj nic nie jest pewne).
Giełda Binance przetwarza transakcje w jednej chwili, a proces zakupu ogranicza się do kilku kliknięć. Wszystko po to, by jak najbardziej zadowolić użytkowników. W dzisiejszym świecie ma to ogromne znaczenie. I tak patrząc na Binance nie ma większego znaczenia, czy korzystasz ze strony, czy z aplikacji. Niestety, strona internetowa Binance jest tak bardzo rozbudowana, że często znalezienie jakiejś opcji zajmuje dużo czasu. Nie mam tutaj na myśli samego procesu kupna kryptowalut, bo ten jest uproszczony do minimum. Bardziej chodzi o poruszanie się po stronie, znalezienie historii transakcji, czy informacji o swoich zarobkach (na przykład podczas stackowania kryptowalut).
Z tego powodu uważam, że łatwiejsza w obsłudze i bardziej przejrzysta jest aplikacja na telefon. Aplikacja jest mniej przeładowana możliwościami, a interfejs według mnie jest bardziej intuicyjny. Oczywiście z tego samego powodu nie wszystkie opcje są dostępne w aplikacji. Niemniej jednak uważam, że na co dzień w zupełności wystarczy. Tak naprawdę brakuje mi tylko możliwości pobierania historii transakcji, która jakby nie było jest potrzebna do rozliczeń podatku w następnym roku podatkowym.
Cały proces, który będę tutaj pokazywał wykonam w aplikacji Binance. Znajdziesz ją w sklepie Google Play (na telefon i tablet z Androidem) oraz w App Store (na telefon i tablet Apple - iPhone, iPad z systemem iOS).
Konto możesz założyć na kilka sposobów. Może to być założenie konta przez e-mail, numer telefonu, konto Google, lub konto Apple. Ja pokażę jak założyć konto Binance przez e-mail.
Zanim przejdziesz do zakładania konta przygotuj poniższe informacje i pliki.
Tyle danych jest potrzebnych żeby przejść przez procedury KYC (skrót od Know Your Customer) i AML (skrót od Anti Money Laundering). Procedury te są wymagane w celu pełnej transparentności w przepływie pieniędzy oraz w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Jak już wspomniałem wcześniej, cały proces opiszę korzystając z aplikacji Binance w telefonie. Konto Binance możesz także założyć na stronie internetowej. W dalszej części opisuję w jaki sposób możesz otrzymać 10% zwrotu z prowizji za każdą transakcję.
Zobacz Jak założyć i dodać konto Google w telefonie i tablecie z Androidem
Zobacz Sklep Google Play - jak kupić grę lub aplikację na telefon i tablet z Androidem?
Po wejściu do aplikacji Binance zobaczysz poniższy ekran. W dolnej części są linki do "Zasad i Warunków" oraz "Wytycznych Dotyczących Ochrony Danych". Warto się z nimi zapoznać, ponieważ potwierdzasz, że "Zakładając konto zgadzasz się na nasze Zasady i Warunki oraz wytyczne Dotyczące Ochrony Danych".
Jeżeli zgadzasz się kliknij w przycisk "Zarejestruj się poprzez telefon lub e-mail".
W następnym kroku wybierz kraj z listy. U mnie kraj wpisał się automatycznie.
Zobaczysz ekran, na którym kliknij "Utwórz konto osobiste".
Następnie podaj adres email, z którego aktywnie korzystasz. Jest to o tyle ważne, że będziesz go potrzebował czyściej podczas wykonywania operacji na koncie Binance. Może być potrzebny do potwierdzania transakcji wychodzących (przy wypłatach środków), a także w przypadku ewentualnego odzyskiwania hasła.
Podaj też trudne do odgadnięcia hasło, które będzie dla Ciebie łatwe do zapamiętania.
Jeżeli często masz problem z tworzeniem trudnych haseł zobacz mój wpis Jak tworzyć trudne hasła i jednocześnie łatwe do zapamiętania.
Kolejne pole służy do wpisania ID polecającego. Możesz tam wpisać na przykład moje ID, czyli YHORHQ31. To pole nie jest wymagane. Jednak, gdy to zrobisz, to 10% opłaty za transakcje których będziesz dokonywał zostanie zwrócona Tobie. Kolejne 10 procent otrzymam ja. Gdy tego nie zrobisz nic się nie stanie. Po prostu te pieniądze zatrzyma dla siebie Giełda Binance, ponieważ i tak będziesz musiał zapłacić prowizję za realizację transakcji. Wybór jak zawsze należy do Ciebie. Jakie są koszty transakcji na Binance piszę w dalszej części.
Jest to program afiliacyjny, który pozwala podzielić się zyskiem z zaproszoną osobą. Obecnie mogę otrzymać 20 procent opłat transakcyjnych zaproszonej osoby. Jednak mogę też zdecydować, czy chcę podzielić się tymi pieniędzmi z zaproszoną osobą. Maksymalnie mogę "oddać" dziesięć procent i to robię. Dlatego kod YHORHQ31 pozwoli Tobie odzyskać dziesięć procent z opłat transakcyjnych. Na poniższym zrzucie ekranu jest informacja o tym bezpośrednio z Binance.
Po wprowadzeniu danych konta i ewentualnie kodu polecającego YHORHQ31 zobaczysz poniższy ekran. W tym miejscu należy przesunąć palcem puzzla w brakujące miejsce na obrazku. Jest to zabezpieczenie, którego giełdy kryptowalut używają dość często. Gwarantuje to zakładanie konta przez człowieka, a nie jakiegoś bota.
Teraz czas na weryfikację poczty e-mail. Kliknij w przycisk do wysłania kodu na swoją skrzynkę. Następnie sprawdź pocztę.
Otrzymasz wiadomość od Binance, w której będzie kod weryfikacyjny. Zaznacz go, skopiuj i przejdź z powrotem do aplikacji.
Wklej skopiowany wcześniej kod w pole widoczne na ekranie i kliknij w przycisk "Wyślij".
Następnym krokiem jest weryfikacja numeru telefonu. Zgodnie z informacją na ekranie wpisz swój numer telefonu do użytku na swoim koncie. Znów, niech to będzie numer, z którego korzystasz, ponieważ podczas używania konta Binance możesz go potrzebować od czasu do czasu w celu weryfikacji (w zależności od ustawień).
Po kliknięciu w przycisk "Dalej" otrzymasz wiadomość SMS z kodem weryfikacyjnym (jak poniżej). Przepisz go w pole "Weryfikacja numerem telefonu" i kliknij "Wyślij".
W tym momencie konto zostanie utworzone, co potwierdza poniższy widok ekranu. Pozostaje jeszcze weryfikacja tożsamości. W tym celu kliknij przycisk "Weryfikuj teraz". Bez weryfikacji nie możesz dokonywać transakcji.
Na kolejnym ekranie podaj swoje imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Te dane będą weryfikowane z dokumentem tożsamości, więc muszą być z nim zgodne.
Gdy klikniesz w "Kontynuuj" zobaczysz dwa przyciski. Pierwszy z nich to "Identity document". Służy on do zrobienia zdjęć (przodu i tyłu) dokumentu tożsamości. Po jego kliknięciu może pojawić się komunikat systemowy pytający o zgodę na użycie aparatu. Należy się zgodzić żeby móc zrobić zdjęcie.
Drugi przycisk "Sejfie" wciśnij żeby zrobić sobie selfie, czyli zdjęcie twarzy. Gdy to zrobisz wciśnij "Continue".
W tym miejscu mam problem ze zrobieniem kolejnych zrzutów ekranu. Wynika to z faktu, że na potrzeby tego tutorialu zakładam kolejne konto, którego nie chcę i nie potrzebuję. Dlatego nie chcę też przechodzić przez ten etap weryfikacji. Mam nadzieję, że mi to wybaczysz.
W kolejnym kroku zostanie do potwierdzenia adres zamieszkania. W tym celu możesz pobrać z banku potwierdzenie przelewu za czynsz, prąd, czy na przykład internet (ja tak zrobiłem). Załącz taki plik potwierdzenia przelewu w okienku, w którym Binance o to poprosi. Ważne jest żeby dane na potwierdzeniu były zgodne z podanymi podczas rejestracji konta.
Na pewno już zwróciłeś uwagę, że wszystkie kroki na zrzutach ekranu zrobione podczas procesu zakładania konta są dość proste. Dalej postępuj tak jak do tej pory, aż przejdziesz przez wszystkie okienka. Gdy to zrobisz pozostanie poczekać na weryfikację, która może trwać kilka dni. Po tym procesie będziesz mógł w pełni korzystać z konta. O wszystkich etapach powinieneś być informowany mailowo.
Dobrą praktyką jest zabezpieczenie konta włączając Google Authenticator. Proces ten jest opisany na stronie Binance. Jeżeli decydujesz się na takie zabezpieczenie konta, to bardzo ważne jest żeby podczas konfiguracji zapisać w bezpiecznym miejscu kod do odzyskiwania dostępu. W przeciwnym wypadku, przy uszkodzeniu lub zgubieniu telefonu możesz mieć bardzo duży problem z dostępem do konta Binance.
Żeby dokonać transakcji na Binance potrzebne są jakieś środki płatnicze na koncie. Binance oferuje kilka sposobów na zasilenie konta. Obecnie nie można przelewać złotówek (PLN). Być może kiedyś się to zmieni. Gdy ja chcę zasilić konto Binance wykorzystuję do tego celu EURO, które wcześniej kupuję w swoim banku za złotówki. Gdy bardzo nie chcesz w ten sposób postępować, możesz wymienić złotówki na wybraną kryptowalutę płacąc za transakcję kartą płatniczą lub kredytową - rzecz jasna rozliczaną w złotówkach. Próbowałem tego rozwiązania na początku swojej przygody z Binance, ale nie przypadła mi ona do gustu. Zdecydowanie bardziej wolę zasilić konto Binance EURO, które zamieniam na stablecoiny (na przykład BUSD). W ten sposób mam od razu dostępne środki, których mogę w kilka sekund użyć, gdy czuję taką potrzebę.
Z innych metod zasilenia konta jest jeszcze P2P. W ten sposób można kupić wybraną walutę od osób, które chcą ją sprzedać (za pośrednictwem Binance). Również nie korzystam z tego rozwiązania. Osobiście za dobre i całkiem szybkie rozwiązanie uważam przelew EURO na konto Binance lub wpłatę EURO wielowalutową kartą płatniczą (pieniądze są dostępne od razu). I właśnie te dwa rozwiązania tutaj opiszę. Nie są one darmowe (chyba, że Binance robi jakąś promocję), ale też są stosunkowo tanie.
Przelew EURO (SEPA) to koszt 1 EURO niezależnie od wielkości przelewu. Opłata jest pobierana przez Binance. Ponieważ jest to opłata niezależna od wielkości przelewu, naturalnie bardziej opłaca się przelewać większe kwoty. W ten sposób stosunek opłaty do wielkości zasilenia konta jest bardziej korzystny. Warto zorientować się, czy bank nie pobiera dodatkowej opłaty. No i rzecz jasna, dochodzi też koszt przewalutowania (ale to w obu przypadkach).
Innym zagadnieniem jest to, że przelew jest wolniejszy od zasilenia kartą. W mbanku w ogóle jest to dziwnie zrobione, ponieważ przelew EURO może być zlecony w dni robocze i to tylko między godzinami 8:05, a 19:30. Osobiście uważam to za niezły żart i jedną z najsłabszych usług mBanku. Dlatego moim zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem jest zasilenie konta Revolut. W zależności od kursu, albo przelewam PLN i kupuję Euro w Revolut, albo kupuję EURO w mBanku i zasilam konto w EURO. W jednym i drugim przypadku zasilam konto Revolut kartą (konto zasilone jest od razu), wybierając odpowiednią opcję (zasilenia EURO lub PLN). Następnie przelew z konta Revolut można już wykonać w dowolnym momencie. Na pieniądze w Binance trochę się czeka. Zauważyłem, że przelew z rana najczęściej realizowany jest w ciągu kilkudziesięciu minut. Po południu raczej już będzie na następny dzień roboczy, ale są to moje spostrzeżenia.
Uważam, że przelew jest dobry, gdy robi się go odpowiednio wcześniej, a także w przypadku większych kwot, gdzie zaczyna to być opłacalne. W porównaniu do zasilenia konta Binance kartą płatniczą, opłacalność zaczyna się powyżej 55 EURO. Dlaczego?
Podczas zasilenia konta Binance bezpośrednio kartą płatniczą pobierana jest opłata 1,8 procenta od transakcji. Jednorazowa transakcja nie może być mniejsza niż 15 EURO. W przypadku takiej kwoty opłata to 0,27 EURO (za przelew pobrane byłoby 1 EURO). W przypadku 55 EURO opłata za zasilenie kartą to 0,99 EURO (przelew 1 EURO). Ale za zasilenie kartą 100 EURO opłata to już 1,8 EURO (przelew nadal 1 EURO). Stąd warto zastanowić się, która opcja jest najbardziej atrakcyjna biorąc pod uwagę koszt oraz czas.
W mBanku wielowalutowa karta płatnicza jest za darmo. Za transakcję także nie jest pobierana opłata, gdy mam EURO na koncie (kupione wcześniej - przed korzystaniem z karty). Dlatego pilnuję, by zawsze mieć EURO przed zasilaniem konta Binance kartą. Nie wiem jak jest w innych bankach, ale warto przyjrzeć się takiemu rozwiązaniu. Przewalutowanie w locie - podczas korzystania z karty mBanku wiąże się z opłatami. Być może w innych bankach jest podobnie, może także będą opłaty za korzystanie z karty wielowalutowej. Najlepiej zbadaj temat w swoim banku zanim zaczniesz przelewać pieniądze w ten sposób.
Jeszcze w ramach ścisłości. Karta nie musi być wielowalutowa żeby zasilić konto Binance. Po prostu jest to tańsze rozwiązanie. Jednak nic nie stoi nas przeszkodzie, żeby dokładnie taką samą procedurę wykonać normalną kartą. W takim przypadku przewalutowanie będzie zrobione w locie i ostatecznie na konto także trafi EURO.
W pierwszym kroku otwórz aplikację Binance, a następnie w dolnej części ekranu, z prawej strony wybierz "Portfel".
Teraz w górnej części przejdź do zakładki "Spot", a następnie wciśnij przycisk "Wpłać". Ja mam już EURO na liście poniżej, ale zakładając, że tę czynność robisz pierwszy raz, nie powinieneś tego widzieć u siebie.
Teraz przejdź do zakładki "Fiat", w której w następnym kroku wyszukasz "EUR".
Fiat to inaczej waluty fiducjarne, niemające pokrycia w dobrach materialnych. Są to legalne środki płatnicze na terenie danego państwa, a więc są to waluty takie jak PLN, EUR, USD itp.
W celu znalezienia EURO możesz skorzystać z wyszukiwarki lub przewijać listę walut.
Po wybraniu EURO zobaczysz poniższy ekran. Możesz tutaj wybrać "Przelew Bankowy" lub "Karta Bankowa". Pod tymi pozycjami widzisz jakie opłaty są przewidziane w przypadku skorzystania z tych opcji. Ja tym razem wybieram "Karta Bankowa" i wciskam "kontynuuj".
Gdy na tym etapie wybierzesz "Przelew Bankowy" zobaczysz ekran z danymi do przelewu. Gdybyś zdecydował się na tę opcję bardzo ważne są dokładne dane, łącznie ze swoim imieniem i nazwiskiem w tytule przelewu. Wszystko jest opisane na kolejnym ekranie (ja tego tym razem nie robię).
Teraz wpisz kwotę jaką chcesz przelać na konto Binance. Od razu zobaczysz jaką opłatę pobierze Binance. Przejdź dalej wciskając "Kontynuuj".
Teraz jest czas na potwierdzenie transakcji w banku. W zależności od banku i ustawień możesz otrzymać SMS lub na przykład powiadomienie w aplikacji. Skorzystaj ze swojej metody weryfikacji, by potwierdzić transakcję. Gdy to zrobisz zobaczysz poniższy ekran, a pieniądze będą dostępne do zakupu kryptowalut.
Gdy już masz pieniądze na koncie Binance, możesz w kilka chwil dokonać zakupu kryptowalut. Wiele z nich jest dostępnych w parze do EURO. Jednak osobiście wolę po zasileniu konta EURO od razu zamienić całość na stablecoiny, na przykład BUSD. W ten sposób powstaje jedna transakcja, którą muszę uwzględnić podczas rozliczenia podatkowego w następnym roku. Gdybym kupował kryptowaluty za EURO każda transakcja musiałaby być rozliczona. Wymagałoby to znacznie więcej pracy na początku roku. Poza tym wszystkie ceny kryptowalut są analizowane w oparciu o dolara i ciężko byłoby się szybko odnosić do cen zakupu w EURO (choć różnica coraz bardziej się zaciera).
Stablecoiny to kryptowaluty, które z założenia mają utrzymywać taką samą cenę jak waluta fiducjarna, z którą są skorelowane. BUSD to stablecoin stworzony przez giełdę Binance. Jego wartość ma odzwierciedlać wartość dolara amerykańskiego. Inne stablecoiny oparte o dolara to na przykład USDT, czy USDC. Kupując kryptowaluty za stablecoiny nie powstaje obowiązek podatkowy (przynajmniej póki co w Polsce - ten powstaje w momencie zamiany Fiat na kryptowaluty i odwrotnie). Po ostatnim bardzo głośnym upadku Luny i stablecoina UST, który (w dużym skrócie) był zależny od Luny, warto mieć z tyłu głowy, że na tym rynku może wydarzyć się dosłownie wszystko.
Przed chwilą pokazałem jak wpłacić EURO na konto Binance przy użyciu karty bankowej. Teraz czas na kupno pierwszej kryptowaluy. Tak jak wspomniałem wcześniej, ja zamieniam całość wpłaconych EURO na BUSD. Właśnie taką transakcję tutaj pokażę krok po kroku. Jeżeli chcesz kupić kryptowaluty (inne niż stablecoiny) za EURO możesz pominąć ten etap. Konsekwencje (niezbyt groźne) takiego działania opisałem wyżej.
Bardzo ważne jest żebyś zrozumiał, że w celu kupna (lub sprzedaży) kryptowalut pierwszym zadaniem jest odszukanie odpowiedniej pary walutowej. Ponieważ chcę wymienić EURO na BUSD, moim zadaniem jest znalezienie takiej pary walutowej. Drugą istotną kwestią jest zrozumienie kiedy sprzedajemy, a kiedy kupujemy. Wytłumaczę to najprościej jak mogę. Zawsze kupujemy walutę z lewej strony za tą z prawej strony. Natomiast sprzedajemy tę z lewej do tej z prawej. W omawianej parze EURO jest z lewej strony, a BUSD z prawej. Ja mam EURO i chcę je wymienić (sprzedać) na BUSD. Dlatego muszę dokonać transakcji sprzedaży EURO.
W pierwszym kroku wejdź do zakładki "Rynki" na dole aplikacji. Następnie w górnej części wybierz "Spot" i dalej zaznacz BUSD. W ten sposób wyświetlą się tylko pary walutowe z BUSD. Teraz możesz wpisać euro w polu wyszukiwania, które znajduje się w górnej części.
Po odnalezieniu pary EUR/BUSD pojawi się poniższy ekran. Kliknij na przycisk "Sprzedaj" (bo chcesz sprzedać EURO). Z listy rozwijanej pod tym przyciskiem wybierz "Zlecenie Rynkowe". Ta opcja pozwoli sprzedać EURO (inaczej mówiąc kupić BUSD) po cenie jaka jest w chwili sprzedaży. W ten sposób nie będziesz czekał na sprzedaż - transakcja wykona się od razu po wciśnięciu przycisku "Sprzedaj EUR", ale to za chwilę.
Teraz kliknij na 100%, które znajduje się pod polem do wpisania ilości kryptowaluty (BUSD). W ten sposób automatycznie wpisze się cała dostępna ilość EURO - tyle ile masz dostępne w portfelu. W moim przykładzie widać, że nieco ponad 105 EUR, które mam dostępne na koncie zostanie zamienione na trochę ponad 111 BUSD (dokładna ilość będzie znana po dokonaniu transakcji, gdyż jest to zlecenie rynkowe). Wciśnięcie teraz przycisku "Sprzedaj EUR" spowoduje automatyczną zamianę EUR na BUSD. Kupione w ten sposób BUSD znajdziesz w zakładce "Portfel" i dalej "Spot".
Od każdej transakcji automatycznie pobrana jest opłata, której wysokość zależy od obrotu na koncie. Podstawowa opłata dla większości użytkowników to 0,1% transakcji. Opłatę możesz jednak zmniejszyć o 25%, gdy będziesz miał na koncie BNB (kryptowaluta Binance) i zgodzisz się na używanie jej do wykorzystania na opłaty transakcyjne. W ten sposób możesz obniżyć opłatę do 0,075%. Wszystko co musisz zrobić, to kupić BNB (para BNB/BUSD) i w ustawieniach konta zaznaczyć, że chcesz go używać do ponoszenia kosztów transakcji. Nie musisz mieć go dużo (chyba, że zamierzasz obracać sporymi kwotami). Myślę, że na początek wystarczy kupić minimalną ilość tj. za 10 BUSD (dolarów). Zrobisz to dokładnie tak samo jak w przykładzie opisanym poniżej, gdzie kupuję Bitcoina za BUSD (para BTC/BUSD).
Opłaty za transakcje możesz też zmniejszyć wykorzystując mój kod, który podałem wyżej w rozdziale "Jak zyskać zwrot części opłat za transakcje na Binance?". Jednak to jest możliwe tylko podczas zakładania konta. Po podaniu tego kodu podczas rejestracji konta, otrzymasz zwrot 10% opłat po każdej dokonanej transakcji.
Ostatnim zagadnieniem, które chcę tutaj poruszyć jest kupno Bitcoina (w moim przypadku para BTC/BUSD). Właściwie proces jest taki sam jak w przypadku wymiany EUR do BUSD. Jedyna różnica jest taka, że tym razem dokonam kupna, a nie sprzedaży.
Znów wchodzę do zakładki "Rynek" i wybieram "Spot".
Teraz szukam pary BTC/BUSD (ponieważ chcę kupić BTC - Bitcoin za BUSD). Wpisuję w wyszukiwarkę btcbusd i klikam na wyszukaną parę walutową.
Upewniam się, że zaznaczona jest opcja "Kup". Wybieram zlecenie rynkowe, ponieważ chcę kupić od razu po obecnych cenach. W pole do wpisania ilości BUSD wpisuję 10 (jest to najmniejsza kwota, za którą mogę dokonać transakcji na Binance). Sprawdzam, czy wszystko poprawnie wybrałem, a następnie wciskam przycisk "Kup BTC". Moje zlecenie zostaje od razu zrealizowane.
Gdybym chciał ustawić zakup po określonej cenie, z listy rozwijanej (gdzie jest wybrane Zlecenie Rynkowe) wybrałbym "Zlecenie Limit". W takim przypadku pojawia się dodatkowe okienko, w którym wpisuję cenę, po której chcę kupić kryptowalutę. W tym przypadku kliknięcie na "Kup BTC" tworzy zlecenie, który nie musi być zrealizowane. Takie zlecenie ustawi się w kolejkę i będzie zrealizowane tyko w momencie osiągnięcia ceny ustalonej w zleceniu. Zlecenia Limit widoczne są w zakładce "Transakcje". Tam też mogę je anulować, jeżeli jeszcze nie zostały zrealizowane.
W aplikacji mogę zobaczyć historię transakcji. Jak widać na poniższym ekranie kupiłem 0,00047 BTC po cenie 21074,49 BUSD. Pobrana opłata za tę transakcję to 0,00003177 BNB, a z konta pobrano mi 9,9050103 BUSD.
Na tym przykładzie chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, w świecie kryptowalut ceny nie kończą się na dwóch miejscach po przecinku (na Binance jest to najczęściej 8 miejsc po przecinku - zobacz opłatę w BNB za tę transakcję lub koszt w BUSD). Po drugie, mimo wpisania 10 BUSD łącznie zapłaciłem troszkę mniej. Jest to spowodowane tym, że Binance określa minimalną ilość kupowanej kryptowaluty z dokładnością do kilku miejsc po przecinku (każda kryptowaluta może mieć inną dokładność). Jak widać w przypadku BTC jest to pięć miejsc, a 0,00047 BTC jest maksymalną wartością jaką mogłem kupić w tej cenie żeby zmieścić się w 10 dolarach.
Strona wykorzystuje pliki cookies do celów analitycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie chcesz, by strona zapisywała pliki cookies, zmień ustawienia przeglądarki.