Smartfony i aplikacje na telefon

Google Pay, czyli jak płacić zbliżeniowo telefonem

Polacy bardzo pokochali płatności zbliżeniowe. Jesteśmy w czołówce pod kątem ilości takich transakcji. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie. Teraz możesz iść o krok dalej i płacić zbliżeniowo telefonem w sklepach stacjonarnych. Uważam, że jest to przyszłość płatności i kierunek, w którym w sposób naturalny się rozwiniemy. Smartfony wypchnęły z rynku na margines wiele urządzeń, na przykład kalkulatory, budziki, czy aparaty cyfrowe. Teraz przyszedł czas na karty płatnicze, kredytowe, a nawet na całe portfele. Dlatego ten wpis poświęcam aplikacji Google Pay, ponieważ jest to doskonały sposób na płatności zbliżeniowe telefonem. 

Dlaczego płacę telefonem przez Google Pay

  • Szybciej wyciągnę telefon z kieszeni niż kartę z portfela.
  • W telefonie mam karty lojalnościowe, z których często korzystam. Dlatego po pokazaniu karty nie muszę chować telefonu i później sięgać po portfel.
  • Mam mniej kart w portfelu (ale jedną ciągle jeszcze noszę - na wszelki wypadek).
  • Od razu po płatności widzę na ekranie telefonu kwotę jaką zapłaciłem.
  • Telefon mam zawsze przy sobie, nawet jak wyjdę tylko na spacer, a po drodze zechcę coś kupić.

Niektórzy wyciągają argumenty, że telefon może się rozładować, zbić itd. Oczywiście zgadzam się z tym. Jednak dla mnie jest to bardzo istotne narzędzie wielefunkcyjne. Dlatego nie dopuszczam do rozładowania, tak samo jak nie dopuszczam w samochodzie do zużycia paliwa do końca. Ponadto mam świadomość, że portfel można zgubić tak jak i zbić telefon, dlatego dbam o to, aby zminimalizować takie ryzyko.

Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych telefonem w sklepach stacjonarnych

  • Google zapewnia, że dane karty przechowywane są na bezpiecznych serwerach.
  • Numer karty użytej do płatności zbliżeniowej w sklepie jest szyfrowany. Oznacza to, że sklep widzi inny numer karty, niż numer karty użytej do płatności telefonem.
  • Przed dodaniem karty musisz skonfigurować blokadę ekranu. Ma to zabezpieczyć korzystanie z płatności zbliżeniowych telefonem przez osoby trzecie. Polecam włączyć odblokowanie palcem, gdyż w ten sposób najszybciej odblokujesz telefon (oczywiście jeżeli telefon ma czytnik linii papilarnych).
  • Ściągnięcie blokady ekranu spowoduje automatyczne usunięcie kart podpiętych do Google Pay.
  • Przy włączonym ekranie telefonu, ale bez jego odblokowania możesz zapłacić trzy razy z rzędu. W ten sposób zapłacisz za zakupy do 50 złotych. Płatność powyżej tej kwoty wymaga odblokowania ekranu. Gdy wyczerpiesz limit trzech płatności bez odblokowania ekranu, będziesz musiał odblokować ekran przed następną transakcją. Po odblokowaniu znów będziesz mógł zapłacić trzy razy na włączonym ekranie, ale bez odblokowania telefonu. W ten sposób ograniczona jest maksymalna kwota jaką będzie można zapłacić w przypadku nieautoryzowanego dostępu do telefonu. Takiej blokady nie mają karty, dlatego płatność telefonem jest bardziej bezpiecznym rozwiązaniem.

Co jest potrzebne do płacenia telefonem przez Google Pay

1 Smartfon z NFC

Przede wszystkim telefon musi mieć komunikację NFC. Bez tego nie da się płacić telefonem. Możesz to łatwo sprawdzić w specyfikacji telefonu lub w ustawieniach. Wystarczy otworzyć ustawienia telefonu i w wyszukiwarce ustawień wpisać NFC. Teraz zobacz, czy w wynikach, które się pojawiły jest NFC. Upewnij się, że masz włączoną komunikację NFC. Najczęściej NFC jest widoczne w Ustawienia >> "Sieci zwykłe i bezprzewodowe", "Połączenia" lub "NFC"

NFC w telefonie Huawei Mate 10 Pro.

2 Karta kredytowa lub debetowa w banku, który współpracuje z Google Pay

Drugą nie mniej istotną kwestią jest karta debetowa lub kredytowa w banku, który współpracuje z Google Pay. Najbardziej popularne banki, które wspierają już tę usługę to mBank, Alior Bank, BGŻ PNB Paribas, City Handlowy, Santander, ING, Get In Bank. Możesz też dodać kartę Revolut, także tę wirtualną.

Pełna lista banków współpracujących z Google Pay znajduje się na oficjalnej stronie Google. Jest tam też informacja o typach kart obsługiwanych przez Google Pay w każdym banku.

Te dwa warunki mogą okazać się najtrudniejsze do spełnienia. Zwłaszcza telefon, gdyż jego wymiana często wiąże się ze znaczącym wydatkiem. Niestety część telefonów nie obsługuje NFC. Dlatego warto spojrzeć w specyfikację przed wyborem kolejnego telefonu i zainteresować się NFC. W ten sposób możesz rozszerzyć możliwości swojego sprzętu i korzystać z płatności zbliżeniowych telefonem, gdy uznasz, że to jest ten moment.

3 Aplikacja Google Pay zainstalowana w telefonie

Gdy już masz telefon z NFC i kartę banku współpracującego z Google Pay, reszta pójdzie łatwo. Kolejnym krokiem jest instalacja aplikacji Google Pay, którą pobierzesz ze sklepu Google Play

Jeżeli nie masz jeszcze konta Google zobacz jak je założyć i dodać do telefonu.

Więcej o sklepie Google Play znajdziesz w tym wpisie

Po instalacji aplikacji zostało już tylko dodanie karty banku do usługi Google Pay.

Kartę dodasz w aplikacji Google Pay.

  • Otwórz aplikację i kliknij w Płatności. Pojawi się okno do zeskanowania karty.
  • Zrób zdjęcie karty i postępuj zgodnie z informacjami w aplikacji.
  • Dane karty możesz także wpisać ręcznie.
  • Niektóre banki, na przykład mBank umożliwia dodanie karty do Google Pay z aplikacji banku.

Pierwsza dodana karta będzie ustawiona jako domyślna forma płatności.

Zobacz poniższy filmik Google jak dodać kartę do usługi.

Do Google Pay możesz dodać więcej kart, ale tylko jedna będzie ustawiona jako domyślna. Możesz później zmienić domyślną kartę na inną. W tym celu wykonaj poniższe czynności:

  • Otwórz aplikację Google Pay.
  • W dolnej części ekranu kliknij "Płacenie".
  • Kliknij na kartę, którą chcesz ustawić jako domyślną do płatności zbliżeniowych.
  • Włącz "Domyślna do zakupów w sklepach".

Jak płacić telefonem w sklepach stacjonarnych?

Po dodaniu przynajmniej jednej karty płatniczej lub kredytowej do Google Pay możesz już płacić zbliżeniowo telefonem. Sam proces jest bardzo prosty. W poniższy sposób zapłacisz zbliżeniowo domyślną kartą przypisaną do Google Pay.

  • Włącz ekran i odblokuj telefon. Nie musisz otwierać aplikacji Google Pay. Nie musisz odblokowywać ekranu dla pierwszych trzech płatności od ostatniego odblokowania, jeżeli zakupy są do 50 złotych (zobacz więcej w akapicie dotyczącym bezpieczeństwa - do góry strony).
  • Zbliż telefon tylną częścią do terminala płatniczego w sklepie, tak jak wcześniej kartę. Wystarczy dosłownie sekunda tak samo jak przy płatności kartą. Na ekranie telefonu zobaczysz potwierdzenie płatności. Moduł NFC jest najczęściej do góry lub u dołu telefonu.
  • Płatność do 50 złotych nie wymaga potwierdzenia pinem, tak samo jak przy kartach. Jeżeli płacisz powyżej tej kwoty na terminalu będziesz musiał wpisać PIN karty. Płatność będzie pobrana z konta przypisanego do karty, którą dodałeś do Google Pay. Różnica jest taka, że karty nie musisz mieć fizycznie przy sobie.
  • Poza krótką informacją na ekranie potwierdzającą płatność, pojawi się powiadomienie na pasku powiadomień. Zobaczysz tam kwotę jaka została pobrana z konta oraz nazwę sklepu.
Potwierdzenie płatności zbliżeniowej w telefonie na przykładzie karty mBanku

Jak zapłacić telefonem w sklepie inną kartą niż domyślna

  • Włącz ekran i odblokuj telefon.
  • Otwórz aplikację Google Pay.
  • Teraz w górnej części aplikacji przesuwaj widoczne karty w lewo, aż znajdziesz odpowiednią kartę.
  • Pozostaw aplikację otwartą z widoczną kartą, którą chcesz zapłacić i zbliż telefon tylną częścią do terminala płatniczego.

W których sklepach możesz zapłacić telefonem z Google Pay

Google na swojej stronie podaje kilkanaście sklepów, w których możesz płacić zbliżeniowo telefonem. Ta informacja trochę wprowadza w błąd, ponieważ tak naprawdę możesz zapłacić w każdym sklepie, gdzie możesz płacić zbliżeniowo kartą.

Płacę telefonem w sklepach stacjonarnych od pierwszych dni, gdy ta usługa została udostępniona w Polsce. Rzeczywiście na początku trafiałem na sklepy, w których nie mogłem zapłacić. Do tej grupy zaliczały się niektóre Lidle. Jednak już od grubych miesięcy nie miałem problemów w żadnym sklepie. Dodam jeszcze, że płacę w każdym sklepie, gdzie jest terminal, niezależnie od kwoty rachunku.

Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer