Smartfony i aplikacje na telefon

Jak dodać zdjęcia profilowe znajomych do kontaktów w telefonie z Androidem

Zdjęcia profilowe w prosty i szybki sposób pomagają rozpoznawać kontakty zapisane w telefonie. Działa to zarówno, gdy ktoś do Ciebie dzwoni jak i w przypadku wybierania numeru, gdzie znacznie szybciej wybierzesz właściwą osobę z listy kontaktów. Samo dodanie zdjęcia jest bardzo proste, choć może być czasochłonne. Wszystko zależy od ilości kontaktów, do których chcesz dodać zdjęcia, a także od źródeł zdjęć. Niemniej jednak uważam, że efekt jest wart poświęcenia czasu, przynajmniej dla najczęściej używanych kontaktów.

Warto moim zdaniem zadbać też o to, by kontakty były zapisywane w chmurze, na koncie Google. W ten sposób nie ma problemu z ich przenoszeniem podczas zmiany telefonu na nowy. A przecież każdy prędzej, czy później zmieni telefon i takie działanie znacznie uprości cały proces. Jak automatycznie synchronizować kontakty z kontem Google opisałem w artykule Synchronizacja listy kontaktów w telefonie z kontem Google - Gmail.

Pisząc o edycji kontaktów chcę zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który jest bardzo prosty, a jednocześnie przez wiele osób pomijany. Chodzi o nazwy kontaktów w książce telefonicznej. Zauważyłem, że bardzo dużo osób opisuje swoich znajomych imieniem, zdrobnieniem lub w jeszcze inny sposób, który niejednoznacznie określa daną osobę. W ten sposób na liście kontaktów pojawiają się osoby takie jak "Ania", "Anka Poznań", "Ania praca", "Ania praca 2" itp. Znacznie utrudnia to identyfikację i niejednokrotnie dochodzi do pomyłki lub zastanawiania się o jaką Annę chodzi. O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się opisanie każdej osoby imieniem i nazwiskiem. W ten sposób łatwiej jest znaleźć konkretną osobę i trudniej o pomyłkę. Jednowyrazowe nazwy można wykorzystać do opisania osób, których nie można pomylić z nikim innym. Mogą to być najbliżsi mama, tata, Ewa (siostra) lub pseudonimy bardzo rzadkie takie jak Egon, Litwa, Wąski, których nie sposób pomylić.

Dodanie zdjęcia profilowego do kontaktu w telefonie

Na początek zadbaj o to, by mieć zdjęcia znajomych, które będą nadawały się na profilowe. Możesz poprosić o te zdjęcie, przejrzeć swoją kolekcję zdjęć w telefonie, czy skorzystać ze zdjęć umieszczonych na portalach społecznościowych. Najlepiej, gdy będą to zdjęcia portretowe, czyli skupiające się na twarzy. Oczywiście możesz dodać dowolne zdjęcie, ponieważ szybko nauczysz się powiązania dowolnego obrazka z daną osobą. Jednak moim zdaniem zdjęcia portretowe najlepiej nadają się do tego celu. Zobacz poniższy przykład. Zdjęcie z lewej strony wydaje się bardziej pasować jako profilowe niż to z prawej.

Wybór właściwego zdjęcia profilowego do dodania do kontaktów w telefonie. Lepszym rozwiązaniem może być zdjęcie portretowe z prawej niż zdjęcie z lewej, gdzie dziewczyna jest ujęta z daleka.

Zdjęcie możesz dodać w telefonie lub w komputerze

Wspomniałem, że moim zdaniem dobrą praktyką jest włączenie synchronizacji kontaktów z kontem Google i zapisywanie kontaktów na tym koncie, a nie w pamięci telefonu. W takim przypadku możesz dodawać zdjęcia zarówno z poziomu telefonu (w aplikacji Kontakty) jak i z komputera wchodząc na stronę https://contacts.google.com/. Ja pokaże ten proces korzystając z telefonu.

W telefonie poszukaj aplikacji Kontakty. Możesz skorzystać z wyszukiwarki aplikacji.

Widok szuflady aplikacji, gdzie możesz znaleźć aplikację Kontakty

Następnie odszukaj kontakt, do którego chcesz dodać zdjęcie. Tutaj znów możesz skorzystać z wyszukiwarki. Jednak tym razem tej wbudowanej w aplikację Kontakty. Widok strony kontaktu będzie różnił się w zależności od aplikacji jakiej używasz do kontaktów. Ja korzystam z aplikacji kontakty Google. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ funkcjonalność w każdej z nich pozostaje praktycznie taka sama. Chodzi o to, by dojść do miejsca, w którym możliwa będzie edycja kontaktu i ostatecznie dodanie zdjęcia profilowego. W kontaktach Google w górnej części aplikacji znajduje się ikonka ołówka, która symbolizuje edycję.

Zdjęcie profilowe dodasz edytując kontakt wybranej osoby

Po jej kliknięciu widoczne będzie pole "Dodaj zdjęcie". W aplikacjach pozostałych producentów przycisk ten może być oznaczony w inny sposób.

Widok okna, w którym można dodać zdjęcie profilowe do kontaktu

Po kliknięciu na dodaj zdjęcie wybierz sposób w jaki dodasz zdjęcie do kontaktu. W zależności od aplikacji obsługujących zdjęcia w telefonie będą widoczne różne opcje. Po prostu wybierz tę aplikację, której używasz do obsługi zdjęć w swoim telefonie. Ja korzystam z aplikacji Zdjęcia Google i tam mam zapisane zdjęcie, którego chcę użyć.

Zdjęcia profilowe można kadrować podczas dodawania do kontaktu

Po odnalezieniu odpowiedniego zdjęcia i kliknięciu na nie pojawi się strona, na której możliwe jest wykadrowanie zdjęcia. Ustaw zdjęcie przesuwając je tak, by najlepiej prezentowało się w widocznym okienku. Możesz też, w zależności od potrzeb zmniejszyć to okienko przesuwając wybrany narożnik do środka i w ten sposób jeszcze bardziej dopasować widok.

Zdjęcia profilowe można kadrować tak, by najlepiej dopasować je do widoku.

Na końcu zapisz zdjęcie. Od teraz kontakt będzie oznaczony tym zdjęciem, a nie inicjałami lub jedną literą. Widok zdjęcia może być różny w zależności od miejsca, w którym wyświetla się kontakt. Jednak w każdym przypadku zdjęcie pomoże identyfikować osobę.

Widok okna ze zdjęciem profilowym może różnić się w zależności od miejsca wyświetlania. Inny widok w przypadku strony kontaktu i inny podczas wybierania numeru.
Miniaturka zdjęcia podczas połączenia w aplikacji Telefon Google
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer