Spam telefoniczny i SMS-owy potrafi być bardzo irytujący. Często dzwoni telefon z nieznanego numeru, podczas gdy nie możesz lub nie chcesz rozmawiać. Podobnie jest z niechcianymi wiadomościami SMS, które rozpraszają uwagę. Gdy nie odbierzesz telefonu, to zastanawiasz się, kto dzwonił i po co? Gdy odbierzesz, to rozmówca wciąga Cię w niepotrzebną rozmowę. Ciężko później ją zakończyć, ponieważ telemarketer za wszelką cenę chce Cię przekonać do pozostania na linii. Z punktu widzenia telemarketera nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zależy mu, by sprzedać Ci produkt lub usługę. Nie każdy rozumie, że poprzez nachalność nic nie wskóra... Może się mylę, bo ze mną nie sprawdza się taka metoda, a statystycznie wychodzi, że jest to dobry model sprzedaży? A może nie mają wyboru, bo taki model działania wymusza na nich pracodawca?
Jakby nie było, to prawdopodobnie nie chcesz prowadzić tej rozmowy, a jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że nie potrzebujesz proponowanej usługi. W takim przypadku próbujesz zakończyć rozmowę jak najszybciej, co często jest niezrozumiane przez pracownika call center. Dochodzi wtedy do niezręcznej sytuacji i niepotrzebnych emocji, a nikomu to nie jest potrzebne. Jeżeli nie chcesz doprowadzać do takiej sytuacji i nie potrzebujesz sprzedawanych w ten sposób usług, to możesz dość łatwo unikać spamu telefonicznego. Rozwiązaniem może być aplikacja telefon (dialer) w Twoim telefonie z Androidem. W przypadku niechcianych wiadomości będzie to aplikacja do SMSów.
Zobacz mój wpis o tym, jak usuwać spam w poczcie e-mail
Aplikacja telefon to nic innego jak program zainstalowany w telefonie, który służy do wybierania numerów i odbierania połączeń. Czyli najprościej mówiąc, jest to program, którego używasz do prowadzenia rozmów telefonicznych. Spam telefoniczny możesz filtrować dość skutecznie w darmowej aplikacji Telefon Google. Niektóre telefony mają tę aplikację zainstalowaną fabrycznie. Nazywa się ona po prostu telefon. Część telefonów może mieć wbudowany filtr antyspamowy w innych aplikacjach telefon niż ta od Google. Najlepiej zacząć od sprawdzenia ustawień aplikacji telefon, którą już masz w swoim Androidzie.
W tym celu kliknij na ikonkę aplikacji telefon, z której korzystasz. Następnie poszukaj ustawień. Najczęściej znajdziesz je pod ikonką z trzema kropkami. W aplikacji Telefon Google w ustawieniach znajdziesz pozycję "ID rozmówcy i spam". Jeżeli nie znajdziesz tam funkcji filtrowania spamu, to nic straconego.
Ogromną zaletą telefonów z systemem Android jest to, że większość aplikacji domyślnie zainstalowanych w telefonie przez producenta może być zastąpiona innymi. Aplikacje pobiera się ze sklepu Google Play. Jak to zrobić opisałem w artykule Sklep Google Play - jak kupić grę lub aplikację na telefon i tablet z Androidem? Gdy w Twojej aplikacji telefon nie ma możliwości włączenia filtrowania spamu, to możesz ściągnąć aplikację Telefon Google prosto ze sklepu Google Play. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że zmiana aplikacji Telefon to także zmiana wyglądu i często funkcjonalności tej aplikacji (co nie musi być złe). Więcej o wyglądzie aplikacji Telefon Google napiszę w dalszej części. Ważne jest, że aplikacja Telefon Google jest darmowa i nie zawiera reklam. Ponadto charakteryzuje się przejrzystym i prostym wyglądem, co bardzo sobie cenię. W sklepie Google Play znajdziesz znacznie więcej aplikacji, które skutecznie usuwają spam telefoniczny. Jednak bardzo trudno o rozwiązanie proste, o stonowanej kolorystyce, a do tego bez reklam i za darmo. Dlatego mój wybór to Aplikacja od Google.
Po zainstalowaniu aplikacji Telefon Google musisz ustawić ją jako domyślną do rozmów telefonicznych. W tym celu wejdź do ustawień telefonu (najczęściej ikonka koła zębatego po rozwinięciu belki powiadomień). Następnie w polu wyszukiwania ustawień telefonu wpisz "domyślne". Ma to na celu znalezienie ustawień dotyczących aplikacji domyślnych wykorzystywanych w telefonie - Androidzie (nie w aplikacji Telefon). Kliknij w "Aplikacje domyślne". Jeżeli w ten sposób nie znajdziesz potrzebnej funkcji przeszukaj menu. Jak widzisz u mnie opcja ta dostępna jest w ścieżce Aplikacje>>Aplikacje domyślne.
Zobaczysz ekran, na którym do wyboru będą aplikacje do różnych usług. W tej chwili interesuje Cię Aplikacja do obsługi telefonu. Kliknij w nią.
Możesz tutaj ustawić domyślną aplikację do obsługi rozmów. Wybierz tę nową, którą przed chwilą zainstalowałeś - Telefon (jak niżej).
Teraz wszystkie rozmowy będą obsługiwane przez aplikację Telefon Google. Zamień jeszcze ikonkę na pulpicie. Starą usuniesz poprzez przytrzymanie jej chwilę. Powinno pojawić się dodatkowe menu z opcją usuń lub krzyżyk na ekranie, do którego należy przesunąć tę ikonkę. Natomiast ikonkę nowej aplikacji telefon ustaw w pożądanym miejscu przesuwając ją na ekranie.
Po wykonaniu powyższych czynności masz już ustawioną aplikację Telefon Google jako domyślną. Od teraz połączenia przychodzące będą obsługiwane przez tę aplikację. Tak samo musisz robić w przypadku wybierania numerów. W nowej aplikacji telefon nadal będzie widoczna historia połączeń realizowanych jeszcze w starej aplikacji. Tak samo kontakty zapisane w telefonie lub na koncie Google będą widoczne, więc nie musisz martwić się o ich utratę.
Kontakty w telefonie zawsze polecam przechowywać zapisane na koncie Google, a nie w pamięci telefonu. W ten sposób będą zabezpieczone przed utratą oraz zostaną automatycznie przeniesione do nowego telefony, gdy przyjdzie czas na wymianę starego. Warunkiem jest ponowne zalogowanie się na swoje konto Google w nowym telefonie. Więcej na ten temat piszę w artykule Synchronizacja listy kontaktów w telefonie z kontem Google - Gmail.
W ustawieniach aplikacji Telefon Google znajdziesz opcję "ID rozmówcy i spam" (pierwszy zrzutu ekranu, który zamieściłem w tym poradniku). W tym miejscu ustawisz blokowanie spamu, ale nie tylko.
Pierwsza opcja pozwala identyfikować numery firmowe i spamerskie. W tym przypadku możesz otrzymywać połączenia uznawane jako spam, ale może pojawić się dodatkowa informacja, że połączenie jest spamem. Kolejną korzyścią jest to, że będziesz widzieć nazwy firm, które dzwonią, a które zostały wcześniej zweryfikowane.
"Gdy nawiązujesz lub odbierasz połączenia przy włączonej identyfikacji rozmówcy i ochronie przed spamem, możesz otrzymać informacje na temat dzwoniących osób i firm, których nie masz w kontaktach, a także ostrzeżenia o potencjalnym spamie."
Zaznaczenie tej opcji powoduje, że w ogóle nie widzisz połączeń zidentyfikowanych jako spam. To znaczy, widzisz w historii połączeń. Nie ma natomiast informacji podczas nawiązywania połączenia, więc telefony spamerskie przestają zaprzątać Ci głowę. To jest właśnie opcja, która zamyka temat większości spamu telefonicznego. Oczywiście od czasu do czasu pojawią się połączenia, które jeszcze nie zostały zweryfikowane jako spam. Jednak w porównaniu do sytuacji sprzed włączenia ochrony przez spamem będą to sporadyczne przypadki. W historii połączeń numery te będą oznaczone dodatkową etykietą "spam".
Osobiście nie widziałem jeszcze połączenia oznaczonego w ten sposób opisany przez Google (powód rozmowy telefonicznej, logo firmy).
"Zweryfikowane połączenia pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących połączeń przychodzących. Aby pomóc Ci uniknąć oszustw, Google współpracuje z firmami uczestniczącymi w programie, aby:
Aby Twoje dane pozostały prywatne, Google nie udostępnia swoim partnerom biznesowym poufnych informacji o Tobie."
Zapewne zauważysz, że widok aplikacji się zmienił (zakładam, że masz nową aplikację). Moim zdaniem aplikacja Telefon Google jest jedną z przyjemniejszych jaką obsługiwałem. Jest prosta, przejrzysta i jednolita w kolorystyce. Bardzo lubię zakładkę Ulubione, gdzie w górnej części mogę przypiąć kontakty, do których najczęściej dzwonię. Wystarczy w aplikacji Kontakty oznaczyć je gwiazdką - jako ulubione. W ten sposób ulubione kontakty są zawsze widoczne na tej karcie. Dodatkowo ich kolejność zmienia się w zależności od tego jak często z nimi rozmawiam. Polecam do tych kontaktów ustawić zdjęcia przez co pojawią się one w widoku, a lista stanie się jeszcze bardziej czytelna. Poniżej pojawia się kilka kolejnych kontaktów, z którymi rozmawiałem, a które nie są dodane do ulubionych.
Następna zakładka to "Ostatnie". W tym miejscu zapisuje się historia rozmów i także tutaj będą zapisane numery z etykietą "spam". Z tego miejsca możesz wybierać osoby, z którymi chcesz rozmawiać klikając na ikonkę słuchawki. Czasem przy numerach pojawia się dodatkowe pytanie, czy to firma. Jeżeli wiesz, że dzwonił ktoś z firmowego numeru możesz to potwierdzić. Kolejną godną uwagi funkcją jest możliwość zgłoszenia spamu dla każdego numeru, który nie został oznaczony jako spam oraz zgłoszenie każdego numeru oznaczonego jako spam, że nie jest to spam. W ten sposób tworzy się listę zweryfikowanych numerów i inni użytkownicy będą mogli otrzymywać taką informację podczas, gdy z tego numeru ktoś do nich zadzwoni. Opcje zgłoszenia numeru jako spam lub odznaczenie spamu znajdziesz w menu, które pojawia się po przytrzymaniu palcem numeru w historii połączeń.
Jeżeli chcesz filtrować SMSy, wykonaj dokładnie te same czynności, które przed chwilą opisałem w kontekście aplikacji Telefon. Musisz sprawdzić, czy w aplikacji do wiadomości masz funkcje dotyczącą filtrowania spamu. Jeżeli nie, to ściągnij aplikację Wiadomości Google. Następnie zmień w ustawieniach domyślną aplikację postępując dokładnie tak samo jak opisałem powyżej. Jedynie w ostatnim kroku wybierz Aplikację domyślną do SMS-ów i zaznacz tę od Google jako domyślną. Tak samo jak w przypadku historii połączeń stare SMS będą widoczne w nowej aplikacji, więc nie musisz martwić się o ich utratę.
Jeżeli chcesz zabezpieczyć SMSy i historię połączeń przed ich utratą robiąc automatyczną kopię zapasową na koncie Google, w aplikacji Gmail, zobacz mój wpis Jak robić kopię zapasową SMS, MMS i historii połączeń na e-mail (gmail) oraz jak przenieść SMS ze starego smartfona na nowy z systemem Android.
Strona wykorzystuje pliki cookies do celów analitycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie chcesz, by strona zapisywała pliki cookies, zmień ustawienia przeglądarki.