Gdy przeglądam używane rzeczy na Allegro lub na OLX, to zastanawiam się nad umieszczonymi tam zdjęciami. Wydawałoby się, że każdy powinien chcieć zaprezentować sprzedawaną rzecz w najlepszy sposób w jaki potrafi. Jednak jakość zdjęć, które tam widzę to nie tylko kwestia braku umiejętności, ale też często lekceważenia potencjalnego klienta. Przynajmniej w moim odczuciu. Zdjęcia są niewyraźne, z daleka i często robione w bałaganie, który otacza fotografowany przedmiot. Wiem, że tym jednym wpisem nie zmienię wszystkich zdjęć na OLX, ale może chociaż kilka.
Na temat fotografii produktowej napisano już pewnie wszystko. Jednak większość artykułów mówi o fotografii profesjonalnej. Natomiast ja ten wpis kieruję do zwykłych ludzi (nie obrażaj się proszę na to sformułowanie). Mam na myśli wszystkich, którzy chcą coś sprzedać, czy to na Allegro, czy na OLX. Natomiast nie chcą inwestować w drogi sprzęt i tracić cennego czasu na wielogodzinne sesje i naukę fotografowania. Chcą za to poprawić jakość swoich zdjęć i wyróżnić swoje aukcje na tle konkurencji.
Nie będę też skupiał się na sprzęcie. Ten choć jest ważny nie musi grać pierwszych skrzypiec. Dlatego nie ma znaczenia, czy masz lustrzankę, kompakt, czy chcesz robić zdjęcia telefonem komórkowym. Każdy rodzaj aparatu i dodatkowego osprzętu (lub jego brak) będzie dobry. Jeszcze raz podkreślę, że nie chcę tutaj mówić o profesjonalnej fotografii, ale o sposobach na poprawienie jakości zdjęć. Mam więc nadzieję, że poniższe porady sprawdzą się niezależnie od posiadanego sprzętu. Jeżeli jesteś zainteresowany takim podejściem z mojej strony, to zapraszam do dalszej lektury.
Wspominam o tym dla porządku. Dużo zdjęć używanego sprzętu na OLX razi w oczy właśnie dlatego, że przedmioty nie są wyczyszczone.
Nieważne co chcesz sprzedać, czy jest to nowe, czy używane. Ważne jest żebyś sprzedawaną rzecz odpowiednio przygotował. Oczywiście przy nowych rzeczach jest o wiele łatwiej. Przy używanych trzeba włożyć trochę energii, aby sprzęt mógł się odpowiednio prezentować na zdjęciach. Jeżeli więc chcesz sprzedać używane buty, odkurzacz, telefon, czy kurtkę zadbaj o to, aby rzeczy te były czyste. Oczywiście na tyle na ile pozwala ich stan.
Przykładowo telefon możesz wyczyścić całkiem dokładnie, dbając o to, by nie miał drobinek kurzu i brudu w małych szczelinach. Przed rozpoczęciem wykonywania zdjęć usuń też odciski palców z ekranu telefonu i błyszczących elementów. Da to odpowiedni efekt zwłaszcza w fotografii detali, gdy będziesz chciał pokazać jak mało zniszczony jest telefon.
Pamiętaj, że czysty sprzęt może być pierwszym elementem, który pomoże wyróżnić się na tle wielu używanych produktów, zwłaszcza na OLX. Zdjęcia wyczyszczonego produktu na pewno przyciągną szybciej potencjalnego kupca niż pozostałe.
Miejsce ma o tyle znaczenie, że będzie decydować o ilości światła i jego rozproszeniu. W fotografii produktów na sprzedaż dobrze sprawdzi się duża ilość światła, najlepiej rozproszonego. Często najlepsze warunki można zastać na zewnątrz pomieszczeń w dzień, ale nie w bezpośrednim słońcu.
Możesz też próbować robić zdjęcia przy dużym oknie. Pamiętaj jednak, że wtedy przedmiot będzie znacznie bardziej oświetlony z jednej strony. Nie musi to być wadą, gdyż możesz wykorzystać takie światło i zrobić ciekawe zdjęcie. Gdy przedmiot jest zbyt słabo oświetlony po stronie cienia, możesz go doświetlić ustawiając białą tekturę żeby odbiła światło padające przez okno. To naprawdę pomaga. Zadbaj też o to, aby element ten nie był widoczny na zdjęciu, chyba że w kadrze nie zmieścisz jego krawędzi. Wtedy nie będzie widać, że jest przyłożona biała kartka. Uzyskasz za to bardzo pożądane białe tło. Jeżeli fotografujesz większy przedmiot, możesz wykorzystać inne elementy, które odbiją światło. Więcej o białym tle napiszę w dalszej części.
Jeżeli nie możesz wykorzystać światła naturalnego (słonecznego) możesz próbować ze światłem sztucznym, czyli z oświetleniem, które masz w domu. Tutaj jednak pojawi się więcej problemów niż ze światłem naturalnym.
Przede wszystkim aparaty fotograficzne słabo dobierają balans bieli do światła żarówek. Zdjęcia są wtedy za bardzo żółte. Możesz próbować zmienić ustawienia aparatu i ręcznie wybrać balans bieli na żarówkę. Taką możliwość mają prawie wszystkie aparaty i spora część telefonów komórkowych. Jednak nie ma gwarancji, że to całkowicie pomoże. Dlatego w dalszej części opiszę jak można łatwo skorygować zbyt żółte zdjęcia już po ich zrobieniu. Nie będzie to rozwiązanie idealne, ale na pewno efekt będzie zauważalny i często wystarczający.
Kolejnym problemem przy świetle sztucznym jest cień. Jest on często znacznie bardziej widoczny na zdjęciach niż cień z rozproszonego światła padającego przez okno. Dodatkowo, jeżeli próbujesz wykorzystać naturalne oświetlenie w domu (lampy na suficie i na ścianach) możesz sam generować cień na fotografowanym przedmiocie. Spróbuj wtedy tak ustawić przedmiot żebyś nie generował cienia na przedmiocie ani sobą, ani aparatem. Jeżeli masz lustrzankę lub aparat kompaktowy ze zmiennoogniskowym obiektywem wybierz dłuższą ogniskową. Pozwoli to stanąć dalej od fotografowanego przedmiotu. Coraz częściej także telefony mają obiektywy o różnej długości ogniskowej. Jeżeli możesz wybierz tę dłuższą.
Unikaj też jak tylko możesz wbudowanej w aparat lub telefon komórkowy lampy błyskowej. Taka lampa praktycznie zawsze psuje efekt.
Jako tło wykorzystaj ściany o jednolitym i jasnym kolorze. Gdy takich nie masz, spróbuj wykorzystać blat stołu jako tło (dla zdjęć robionych z góry), czy inną w miarę jednolitą powierzchnię. Postaraj się wykorzystać jasne tło do ciemnych przedmiotów, a ciemne do jasnych.
Możesz też wykorzystać biały obrus. Postaw przedmiot na jednym końcu stołu na białym obrusie. Na drugim końcu stołu podnieś obrus, żeby zagiął się i utworzył tło. Możesz poprosić drugą osobę o przytrzymanie jego końców. Wykadruj tak żeby w tle było widać tylko obrus - bez jego krawędzi.
Tła fotograficzne, które można łatwo wykorzystać do różnego rodzaju fotografii kupisz już za około 30 złotych. Jeżeli uważasz, że możesz sobie pozwolić na taki wydatek, a zdjęć robisz tyle, że warto, rozważ ich zakup. Za podobną cenę kupisz mały namiot bezcieniowy, który sprawdzi się przy fotografii małych produktów.
Gdy chcesz fotografować większy przedmiot i nie możesz znaleźć dla niego jednolitego tła zadbaj o otoczenie.
Zadbaj o porządek w kadrze i jak najmniejszą ilość niepotrzebnych przedmiotów. Niech na zdjęciu będzie widoczne tylko to, co jest potrzebne. Często wystarczy przesunąć lekko stary karton po jakimś produkcie, buty, doniczkę z kwiatami. W ten sposób możesz oczyścić kadr z niepotrzebnych przedmiotów. Naprawdę nie ma sensu pokazywać w tle tych butów i kartonu od laptopa, gdy sprzedajesz rowerek dziecięcy.
Możesz natomiast stworzyć taką kompozycję, która będzie wyglądała ciekawie. Na poniższym zdjęciu czerwona torebka pasuje do butów, co sugeruje potencjalnej klientce jak je może wykorzystać. Charakteru dodaje światło kierunkowe boczne, które cieniem podkreśla wysokość butów. Natomiast czerwony kolor butów i torebki dobrze komponuje się z czarnym tłem. Ważna jest też idealnie czysta podłoga.
Czarne tło stosunkowo łatwo uzyskać, gdy na fotografowany przedmiot pada dużo kierunkowego światła, a dookoła jest go znacznie mniej. Aparat fotograficzny praktycznie sam będzie tak dobierał ekspozycję, żeby prawidłowo oświetlić przedmioty na głównym planie. A ponieważ światła jest znacznie więcej właśnie w tym miejscu, tło będzie ciemne.
Warto zadbać też o to, aby zdjęcia były wyraźne. Przed fotografowaniem telefonem zawsze przetrzyj obiektyw (lub obiektywy, jeżeli masz ich więcej). To jest często przyczyną niewyraźnych zdjęć. Po prostu podczas korzystania z telefonu często dotykamy obiektywu i pozostają na nim odciski.
Przy aparatach cyfrowych wciskaj przycisk spustu migawki do połowy i patrz, czy aparat złapał ostrość. Ważne jest też stabilizowanie aparatu przy zbyt małej ilości światła. Chodzi o to żeby nie zarejestrować drżenia rąk podczas robienia zdjęcia przy nieco dłużej otwartej migawce. Jest to częsta przyczyna niewyraźnych zdjęć. Spróbuj oprzeć aparat o szafkę, czy inny element żeby jak najmniej nim poruszać w trakcie wciskania spustu migawki.
Ciekawym, ale też rzadko wykorzystywanym przypadkiem na Allegro i OLX jest pokazywanie na zdjęciach sprzedawanych przedmiotów w trakcie ich użytkowania. Mam tutaj na myśli zainscenizowanie naturalnej sytuacji, w której produkt może być użyty. Przykładem niech będzie zdjęcie główne do tego artykułu. Kobieta zapinająca buty na nogach. W ten sposób możesz zrobić zdjęcie główne do aukcji. Wykorzystanie siebie żeby pokazać jak leżą buty na nodze jest dobrym pomysłem. W ten sam sposób możesz pokazać sukienkę, która będzie lepiej wyglądać na kobiecie niż powieszona na drzwiach. Rowerek dziecięcy, na którym siedzi dziecko i się bawi. Nie musisz przy tym pokazywać twarzy. Zdjęcie może być zrobione z boku, z tyłu lub tak jak na zdjęciu głównym do tego artykułu, pokazując tylko fragment osoby.
Jeszcze innym podejściem jest próba wyciągnięcia na pierwszy plan fotografowanego przedmiotu. W tym przypadku chodzi o to, żeby tło jak najbardziej rozmyć, czyli zastosować małą głębię ostrości. Zabawa z poniższymi parametrami jest znacznie trudniejsza od opisanych wyżej przykładów, ale czasem warta jest zachodu. Niestety tutaj sporo do powiedzenia będzie miał sprzęt jaki posiadasz. Najlepiej sprawdzą się lustrzanki cyfrowe, choć ostatnio telefony komórkowe coraz częściej wykorzystują własne algorytmy do rozmycia tła. Oznacza to, że sztucznie rozmazują tło w efekcie cyfrowej obróbki zdjęcia tuż po jego zrobieniu. Efekt jest różny, ale w niektórych sytuacjach sprawdza się to całkiem nieźle.
Jeżeli chodzi o predyspozycje optyczne do rozmazania tła, najlepszy efekt uzyskasz fotografując lustrzanką z tzw. pełną klatką. W następnej kolejności lustrzanką z matrycą APS-C (najczęściej 1,5 do 1,6 razy mniejsza matryca od pełnej klatki). Dalej będą pozostałe aparaty kompaktowe i na końcu telefony komórkowe. Wynika to z wielkości matrycy zastosowanej w poszczególnych typach aparatów. Ale to nie jest jedyny czynnik, który wpływa na małą głębię ostrości. Dlatego aparatem kompaktowym, a także telefonem komórkowym możesz uzyskać efekt małej głębi ostrości, na którą ma wpływ:
Najlepszy efekt osiągniesz, gdy połączysz wszystkie te metody razem.
Chcąc sprzedać jakiś produkt, warto pokazać wszystkie jego atuty. Dlatego warto robić zdjęcia detali. Jeżeli sprzedajesz telefon komórkowy, komputer, czy nawet kurtkę lub buty, a ich stan zasługuje na wyróżnienie pokaż to na zdjęciach. Zrób zbliżenie niezniszczonych krawędzi telefonu, rękawów kurtki, podeszwy buta. W ten sposób pokażesz, że dbałeś o przedmiot i dlatego wart jest swojej ceny.
Pamiętaj, że nawet przy zdjęciach detali możesz i wręcz powinieneś trzymać się zasad kompozycji.
W każdej fotografii ważne są zasady kompozycji, reguła trójpodziału i mocne punkty. Nie inaczej powinno być w fotografii produktów, które chcesz wystawić na Allegro lub OLX. Dopiero poznanie i zrozumienie tych zasad pozwala na odstępstwa od tych reguł. Jednak to wychodzi najlepiej jak jest świadome, a nie przypadkowe. Uwierz mi, że umieszczanie w centralnym punkcie najważniejszego elementu na zdjęciu rzadko jest dobrym pomysłem. Natomiast stosując się do zasad kompozycji łatwo wyróżnisz się z tłumu w serwisach sprzedażowych.
Nie jest to trudna wiedza i często wystarczy zmienić trochę sposób patrzenia na scenę. Na temat kompozycji i zmiany podejścia do robienia zdjęć napisałem osobne artykuły, dlatego zachęcam do ich przeczytania.
Lepsze zdjęcia od zaraz, czyli mocne punkty i reguła trójpodziału.
Jak robić zdjęcia, by wyróżniały się spośród tysięcy innych.
Wspomniałem wcześniej, że zbyt żółte zdjęcia zrobione w sztucznym oświetleniu można poprawić przez ich obróbkę w programie graficznym. Jednak nie chcę tutaj wyciągać poważnych programów tego typu, ponieważ założenie tego wpisu jest inne. Dlatego zachęcam do wypróbowania aplikacji Zdjęcia Google. Jest to darmowy program na telefony komórkowe i komputery. Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play na telefony z system Android, na stronie itunes na system iOS (iPhone, iPad) oraz na stronie https://photos.google.com, gdy chcesz skorzystać z dowolnego komputera.
Więcej na temat zdjęć Google pisałem w artykułach Co to są zdjęcia Google i jakie dają możliwości oraz Aplikacja zdjęcia Google - synchronizacja, albumy i udostępnianie zdjęć. Jeżeli nie wiesz jak zacząć z tą aplikacją, zachęcam do przeczytania pierwszego artykułu.
W aplikacji znajdziesz prosty edytor, który pomoże zmniejszyć nasycenie żółtym kolorem spowodowane przez sztuczne oświetlenie i niewłaściwy balans bieli. Proces poprawy zdjęć możesz oddać w "ręce" automatyki aplikacji lub spróbować dokonać zmian samemu. Uproszczoną edycję zdjęć pod kątem poprawy kolorów opiszę na przykładzie aplikacji na telefon z systemem Android.
Zobaczysz kilka predefiniowanych ustawień. Kliknij w "Auto" i zobacz, czy efekt będzie odpowiedni.
Jeżeli nie, to ponownie kliknij w ikonkę modyfikacji (trzy suwaki). Zobaczysz trzy typy ustawień do zmiany: Jasność, Kolor, Wyostrzenie.
Rozwiń jasność. Skoryguj Ekspozycję i Biel do pożądanego efektu. Rozwiń Kolor. Skoryguj ciepło i odcień. W razie potrzeby spróbuj skorygować inne ustawienia. Na końcu zapisz zdjęcie przyciskiem w górnej części ekranu.
Strona wykorzystuje pliki cookies do celów analitycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie chcesz, by strona zapisywała pliki cookies, zmień ustawienia przeglądarki.