Smartfony i aplikacje na telefon

Jak udostępnić internet w telefonie z Androidem na tablet i laptopa z Wi-Fi (tethering)

Wielefunkcyjność smartfonów, to niesamowita rzecz. Ktoś, kto dopiero poznaje zalety tych urządzeń ma sporo do odkrycia. Jedno z często pojawiających się pytań, to jak udostępnić internet mobilny na innego smartfona, tablet lub laptopa (tethering). Musisz mieć telefon z Androidem oraz abonament na internet w (tym) telefonie. Wtedy możesz zmienić telefon w routuer. W iPhonie także możesz udostępnić internet na podobnej zasadzie.

W takiej sytuacji urządzenia, które posiadają moduł Wi-Fi mogą korzystać z internetu, wykorzystując pakiet dostępny w telefonie. Powstanie w ten sposób przenośny punkt dostępu do internetu, czyli tethering.

Po co robić router z telefonu?

Przykładów, w których możesz wykorzystać telefon jako router może być wiele. Załóżmy, że się znamy, a ja mam w swoim telefonie wykupiony pakiet 30 gigabajtów internetu. Nie będzie mnie w żaden sposób boleć, gdy zmienię swój telefon w router żeby udsotępnić itnernet do Twojego smartfona, tabletu i może jeszcze laptopa. Gdy razem wyjedziemy poza zasięg domowego Wi-Fi z chęcią udostępnię Tobie internet. Wszystko co musisz wiedzieć, by skorzystać z mojego internetu to hasło dostępu do stworzonej przeze mnie przenośnej sieci Wi-Fi. Warto wiedzieć o takiej możliwości, ponieważ sytuacji, w których można w ten sposób wspomóc swój lub znajomego laptop lub tablet nie brakuje.

Poza tym świadomość takiej opcji może pomóc w podjęciu decyzji o wyborze tabletu. Część osób zastanawia się przed kupnem tabletu, czy wystarczy wersja tylko z Wi-Fi? Czy konieczne będzie kupno wersji z obsługą karty SIM - właśnie po to, by od czasu do czasu skorzystać z internetu mobilnego? Taki internet jest potrzebny najczęściej poza domem - na przykład na wakacjach.

Tablet z modemem 3g lub LTE jest znacznie droższy. Jeżeli większość czasu będziesz go wykorzystywał w miejscach gdzie masz stały dostęp do Wi-Fi, to może warto wybrać wersję tylko z modułem Wi-Fi. Gdy sporadycznie zdarzy się, że wyjedziesz, będziesz mógł włączyć tethering w telefonie, by korzystać z internetu także na tablecie. Z pewnością zaoszczędzisz w ten sposób kilkaset złotych na wyborze tańszego tabletu. Dobrze też mieć na uwadze, że posiadając tablet z kartą SIM, często trzeba za tę kartę płacić.

Ile kosztuje udostępnianie internetu poprzez tethering?

Często osoby chcące udostępniać internet ze swojego telefonu zastanawiają się nad kosztami. Sprawa jest dość prosta. Sam tethering jest darmowy. Natomiast należy liczyć się ze zwiększonym zużyciem pakietu internetu mobilnego i ewentualnie tutaj doszukiwać się kosztów. Jednak jeżeli w swoim pakiecie masz kilka gigabajtów internetu do wykorzystania, a udostępnisz dziewczynie na chwilę internet, aby mogła sobie sprawdzić pocztę lub zaktualizować status na Facebooku, możesz spać spokojnie. Nie spowoduje to wielkiego zużycia transferu.

Poza tym łatwo sprawdzić ile transferu zużyto przez tethering. Ścieżka będzie różna w zależności od telefonu. Najczęściej jest to: Ustawienia > Użycie danych. Możesz też przeszukać ustawienia wpisując w pole wyszukiwania ustawień "tethering". W moim przypadku widać, że jest to niecałe 600 MB od początku miesiąca. Skoro do wykorzystania mam 30 GB miesięcznie, wiem, że nie poniosę kosztów z tego powodu.

Wygląd okna "Użycie danych", w którym widać zużycie danych przez tethering i punkt dostępu w Androidzie. Tutaj łatwo sprawdzisz ile internetu zużyto w określonym przedziale czasowym.

Czy możesz udostępnić swoje Wi-Fi przez telefon z Androidem?

To jest kolejne pytanie, na które często szukacie odpowiedzi. Rozumiem, że w takim przypadku zależy na użyciu telefonu jako przekaźnika domowej sieci Wi-Fi. Przychodzi mi do głowy, jeden przykład. "Przedłużenie" zasięgu Wi-Fi, gdy na przykład słabnie zasięg w najbardziej oddalonym od routera pomieszczeniu.

Niektóre telefony mogą mieć taką możliwość. Tethering umożliwia wykorzystanie telefonu jako router, ale wtedy zawsze wykorzystywany jest internet mobilny. Domowe Wi-Fi nawet jeżeli było w telefonie włączone, automatycznie jest rozłączone w momencie uruchomienia tetheringu.

Możesz udostępnić swoje Wi-Fi z telefonu na inne urządzenia tylko w niektórych modelach telefonów.

Nie jest to popularne rozwiązanie i nie wiadomo, czy w ogóle będzie. Taką opcję ma Huawei Mate 10 Pro i nazywa się Most Wi-Fi. Konfiguruje się i włącza praktycznie tak samo jak tethering. Róznica jednak jest znacząca. Przede wszystkim do działania konieczny jest router Wi-Fi, na przykład w domowej sieci. Telefon działa wtedy jak przedłużenie Wi-Fi i nie zużywa internetu mobilnego. Niestety z moich testów wynika, że jest bardzo duża strata, która sięga nawet 70%. Można to wykorzystać w skrajnym przypadku, ale ja nie widzę większego sensu.

Innym rozwiązaniem na powyższy problem ograniczonego zasięgu w domu może być kupno urządzenia Wi-Fi extender (na przykład TP-LINK) wkładanego do gniazdka z prądem. Takie urządzenie nie wymaga specjalnej konfiguracji, a pozwala przedłużyć zasięg domowego Wi-Fi.

Jak udostępnić internet w telefonie z systemem Android?

Włączenie udostępniania internetu w telefonie z systemem Android jest bardzo proste i nie powinno nikomu stworzyć większych trudności. Jedyny minus, który należy wziąć pod uwagę podczas uruchomionego tetheringu to zauważalnie większe zużycie baterii w telefonie, w którym ta funkcja jest włączona. Urządzenia, które zostają podłączone pod telefon, nie są dodatkowo obciążone, więc zużycie ich baterii się nie zmieni. Co ciekawe nie ma znaczenia, czy podłączysz komputer z systemem Windows, OS X (MacBook itp.), czy telefon lub tablet z systemem Android, iOS (iPhone, iPad).

Poniższe zrzuty zrobione zostały telefonem Nexus 4 z zainstalowanym Androidem 5.0 Lollipop. W przypadku innych telefonów lub wersji systemu ustawienia mogą się nieco różnić. Sprawdzałem także na innych urządzeniach (LG L9 - Android 4.1, Samsung Galaxy S3 - Android 4.3, Nexus 6 - Android 7.0, Huawei Mate 10 Pro - Android 8.0) i nigdzie nie było problemu z włączeniem tetheringu. Pamiętaj tylko, że internet mobilny musi być w telefonie włączony. Podczas włączenia tetheringu automatycznie zostanie rozłączony moduł Wi-Fi.

Zobacz na filmie lub przejrzyj artykuł do końca i obejrzyj zrzuty ekranu

Nowy film jak włączyć tethering w Androidzie Marshmallow 6.0.

Kliknij w ikonę "Ustawienia" na karcie programów
Poszukaj ikony "Programy" na liście programów i kliknij w nią.

W menu "Sieci zwykłe i bezprzewodowe" wybierz opcję "Więcej"
W menu "Sieci zwykłe i bezprzewodowe" kliknij w opcję "Więcej".

Następnie wybierz opcję "Tethering i punkt dostępu"
W dalszym kroku wybierz "Tethering i punkt dostępu".

Przed pierwszym uruchomieniem możesz wybrać "Skonfiguruj hotspot Wi-Fi" i zmienić nazwę sieci oraz hasło
Przed pierwszym uruchomieniem możesz skonfigurować hotspot Wi-Fi (tethering) - zmienić nazwę oraz ustalić nowe hasło. W niektórych telefonach można ustawić czas po jakim tethering ma się wyłączyć w przypadku, gdy nie korzysta z niego żadne urządzenie.

Wpisz swoją nazwę sieci - ja wpisałem w swojej "Kramkom N4" oraz ustal hasło dostępu
W ustawieniach tetheringu można zmienić nazwę i hasło. Jeżeli nie chcesz zmieniać hasła, możesz je podejrzeć klikając w przycisk "Pokaż hasło".

Teraz możesz wyjść z konfiguracji hotspot Wi-Fi i włączyć "Przenośny hotspot Wi-Fi. Po kilku sekundach sieć powinna być widoczna dla innych urządzeń.
Żeby włączyć tethering wystarczy kliknąć (zaznaczyć) "Przenośny hotspot Wi-Fi", a w celu wyłączenia odznaczyć tę opcję.

Informacja o uruchomionym tetheringu widoczna będzie na pasku powiadomień.
Podczas aktywnego tetheringu, na pasku powiadomień widać ikonkę, a po rozwinięciu powiadomień można przejść do ustawień.
W celu wyłączenia tetheringu wystarczy odznaczyć opcję w ustawieniach "Przenośny hotspot Wi-Fi.
© nenetus - Fotolia.com
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer