Internet rzeczy IoT

Inteligentne gniazdko Wi-Fi - jak zdalnie sterować urządzeniami i ograniczyć zużycie energii elektrycznej

Inteligentne gniazdko Wi-Fi, na przykład w systemie Tuya Smart pozwoli włączyć lub wyłączyć dowolne urządzenie, zainstalowane w dowolnym miejscu, właściwe z dowolnego miejsca na świecie. Rozwiązanie jest proste i stosunkowo tanie. Co prawda trzeba spełnić kilka warunków, ale nie jest to nic trudnego. Najbardziej oczywista metoda na wyłączenie urządzenia, to wciśnięcie przycisku w aplikacji. Ale gniazdko Wi-Fi sprawdzi się w wielu innych momentach, gdyż jego możliwości na tym się nie kończą. W dalszej części napiszę do czego ja wykorzystuję gniazdko Wi-Fi.

Jak działa inteligentne gniazdko Wi-Fi

Gniazdko Wi-Fi może być wbudowane w ścianę (jak tradycyjne gniazdko) lub być przystawką wkładaną w tradycyjne gniazdko, podobnie jak na przykład trójnik. Jest jeszcze jedna możliwość. Można kupić specjalny sterownik, który wkłada się w puszkę pod tradycyjne gniazdko. W ten sposób uzyskuje się efekt podobny do pierwszego rozwiązania, czyli gniazdko Wi-Fi wbudowane w ścianę. Jedyną różnicą jest to, że nie trzeba wymieniać gniazdka, które już jest zamontowane w domu. W ten sposób wizualnie wszystkie gniazdka w pomieszczeniu mogą pozostać takie same, a gniazdkiem można sterować zdalnie.

Inteligentne gniazdko podłącza się pod domową sieć Wi-Fi, co w połączeniu z aplikacją pozwala sterować nim wykorzystując telefon z dostępem do Internetu. Co ciekawe, można sterować tym gniazdkiem z poziomu telefonu, który nie jest połączony bezpośrednio z domową siecią Wi-Fi. Tak naprawdę (w dużym uproszczeniu) gniazdo Wi-Fi oraz aplikacja w telefonie łączy się z rozwiązaniem chmurowym danego systemu, przez który przekazywane są odpowiednie informacje zarówno w jedną jak i w drugą stronę. W każdym razie wystarczy, że telefon jest połączony z Internetem, choćby poprzez internet mobilny dostępny dzisiaj pewnie u każdego operatora telefonii komórkowej. To z kolei pozwala sterować gniazdkiem Wi-Fi z dowolnego miejsca na świecie.

Czy inteligentne gniazdko jest inteligentne?

Myślę , że "inteligentne", to nazwa na wyrost, gdyż trudno doszukać się w nim inteligencji. Nie mniej jednak można wykorzystać je do szeroko pojętej automatyzacji, czy nawet do tworzenia inteligentnego domu. Można to zrobić, ponieważ takie gniazdko jest częścią większego systemu, który wprowadza rozwiązania umożliwiające łączenie ze sobą różnego rodzaju sprzętu. I dopiero połączenie kilku gniazdek ze sobą, a nawet z innym sprzętem takim jak kamery, żarówki, czy rolety pozwala zbudować układ, który można nazwać inteligentnym (choć ciągle brakuje tu inteligencji).

Gniazdko bez połączeń i zależności z innymi elementami inteligentnego domu lub automatyzacji wykorzystującej jakieś zależności może być włączone lub wyłączone. Zgadzam się, że można to zrobić ustawiając konkretną godzinę, czy czas działania. Jednak ciągle jest to dalekie od inteligencji i bardziej przypomina gniazdo z programatorem czasowym. Dopiero wykorzystanie zależności między różnymi urządzeniami i tworzenie scen wprowadza coś, co może przypominać inteligencję. A za to odpowiedzialny jest cały system, w który podpięte jest urządzenie. W omawianym przypadku całość tworzy gniazdko Wi-Fi - jako pojedyncze urządzenie oraz Tuya Smart - jako mechanizm integrujący wszystkie urządzania, który może (ale nie musi) odpowiadać za automatyzację. Mówiąc o automatyzacji mam na myśli konkretną scenę, która wymusza konkretne zdarzenie.

Zdarzeniem może być na przykład wschód lub zachód Słońca, który z dnia na dzień jest o innej godzinie. Systemy takie jak Tuya można wykorzystać do przełączenia gniazdka w dowolną pozycję właśnie o wschodzie Słońca. Można nawet tak ustawić, by urządzenie zostało włączone 10 minut przed lub po wschodzie Słońca. Możliwości jest całkiem sporo. Żeby lepiej to zrozumieć podam przykład.

Przykład sceny imitującej inteligencję

Wyobraź sobie taką sytuację. Siadasz na kanapie i mówisz "ok Google, movie time". W moim przykładzie (który nie jest fikcyjny, bo taką scenę kiedyś stworzyłem w ramach testu) jest to zdarzenie inicjujące dalsze działanie (scenę). W tym momencie zamykają się rolety w salonie, włącza się telewizor i zapala delikatne światło, które gaśnie po dwóch minutach. Jest to automatyzacja określonych czynności (którą niektórzy nazywają inteligencją). I właśnie w takim procesie może być wykorzystane gniazdko Wi-Fi - na przykład do włączenia lampki. Piszę o tym, żeby wyjaśnić różnicę między inteligencją, a jakimś procesem, który powstaje w wyniku konkretnego działania i jest z góry zaprogramowany. Nie ma tutaj bowiem inteligencji, który usłyszała, że chcę oglądać film i postanowiła zamknąć rolety oraz włączyć telewizor.

Jest natomiast z góry opisany proces, który ma się wydarzyć, gdy pojawi się konkretne działanie. W tym przypadku jest to komenda głosowa - zresztą także z góry zdefiniowana co do każdego słowa. I co ciekawe, do wykonania takiej niby prostej sceny potrzebne było znacznie więcej rozwiązań współpracujących ze sobą niż jeden system Tuya. Celowo nie opisuję tutaj jak to wszystko ze sobą zagrało, bo jest to temat przynajmniej na kolejny artykuł. Chodzi tylko o pokazanie jakie możliwości dają obecnie dostępne systemy, w których gniazdko może być jednym z elementów układanki.

Uważam, że warto zrozumieć tę różnicę i wiedzieć jakie mechanizmy stoją za inteligentnym gniazdkiem, czy nawet domem. Łatwiej wtedy nie nabrać się na chwyt marketingowy i kupić coś, co naprawdę chcemy i wiemy jak wykorzystać.

Co jest potrzebne do sterowania urządzeniami w domu?

Przede wszystkim gniazdo Wi-Fi połączone z siecią Wi-Fi oraz z aplikacją w telefonie, która obsługuje dane gniazdko. Do połączenia gniazdka z aplikacją najczęściej potrzebne jest konto założone w danym systemie. W przypadku gniazdka działającego z system Tuya jest to aplikacja Tuya Smart (na system Android oraz iOS - iPhone, iPad) oraz konto Tuya, które możesz założyć poprzez pobraną wcześniej aplikację (proces ten opisuję dokładniej w dalszej części).

Gniazdko powinno być stale podłączone pod Wi-Fi, gdyż tylko to umożliwi sterowanie nim w dowolnym momencie. W takim razie konieczne jest żeby domowa sieć Wi-Fi, pod którą podłączone są gniazdka także działała bez przerwy. Na początku wszystko to może wydawać się skomplikowane. Dlatego jeszcze raz wymienię w formie listy wszystkie elementy potrzebne do działania gniazdka Wi-Fi.

  • domowa sieć Wi-Fi (router) najlepiej działająca cały czas, koniecznie w standardzie 2,4 GHz
  • Gniazdko Wi-Fi działające w wybranym systemie (np. Tuya) - ja kupiłem firmy 4Vision
  • telefon z system Android lub iOS z dostępem do Internetu
  • Aplikacja na telefon dla danego systemu (w omawianym przypadku to Tuya Smart)
  • Konto do usługi w danym systemie (tutaj znów Tuya) - takie konto jest bezpłatne, a jego założenie zajmuje chwilę

Jak zapewne widzisz nie ma tutaj niezliczonej ilości sprzętu, którego nie znasz. Jeżeli już korzystasz z Wi-Fi i telefonu, to pozostaje kupić gniazdko Wi-Fi, ściągnąć aplikację na telefon oraz założyć konto do usługi. Na końcu należy połączyć gniazdo z Wi-fi (dodać je do aplikacji) i możesz korzystać. Każde kolejne gniazdko dodaje się tak samo do systemu, więc w aplikacji pojawiają się kolejne pozycje. Szczegółowo ten proces pokazuję na końcu tego artykułu wraz ze zdjęciami.

Widok przykładowych urządzeń dodanych w aplikacji Tuya Smart. Miejsce, w którym możesz włączyć lub wyłączyć gniazdka.

Czy gniazdko Wi-Fi jest potrzebne?

Pozostaje jeszcze pytanie, czy w ogóle takie gniazdko jest potrzebne w domu? Wyobraź sobie taki przykład. Czasami wychodzisz z domu i zastanawiasz się, czy wyłączyłeś czajnik z prądu lub żelazko. To tylko przykładowe urządzenia, ale może być ich znacznie więcej. Właściwe każdy może mieć inne. Z systemem zdalnego wyłączania urządzeń elektrycznych ten problem zwyczajnie znika. Dlatego uważam, że kilka takich gniazdek warto mieć w domu. Czy będą potrzebne cały czas, czy będziesz zmieniać ich zastosowanie w zależności od potrzeb, to już indywidualna kwestia. Poza tym gniazdko Wi-Fi przyda się każdemu, kto chce poznać ile prądu zużywa jakieś urządzenie w określonym czasie.

Zdaję sobie sprawę, że wiedza o zużyciu prądu nie jest istotna dla każdego. Jednak moim zdaniem warto mieć świadomość, ile prądu zużywają urządzenia w domu na przykład w ciągu miesiąca podczas standardowego użycia. Jest to dobry sposób żeby ograniczyć zużycie energii i zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Takie praktyczne zużycie energii elektrycznej przez sprzęt domowy może naprawdę otworzyć oczy i lepiej zrozumieć, dlaczego rachunek za prąd jest wysoki.

Jak oszczędzać energię elektryczną z gniazdkiem Wi-Fi?

Dlaczego tak uważam? Wyjaśnię to na przykładzie zużycia prądu przez moją zmywarkę. Któregoś dnia z ciekawości podłączyłem zmywarkę pod gniazdko Wi-Fi. Zajęło mi to kilkanaście sekund. Po kilku tygodniach sprawdziłem ile prądu zużyła zmywarka od czasu podłączenia jej do gniazdka z watomierzem. Zdziwiło mnie zużycie ponad 20 kWh, dlatego sprawdziłem w instrukcji ile energii zużywa zmywarka na poszczególnych programach. Okazało się, że dwa programy, których najczęściej używałem, standardowy (automatyczny) oraz krótki wcale nie były ekonomiczne. Przejście na program ekonomiczny spowodowało o 30 procent mniejsze zużycie energii elektrycznej w skali miesiąca.

Przy okazji zmniejszyło się też zużycie wody. Jakość zmywania w mojej ocenie jest taka sama. Natomiast skutkiem ubocznym jest wydłużony czas zmywania. Do tej pory były to dwie godziny w trybie standardowym oraz godzina w szybkim. Program ekonomiczny to aż cztery godziny pracy zmywarki! I właśnie ten długi czas pozwala zmywarce oszczędzać wodę oraz energię elektryczną, przy jednoczesnym zachowaniu jakości zmywania.

Zrozumiałem to dopiero, gdy podłączyłem gniazdko Wi-Fi i sprawdziłem jakie jest rzeczywiste zużycie energii. Bez tego po prostu nie miałem świadomości, że krótszy program jest mniej opłacalny. Dlatego uważam, że wiedza o realnym zużyciu energii przez różne urządzenia, z których korzystam może pomóc mi oszczędzić pieniądze.

Teraz, w ten sposób szukam urządzeń, które zużywają najwięcej prądu. Następnie mogę zastanowić się, co zrobić, by te urządzania pracowały mniej lub w inny sposób (jak moja zmywarka).

Duży pobór mocy w jednym czasie nie oznacza jeszcze dużego zużycia w ciągu miesiąca

Podam jeszcze jeden przykład. Przez długi czas myślałem, że jednym z urządzeń, które zużywają dużo prądu jest czajnik elektryczny, ponieważ pobiera 2000 watów podczas pracy. Jednak w ciągu miesiąca pracuje wystarczająco krótko, by generował niskie zużycie prądu - oczywiście porównując do innych domowych sprzętów. Natomiast okazało się, że większe zużycie w skali miesiąca generował router, który pracuje cały czas, ale pobiera jedynie 11 watów oraz sound bar, który większość czasu nie gra, ale jest włączony.

Podczas mojej analizy zużycia energii okazało się, że sound bar nie zawsze przełącza się automatycznie w tryb czuwania, gdy nie gra muzyka. W ten sposób nie pracując zużywał tyle energii jak gdybym słuchał muzyki. Ten przykład pokazuje jak mylnie można zakładać, które urządzenia powinny być brane pod uwagę, by ograniczyć zużycie energii. Oczywiście warto ją ograniczać wszędzie, ale skupienie się na miejscach, gdzie energia jest najbardziej marnowana może przynieść największy skutek bez uszczerbku na jakości życia.

Jak sprawdzić zużycie energii elektrycznej przez urządzenia podłączone do gniazdka pokazuję na końcu tego artykułu wraz ze zdjęciami.

Zdalne sterowanie urządzeniami, gdy jesteśmy w domu

Gniazdko Wi-Fi może być przydatne nawet, gdy jesteśmy w domu. Możesz na przykład włączyć światła na zewnątrz domu, czy w pokoju dziecka, gdy nie chcesz do niego wchodzić. Możesz włączyć kamerę, gdy wychodzisz z domu żeby widzieć co robi pies, gdy zostaje sam, a po powrocie ją wyłączyć.

Automatyczne sterowanie urządzeniami o określonych godzinach

Ja mam kilka zastosowań sezonowych, a to znaczy, że zmieniam zastosowanie gniazdka Wi-Fi w różnych porach roku. Latem, gdy pojawiają się komary włączam Bros elektryczny. Właściwe ustawiłem automatyczne włączenie i wyłączenie o określonych godzinach. I to jest kolejny sposób w jaki można korzystać z gniazdka Wi-Fi. Wystarczy ustawić godziny, o których urządzenie ma się włączyć lub wyłączyć i reszta dzieje się sama.

Widzę tutaj dwa plusy takiego zastosowania. Przede wszystkim urządzenie mam w takim miejscu, żeby nie mogło dostać się do niego dziecko. To powoduje, że ja także mam ograniczony dostęp, więc automatyczne włączenie i wyłączenie Brosa sprawdza się idealnie. Drugą korzyścią jest to, że nie zapomnę rano wyłączyć urządzenia przez co nie zużywam niepotrzebnie płynu (i prądu).

Czy to jest dobre rozwiązanie dla Ciebie, to już sam możesz ocenić. U mnie sprawdza się doskonale. Mieszkam w mieście, gdzie komarów jest bardzo mało i śpię przy otwartym oknie. Z tego powodu uważam, że nie zagraża mi ilość komarów, z którymi Bros nie poradzi sobie przy otwartym oknie. Z kolei przez otwarte okno, nie mam obaw o wpływ na mój organizm substancji zawartych w płynie do zabijania komarów.

Jak ustawić automatyczne włączenie i wyłączenie urządzeń podpiętych do gniazdka Wi-Fi pokazuję na końcu tego artykułu.

Łączenie kilku urządzeń w jeden pokój i sterowanie wszystkimi na raz

W okresie świątecznym podłączam go gniazdka Wi-Fi choinkę i inne oświetlenie świąteczne, na przykład kurtyny świetlne. W ten sposób steruję oświetleniem świątecznym z telefonu. Jest to dla mnie idealne rozwiązanie.

Po pierwsze nie muszę za każdym razem przeciskać się przy choince żeby zapalić lampki. Po drugie wszystkie gniazdka Wi-Fi sterujące oświetleniem świątecznym definiuję w aplikacji w jednym pomieszczeniu. W ten sposób jednym kliknięciem włączam i wyłączam wszystkie urządzenia.

Głosowa obsługa wielu gniazdek Wi-Fi w jednym czasie poprzez Asystenta Google

Po trzecie, podłączam wszystkie te gniazdka pod Asystenta Google i jednocześnie definiuję je w jednym wirtualnym pomieszczeniu. To z kolei umożliwia mi głosowe sterowanie oświetleniem świątecznym. Wystarczy, że powiem "ok Google, switch on Christmas" i mam włączone kilka urządzeń na raz w różnych pomieszczeniach.

Asystent Google jest dostępny w każdym telefonie z Androidem, ale lepszym rozwiązaniem (oczywiście według mnie) jest inteligentny głośnik Google, na przykład Google Home. Przede wszystkim głośnik nasłuchuje cały czas i ma bardzo dobry zasięg. Dlatego nie ma znaczenia w jakim miejscu salonu jestem, ponieważ głośnik zawsze zareaguje na moją komendę. Poza tym telefon często wymaga wcześniejszego odblokowania żeby asystent działał. Za chwilę napiszę więcej o Google Home - systemie który pozwoli "podpiąć" gniazdka Wi-Fi pod głosową obsługę Asystentem Google. Jednak wcześniej chcę wyjaśnić jakie gniazdko wybrałem i dlaczego.

Jakie gniazdko Wi-fi wybrać

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo urządzeń do zdalnego włączania sprzętu. Ja miałem TP-Link Kasa i ostatecznie zrezygnowałem z tego systemu na rzecz systemu Tuya. Przede wszystkim TP-Link jest znacznie większy. To z kolei oznacza, że trudno podłączyć dwa takie urządzenia do kontaktu obok siebie. Oczywiście dużo zależy od typu gniazdek i ich rozmieszczenia. Jednak w przypadku przedłużaczy, które przydają się do podłączenia oświetlenia choinkowego (ale rzecz jasna nie tylko), praktycznie nie ma szansy żeby dwa gniazdka TP-Link podłączyć obok siebie. Gniazdka, które działają z systemem Tuya są często mniejsze i tego problemu nie ma. Poza tym są to także stosunkowo tanie gniazdka Wi-Fi, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie odbiegają funkcjami.

Moje gniazdka, które kupiłem do systemu Tuya kosztowały około czterdziestu złotych i każde ma funkcje pomiaru zużycia energii. W TP-Link Kasa taka opcja była zarezerwowana jedynie do droższej wersji, która kosztowała około sto pięćdziesiąt złotych. Teraz tę serię zastępuje TP-Link Tapo. Nowe gniazdka są znacznie tańsze i zauważalnie mniejsze, ale ja zdecydowałem wymienić swoje na system Tuya, więc przestałem się interesować systemem firmy TP-Link. W kwestii formalności dodam, że gniazdka TP-Link sprzedałem, a nowa seria Tapo i tak jest większa niż większość dostępnych gniazdek działających z Tuya.

W takim razie zostało pytanie, jakie gniazdka Wi-Fi kupić? Uważam, że moje zdanie już wybrzmiało w treści tego wpisu, ale żeby było jasne, napiszę jeszcze raz. Najlepszym rozwiązaniem (dla mnie) są gniazdka kompatybilne z aplikacją Tuya. Ja kupiłem gniazdka marki 4Vision na Allegro, ale dla siebie możesz wybrać (lub nie, bo do niczego nie namawiam) innej firmy, kompatybilne z system Tuya.

Dlaczego system i aplikacja Tuya

Dla mnie ważne jest, by gniazdka były możliwie jak najmniejsze. To naprawdę ma znaczenie. Kilka lat korzystania z gniazdek pokazało mi, że jest to kluczowy element. Podczas aktywnego wykorzystywania gniazdek do różnych zastosowań, najczęściej właśnie pojawiał się problem z podłączeniem dwóch gniazdek do trójnika, czy przedłużacza. Nawet jeżeli było to możliwe, to pozostałe miejsca, gdzie mógłbym podpiąć inne przewody (bez gniazdka Wi-Fi) były niedostępne.

Gniazdka podtynkowe nie są rozwiązaniem dla mnie, ponieważ nie chcę wymieniać obecnych gniazdek. Poza tym takie rozwiązanie nie jest mobilne, więc nie mógłbym przenosić urządzenia do innych zastosowań w zależności od potrzeb. Są jeszcze sterowniki kompatybilne z Tuya, które montuje się w puszkę pod gniazdkiem, o których wcześniej wspomniałem. Zmieniają one tradycyjne gniazdko w gniazdo Wi-Fi. Raczej nie jest to tańsze rozwiązanie, a montaż jest znacznie trudniejszy i znów tracę mobilność. Jednak za tym rozwiązaniem najbardziej przemawia fakt, że z zewnątrz jest to całkowicie niewidoczne.

Kolejnym ważnym dla mnie elementem jest wykorzystanie jednego systemu, czyli też jednej aplikacji do jak największej ilości sprzętu. To z kolei był główny czynnik, który spowodował, że starsze gniazdka sprzedałem. Na pewno znalazłbym do nich takie zastosowanie, gdzie rozmiar byłby nieistotny. Tyle tylko, że potrzebowałem rozbudować system i dlatego chciałem kupić kolejne gniazdka. Zostawiając stare gniazdka i kupując nowe w innym systemie, miałbym do obsługi dwie aplikacje. Część gniazdek w jednej, część w drugiej. Sytuacja, w której mocno nie chciałem się znaleźć.

Za systemem Tuya przemawiał jeszcze jeden fakt. Aplikacja Tuya obsługuje sprzęt różnych producentów. Znacznie zwiększa to ilość dostępnych urządzeń, a więc też możliwości. Jest to jeden z lepszych sposobów na integrację różnego rodzaju sprzętu - różnych producentów.

Tuya integruje się z systemem Google Home

Idąc dalej, system Tuya integruje się z system Google Home, który ma podobne zastosowanie. Właściwie musiałbym napisać, że większe, ale też nieco inne. Tuya integruje w jednym miejscu sprzęt różnych firm. Ale takich systemów jak Tuya jest znacznie więcej. Do tego są systemy takie jak choćby Xiaomi Home, który w jednym miejscu łączy cały sprzęt Xiaomi. I znów, tego typu systemów jest znacznie więcej niż tylko Xiaomi.

Natomiast Google Home łączy w jednym miejscu cały sprzęt Google oraz naprawdę wiele (setki) systemów, w tym właśnie Tuya Smart, Xiaomi - Mi Home, TP-Link, ale też Ikea Smart Home, Fibaro, Yeelight, czy nawet Lidl Home. Dzięki połączeniu wszystkiego w jednym miejscu mogę głosowo (ale nie tylko) włączyć oświetlenie (Yeelight), oczyszczacz powietrza Air Purifier, otwierać rolety (Fibaro), wyłączyć oświetlenie choinki (Tuya) czy uruchamiać odkurzacz Xiaomi Roborock.

Widok aplikacji Google Home, która integruje różne systemy w jednym miejscu. W ten sposób można sterować gniazdkami Wi-Fi głosowo. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest zebranie wszystkich urządzeń w jednym miejscu - niezależnie od systemu, w którym są skonfigurowane.

Na pewno Google Home opiszę jeszcze, ponieważ jest to bardzo ciekawe narzędzie. Tutaj chciałem jedynie zaznaczyć, że jeden wybór ciągnie za sobą kolejne możliwości (lub ich brak).

Aplikacja Tuya Smart

Przejdźmy zatem do samej aplikacji Tuya, bez której nie można sterować urządzeniami oraz integrować ich z innym sprzętem, na przykład przez aplikację Google Home. Aplikację Tuya Smart pobierzesz w sklepie Google Play (na telefon lub tablet systemem Android) lub w App Store (na telefon Apple - iPhone lub iPada - z systemem iOS). Instalacja aplikacji odbywa się standardowo jak każdej innej aplikacji na te systemy operacyjne.

Jeżeli potrzebujesz pomocy możesz zobaczyć moje wpisy Jak założyć i dodać konto Google w telefonie z systemem Android oraz Sklep Google Play- jak kupić grę lub aplikację

Jak założyć konto Tuya

Konto Tuya najprościej założysz w aplikacji Tuya Smart. W tym celu wystarczy przejść przez wszystkie etapy wskazane w aplikacji. Nie jest to trudne. Potrzebna jest nazwa użytkownika, adres e-mail oraz hasło. Jak już wspomniałem wcześniej konto Tuya jest darmowe.

Rejestracja konta Tuya możliwe jest z poziomu aplikacji Tuya Smart.

Po rejestracji konta możesz dodawać posiadane urządzenia do aplikacji.

Jak dodać gniazdko Wi-Fi do systemu Tuya

Na początku włóż gniazdko Wi-Fi do sieci elektrycznej, a następnie przytrzymaj przycisk z boku urządzenia przez 5 sekund.

Telefon musi być połączony z siecią Wi-Fi 2,4 GHz, do której chcesz dodać nowe gniazdko. W górnym narożniku aplikacji znajdziesz przycisk dodawania nowych urządzeń. Jest on z symbolem plus "+". Po jego wciśnięciu wybierz "add device".

Pojawi się lista urządzeń jakie obsługuje aplikacja. W górnej części rozpocznie się proces szukania dostępnych urządzeń, które są gotowe do podłączenia do systemu. Gdy wcześniej trzymałeś przycisk na urządzeniu przez pięć sekund, prawdopodobnie system wyszuka gniazdko automatycznie.

Jeżeli gniazdko nie zostanie wyszukane automatycznie przejdź do ręcznego wyszukiwania i wybierz je z listy poniżej - gniazdko Wi-Fi. Następnie przejdź do niżej opisanej procedury - są to kolejne etapy widoczne na ekranie telefonu, więc wystarczy wykonywać czynności widoczne na ekranie.

W aplikacji Tuya Smart możesz wybrać urządzenia, które chcesz skonfigurować.

Na kolejnym ekranie pojawi się informacja o konieczności połączenia się z siecią 2,4 GHz. Tylko z taką siecią połączysz nowe urządzenie. Jeżeli telefon jest połączony z inną siecią musisz przełączyć się na sieć 2,4 GHz. Jeżeli wszystko jest w porządku pojawi się nazwa sieci Wi-Fi oraz pole do wpisania hasła do tej sieci.

Widok okna informującego o konieczności podłączenia urządzeń do sieci Wi-Fi o częstotliwości 2,4, GHz.

Na kolejnym ekranie będzie informacja o podłączeniu urządzenia do gniazdka. Jeżeli do tej pory tego nie zrobiłeś podłącz je teraz.

Ekran informujący o podłączeniu do sieci elektrycznej gniazdka Wi-Fi.

Gdy to zrobisz przejdź dalej. Pojawi się informacja o wciśnięciu przycisku na 5 sekund. Znajduje się on z boku urządzenia.

Widok ekranu w aplikacji Tuya Smart, na którym jest informacja o konieczności przytrzymania przycisku na obudowie gniazdka Wi-Fi

Teraz wybierz, czy dioda na urządzeniu miga wolno, czy szybko.

Ekran, na którym należy wybrać, czy kontrolka na gniazdku Wi-Fi miga szybko, czy wolno.

W następnym kroku należy połączyć telefon z siecią wskazaną na ekranie.

Ekran z informacją o połączeniu telefonu z gniazdkiem przez punkt dostępowy Wi-Fi

Po dodaniu urządzenia możesz już sterować gniazdkiem z poziomu aplikacji. Każde kolejne gniazdko podłączysz w ten sam sposób.

Funkcje automatyzacji w Tuya Smart

Automatyczne włączanie i wyłączanie gniazdka Wi-Fi najprościej ustawisz klikając w panel gniazdka, dla którego chcesz dodać harmonogram. Pojawi się okno, w którym jest kilka przycisków.

Jednym z nich jest "timer". W tym miejscu kryje się kilka funkcji, między innymi "Schedule", czyli harmonogram włączania i wyłączania o określonej godzinie. Z tego miejsca ustawisz jeszcze wyłączenie po określonym czasie "countdown", włączanie i wyłączanie przypadkowe - imitujące obecność kogoś w domu "random". Znajdziesz też funkcję "astronomical", która pozwoli sterować urządzeniem o wschodzie i zachodzie Słońca.

Ekran w aplikacji Tuya Smart, na którym możesz ustawić różne harmonogramy oraz sprawdzić zużycie energii.

Jak ustawić automatyczne włączenie i wyłączenie gniazdka Wi-Fi w aplikacji Tuya

Po przejściu do zakładki "schedule" wciśnij "Add schedule", a następnie wybierz, czy gniazdko ma być włączone, czy wyłączone (włączenie i wyłączenie ustawiasz w dwóch krokach niezależnie od siebie). Ustaw godzinę i wybierz dni, w których urządzenie ma się włączyć lub wyłączyć. Te same czynności wykonaj dla innych zakresów (godzin, dni), oczywiście jeżeli masz taką potrzebę.

Widok ekranu Tuya Smart z ustawionym harmonogramem włączenia i wyłączenia gniazdka Wi-Fi o określonej godzinie

Jak ustawić automatyczne włączenie światła o zachodzie Słońca w aplikacji Tuya

W zakładce "astronomical" możesz wybrać ustawienie działania zarówno o wschodzie jak i zachodzie Słońca. W każdej opcji zdecydujesz, czy urządzenie ma się włączyć, czy wyłączyć. Dodatkowo ustawisz, czy działanie ma być wykonane dokładnie o wschodzie lub zachodzie, czy też ma być przesunięte o określony czas. Możesz ustawić włączenie na przykład dziesięć minut przed zachodem Słońca. Kolejnym etapem jest wybór dni, w których ustawienie ma być aktywne.

Widok ekranu Tuya Smart z ustawionym harmonogramem włączenia i wyłączenia gniazdka Wi-Fi o wschodzie i zachodzie Słońca

Przyciski przy każdym harmonogramie pozwalają na tymczasowe włączenie lub wyłączenie ustawień. W ten sposób możesz ustawić więcej harmonogramów i w zależności od potrzeb przełączać je miedzy sobą.

Jak sprawdzić zużycie prądu w aplikacji Tuya

Po kliknięciu w wybrane gniazdo, obok funkcji "timer" znajdziesz przycisk "electric". W tym miejscu będą gromadzić się informacje o zużyciu energii elektrycznej. Są tutaj takie informacje jak zużycie energii dzisiaj (kWh), aktualne natężenie prądu (mA), aktualną moc pobieraną przez urządzenie (W), aktualne napięcie w gniazdku (V) oraz całkowite zużycie energii przez urządzenia podłączone do gniazdka (kWh).

Poniżej znajdziesz dane na temat zużycia w poszczególnych miesiącach, a po kliknięciu w wybrany miesiąc będą informacje o zużyciu energii w każdym dniu wybranego miesiąca.

Widok ekranu Tuya Smart z ilością zużycia energii, bieżącym napięciem, a także natężeniem.

Uważam, że tych informacji jest całkiem sporo. Jedyne czego mi brakuje to zbiorczego zużycia energii elektrycznej przez wszystkie urządzenia.

Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer