Smartfony i aplikacje na telefon

Karty lojalnościowe w telefonie - aplikacja Stocard i Google Pay

Karty lojalnościowe w telefonie to świetny sposób na pozbycie się grubego portfela. Jest to też skuteczny sposób na to, aby wszystkie karty mieć zawsze przy sobie. Ponadto możesz wykorzystać aplikację do przechowywania dowolnego kodu kreskowego, przydatnego na przykład w pracy. Kart lojalnościowych w telefonie używam od kilku lat i nie mam z nimi problemu w żadnym sklepie, dlatego polecam wypróbować tę metodę. W jednej aplikacji w telefonie możesz mieć bardzo dużo kart i to nie tylko z programów lojalnościowych. Z powodzeniem możesz dodać kartę Ikea Family, czy Selgros, które nie są zwykłymi kartami lojalnościowymi, na których zbierasz punkty. W jednej i drugiej sieci bez problemu skorzystasz z kart w telefonie.

Aplikacji, które pozwolą umieścić swoje karty lojalnościowe w telefonie jest sporo. Ja po długich poszukiwaniach zdecydowałem się na jedną, której używam i jest to Stocard. Aplikacja jest dostępna na system Android oraz iOS (iPhone). Znajdziesz ją w sklepie na Androida tutaj, a na iPhone tutaj.

W tym artykule przedstawię także aplikację Google Pay do przechowywania swoich kart lojalnościowych. Jednak żebyś mógł ją wykorzystać do tego celu najpierw musisz podpiąć kartę do płatności zbliżeniowych. Bez tego nie ma możliwości dodania do aplikacji kart lojalnościowych. Google Pay jest dostępne tylko na system Android.

Zobacz jak wykorzystać aplikację Google Pay do płatności zbliżeniowych telefonem w sklepach stacjonarnych.

Dlaczego zdecydowałem się na Stocard zamiast Google Pay

Gdy szukam aplikacji, której chcę używać często liczą się niuanse. Instaluję wszystko co znajdę, a następnie patrzę, która aplikacja najbardziej mi odpowiada. Znaczenie ma wygląd, funkcjonalność, możliwość synchronizacji danych z kontem. Gdy szukałem aplikacji do kart lojalnościowych kilka lat temu, nie można było jeszcze wykorzystać Google Pay do tego celu (płatności zbliżeniowe tą aplikacją nie były jeszcze dostępne w Polsce). Z pozostałych wygrała aplikacja Stocard. Gdy już mogłem korzystać z Google Pay od razu zacząłem dodawać do niej karty lojalnościowe i używać jej w sklepach.

Teraz uważam, że obie aplikacje są dobre i spełniają swoją rolę. Jednak Stocard przekonuje mnie bardziej, ponieważ od razu po wejściu w aplikację widzę wszystkie karty, a na ekranie mieści się aż 10 kart (może mieć na to wpływ wielkość ekranu w telefonie). Dodatkowo mogą one być automatycznie sortowane pod względem częstości użycia. Dlatego w górnej części od razu widzę karty, z których najczęściej korzystam. Natomiast w Google Pay na stronie głównej, czyli po wejściu w aplikację widać tylko dwie karty najcześciej używane. Resztę kart widać w dodatkowej zakładce "Karty". Poza tym nie są tam automatycznie sortowane pod kątem ilości użycia. To powoduje, że aplikacja Google Pay wymaga kilku chwil więcej żeby pokazać kartę w sklepie. Jak już wspomniałem czasem liczą się niuanse i właśnie dlatego w mojej ocenie Google Pay przegrał. Google Pay to idealne rozwiązanie do płatności zbliżeniowych telefonem, ale może się także sprawdzić do przechowywania kart lojalnościowych.

Karty lojalnościowe w telefonie w aplikacji Stocard

Jak już wspomniałem aplikacja jest dostępna na Androida oraz iPhone, a linki do oficjalnych sklepów zamieściłem na początku wpisu. Działanie aplikacji jest bardzo proste. Ideą aplikacji jest przechowywanie elektronicznych wersji kart lojalnościowych. Karty lojalnościowe w aplikacji są wizualnie zbliżone do wyglądu oryginałów (zobacz zdjęcie powyżej) po to żebyś mógł je łatwiej odnaleźć.

Na początku warto założyć konto. Umożliwi to synchronizację kart na inne urządzenia. Będziesz też mógł przywrócić swoje karty na przykład po zmianie telefonu. Wystarczy, że się zalogujesz ponownie na swoje konto, a wszystkie karty będą ponownie widoczne w telefonie.

Synchronizacja kart lojalnościowych w aplikacji działa analogicznie jak synchronizacja kontaktów w telefonie z kontem Google.

Pamiętaj też, że punkty i inne oferty nie są przechowywane na kartach lojalnościowych. Dlatego też żadna aplikacja do przechowywania kart lojalnościowych w telefonie nie ma dostępu do danych z kart. Tak naprawdę w telefonie są przechowywane tylko kody kreskowe, które mogą być zeskanowane w sklepie. Zresztą, tak samo jest z fizycznymi kartami, które nosisz w portfelu. To dlatego najczęściej musisz wypisać formularz w sklepie przed otrzymaniem karty. W ten sposób zakładasz konto w sklepie, do którego przypisywane są punkty i inne promocje.

Jak założyć konto w aplikacji Stocard

Konto w aplikacji Stocard założysz na trzy sposoby. Do tego celu możesz wykorzystać konto Google, konto na Facebooku lub swój adres e-mail. Gdy mam możliwość wybieram logowanie za pomocą konta Google, ale każda z tych opcji jest dobra, bezpieczna i skuteczna. Logowanie za pomocą konta Google lub Facebooka jest najszybsze. Wystarczy kliknąć w przycisk i podać dane do swojego konta. Ale bez obaw. Aplikacja nie uzyska dostępu do wszystkich danych z konta. W ten sposób przeprowadzona jest tylko automatyczna rejestracja, a z konta Google lub Facebooka zostanie pobrane imię i nazwisko, zdjęcie profilowe oraz adres e-mail. Nie musisz wymyślać nowego hasła i go zapamiętywać, ponieważ każde kolejne logowanie do aplikacji odbędzie się w ten sam sposób. To bardzo popularna metoda, wykorzystywana w wielu miejscach.

W celu zalogowania się lub zmiany konta w aplikacji:

  • kliknij ikonkę koła zębatego w górnym prawym rogu (otworzysz kartę ustawień aplikacji)
  • dalej wybierz Konto
  • następnie kliknij Zaloguj
  • wybierz preferowaną metodę logowania (Google, Facebook, e-mail)
  • postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie
Okno wyboru sposobu logowania w aplikacji Stocard.

Gdy w telefonie z systemem Android wybierzesz logowanie kontem Google, na które byłeś wcześniej zalogowany (w tym telefonie) nie będziesz musiał nawet podawać swojego hasła. Wystarczy, że wybierzesz nazwę swojego użytkownika z okienka, które się pojawi, a cały proces logowania odbędzie się automatycznie. 

Zobacz jak założyć i dodać konto Google w telefonie z systemem Android

Okienko z nazwą swojego konta Google podczas logowania tą metodą w aplikacji Stocard

Jak dodać kartę lojalnościową do telefonu w aplikacji Stocard

  • Po otwarciu aplikacji w dolnym rogu widoczna jest okrągła ikonka z plusem. Kliknij w nią żeby dodać nową kartę.
  • Otworzy się okno, w którym możesz wyszukać nazwę karty jaką chcesz dodać do telefonu. Zdecydowana większość kart jest dostępna. Gdyby jakiejś kary nie było możesz dodać ją ręcznie. Wystarczy zrobić jej zdjęcie lub przepisać numer z karty. W tym celu wybierz "Inna karta".
Okno wyboru nowej karty lojalnościowej w programie Stocard
  • Po wyszukaniu nazwy karty, aplikacja poprosi o dostęp do aparatu żeby zeskanować kod kreskowy z karty. To ustawienie możesz zapisać w pamięci telefonu żeby aplikacja nie pytała o to przy każdej nowej karcie. Wystarczy, ze klikniesz "Nie pytaj ponownie" zanim wyrazisz zgodę na korzystanie z aparatu.
  • Gdy nie chcesz wyrazić zgody na korzystanie przez aplikację z aparatu możesz wpisać numer z karty ręcznie.
  • Postępuj analogicznie w przypadku dodawania kolejnych kart.
Możesz ręcznie wpisać numer karty lojalnościowej w programie Stocard

Jak używać kart lojalnościowych zapisanych w telefonie podczas zakupów

Gdy już masz dodane wszystkie karty lojalnościowe do aplikacji możesz z nich korzystać w sklepach. W tym celu wystarczy, że otworzysz aplikację, klikniesz w kartę danego sklepu i pokażesz ją przy kasie.

Gdy karta sklepu jest wyświetlona, automatycznie rozjaśnia się ekran telefonu żeby skaner w sklepie mógł łatwiej sczytać kod kreskowy.

Wygląd okna karty do zeskanowania w sklepie

Zdecydowana większość sklepów, z których korzystam ma skanery, które bez problemu radzą sobie z czytaniem kodów kreskowych z ekranu telefonu. Są to między innymi Orlen, Ikea, BP, Rossmann, Bytom. Jeżeli w jakimś sklepie skaner nie radzi sobie ze skanowaniem kodu z ekranu telefonu, kasjerka może go przepisać ręcznie. Z taką sytuacją spotykam się w niektórych sklepach Piotr i Paweł. Natomiast w żadnym sklepie, przez kilka lat korzystania z kart lojalnościowych w telefonie nie spotkałem się z odmową ze strony obsługi sklepu.

Oferty sklepów w aplikacji Stocard

W Stocard możesz także znaleźć oferty promocyjne sklepów, w tym tych, których karty dodałeś do aplikacji. Do tego celu służy zakładna "Oferty". Łatwo przejrzysz tam gazetki promocyjne sklepów. Jest to wygodniejsze rozwiązanie i szybsze niż szukanie gazetek w internecie.

Oferty pormocyne powiązane z Twoimi kartami w aplikacji Stocard

Asystent karty w aplikacji Stocard

Gdy włączysz asystenta karty możesz otrzymywać powiadomienia na ekran główny telefonu będąc w okolicach sklepów, do których masz dodane karty lojalnościowe. W pierwszym momencie wydaje się to ciekawym rozwiązaniem. Niestety w praktyce oznacza to powiadomienie nawet, gdy tylko przejeżdżam samochodem w okolicy jakiegoś sklepu. Z tego powodu nie korzystam z tej opcji. Gdybyś jednak chciał włączyć tę opcję, znajdziesz ją w Ustawienia (trybik w górnym prawym rogu) >> Asystent Karty

Włączenie Asystenta karty pozwoli na dostęp do kart pobliskich sklepów bezpośrednio z ekranu blokady.

Blokada dostępu do aplikacji Stocard

Możesz zablokować dostęp do aplikacji taką samą blokadą jak telefon. Oznacza to, że masz możliwość włączenia dodatkowej blokady przed wejściem do aplikacji. Osobiście mam włączoną blokadę ekranu i nie widzę większego sensu dodatkowego blokowania aplikacji, ale jeżeli czujesz się niepewnie i chcesz włączyć kolejną blokadę masz taką możliwość. Możesz to zrobić wchodząc w Ustawienia >> Więcej >> Stocard lock.

Dodatkowa blokada przed wejściem do aplikacji Stocard

Karty lojalnościowe w telefonie w aplikacji Google Pay

Jak już wspomniałem na początku, także w aplikacji Google Pay możesz przechowywać swoje karty lojalnościowe. Niestety w tej aplikacji musisz na początku dodać swoją kartę do płatności. Piszę niestety, ponieważ uważam, że jest to niepotrzebne ograniczenie. Osobiście używam Google Pay do płatności zbliżeniowych telefonem i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Jednak uważam, że aplikacja mogłaby umozliwiać także wykorzystanie jej do agregacji kart lojalnościowych osobom, które mimo wszystko nie chcą korzystać z płatności zbliżeniowych.

Działanie aplikacji jest praktycznie takie samo jak Stocard. Różnice wynikają z innego wyglądu aplikacji i nieco inaczej rozplanowanego ekranu. Dlatego opiszę tylko pokrótce jak dodać nowe karty lojalnościowe do Google Pay oraz jak z nich korzystać w sklepach. Przypominam, że jest to możliwe tylko, gdy już dodałeś kartę płatniczą do płatnści telefonem.

Zobacz jak wykorzystać aplikację Google Pay do płatności zbliżeniowych telefonem.

Jak dodać kartę lojalnościową do telefonu w aplikacji Google Pay

  • Otwórz aplikację Google Pay
  • Przejdź do zakładki karty (w dolnej częście ekranu)
  • Kliknij w przycisk "+ Karta"
  • Wybierz "Program lojalnościowy"
  • Poszukaj karty jaką chcesz dodać.
  • Umieść kod kreskowy karty w ramce, która pojawi się na ekrane. Podobnie jak w aplikacji Stocard musisz zgodzić się na użycie aparatu lub wpisać kod ręcznie.
  • Zaznacz, czy chcesz otrzymywać powiadomienia, gdy znajdziesz się w pobliżu sklepu. Tutaj inaczej niż w Stocard, możesz zdecydować dla każdej karty osobno, czy chcesz widzieć powiadomienia.
Dodawanie karty lojalnośćiowej w aplikacji Google Pay

Jak korzystać z kart lojalnościowych zapisanych w telefonie w aplikacji Google Pay

  • Otwórz aplikację Google Pay.
  • Na głównym ekranie aplikacji będą dwie najczęściej używane karty lojalnościowe. Możesz kliknąć w jedną z nich.
  • Jeżeli chcesz użyć innej karty przejdź do zakłądki Karty.
  • Odszukaj odpowiednią kartę i kliknij w nią.
  • Gdy włączyłeś powiadomienia w pobliżu sklepów możesz także zobaczyć kod kreskowy na pasku powiadomień. Wystarczy wtedy pokazać takie powiadomienie w sklepie. Niestety z moich dświadczeń wynika, że powiadomienia pokazują się także, gdy przejeżdżam obok sklepu.
Wygląd okna Karty w aplikacji Google Pay

Gdy karta sklepu jest wyświetlona, automatycznie rozjaśnia się ekran telefonu żeby skaner w sklepie mógł łatwiej sczytać kod kreskowy.

Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer