Smartfony i aplikacje na telefon

Jak robić kopię zapasową SMS, MMS i historii połączeń na e-mail (gmail) oraz jak przenieść SMS ze starego smartfona na nowy z systemem Android


Ten artykuł został uaktualniony w czerwcu 2022 roku. Aplikacja SMS backup+ cały czas działa, choć w sklepie Google Play oceniania jest bardzo nisko. Jest to głównie spowodowane tym, że zmienił się sposób podpięcia aplikacji pod konto Google, z czego wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy. Aktualizacja tego artykułu wyjaśnia w jaki sposób uruchomić aplikację SMS backup+ tak, żeby nadal działała. Potrzebne będzie do tego hasło aplikacji wygenerowane na koncie Google.


SMSy i MMSy są coraz częściej wypierane przez różnego rodzaju komunikatory internetowe. Mimo tego nie brakuje “fanów” tego rodzaju przekazywania wiadomości. Może to kogoś dziwić, może wydawać się staromodne. Jednak nie zmienia to faktu, że zarówno SMS jak i MMS jeszcze długo będą żyły w wielu telefonach.

Po co tworzyć kopię zapasową wiadomości SMS

Idea tworzenia kopii zapasowej sugeruje, że powinna ona być robiona systematycznie i użyta w razie potrzeby. Jeżeli zależy Tobie na tych wiadomościach, właśnie taki sposób powinieneś wybrać. Tak możesz zabezpieczyć się w razie utraty dostępu do wiadomości w telefonie. Z punktu widzenia samego przywracania kopii zapasowej, nie ma znaczenia, czy kopia była tworzona przez dłuższy czas systematycznie, czy też utworzyłeś ją przed chwilą w innym telefonie po to, by teraz przenieś ją do kolejnego lub nawet tego samego telefonu. Dlatego od Twoich preferencji zależy, sposób tworzenia kopii zapasowej. Ja wykonuję kopię zapasową na koncie e-mail. Ale nie przywracam wiadomości do kolejnych telefonów. W razie potrzeby sięgnięcia do starych wiadomości mam je skopiowane przecież w Gmailu.

Wiadomości SMS z Twojego telefonu mogą być przesyłane na komputer (do podglądu) w czasie rzeczywistym. Możesz także z poziomu komputera odpowiadać, lub pisać nowe SMSy, które ostatecznie zostaną automatycznie wysłane z Twojego telefonu. Jeżeli interesuje Cię ten temat, zobacz artykuł Pushbullet – wysyłanie SMS z komputera, powiadomienia z telefonu w komputerze i przesyłanie plików między urządzeniami

Niektóre programy do obsługi wiadomości SMS oraz programy zapisujące historię połączeń w telefonie mogą usuwać stare informacje ze swojej bazy. Systematyczne wykonywanie kopii zapasowej może zapewnić dostęp do tych danych, choćby z poziomu poczty Gmail. Tak będzie w przypadku programu opisanego przeze mnie, gdzie bardzo łatwo odszukasz archiwalne wiadomości.

Domyślnie nie są robione kopie zapasoweSMS

Aplikacje obsługujące SMSy i MMSy w smartfonach nie są z reguły synchronizowane z żadną chmurą. Nie tworzy się też kopia zapasowa. Łatwo możesz wykonać kopię zapasową automatycznie (lub ręcznie). Wystarczy, że użyjesz jednej z darmowych aplikacji pobranej ze sklepu Play Google.

Opiszę proces tworzenia kopii zapasowej SMS i MMS oraz historii połączeń na e-mail. Wybrałem do tego celu aplikację o nazwie SMS Backup+ Restore. Program ten kopiuje SMS, MMS oraz listę połączeń na konto Google. Dlatego możesz mieć dostęp do SMS na koncie e-mail. Możliwości na tworzenie takiej kopii jest znacznie więcej.  Mnie ten sposób odpowiada ze względu na dużą odporność utworzonej kopii. Mam przez to szybki dostęp do wiadomości z poziomu każdego urządzenia (dostęp do poczty Gmail). Dla mnie ważna jest automatyzacja procesu przy bardzo niskim zużyciu energii. Ogromnym plusem jest też wyszukiwarka wiadomości w poczcie Gmail. Działa ona wyśmienicie, przez co bardzo szybko można znaleźć szukane informacje - także te z SMS, czy o połączeniach do jakiejś osoby.

Wygląd głównego okna programu SMS Backup+ do tworzenia kopii zapasowej SMS i historii połączeń w systemie Android.

Tworzenie kopii zapasowej SMS, MMS i listy połączeń z Androida na e-mail

Program SMS Backup+ Restore jest całkowicie darmowy. Za jego pomocą możesz synchronizować (a właściwie kopiować, gdyż proces jest jednostronny) automatycznie SMS, MMS oraz historię połączeń z telefonu z systemem Android z chmurą Google, a dokładniej z pocztą Gmail. Proces możesz całkowicie zautomatyzować i tak naprawdę zapomnieć o tej aplikacji po jej skonfigurowaniu lub od czasu do czasu wykonywać ręcznie synchronizację.

Program tworzy kopię wiadomości na koncie Gmail i zapisuje je w formacie podobnym do wiadomości e-mail. Wiadomości znajdziesz przypisane do etykiet w Gmailu. Ponieważ konto Gmail obsługuje wątki, wiadomości są także zapisywane w ten sposób. Domyślnie w jednym wątku program zapisuje do stu wiadomości dotyczących tej samej osoby, a później tworzy kolejny wątek.

Przykładowy wygląd kopii zapasowej SMS utworzonej przez program SMS Backup+ na koncie e-mail. Program automatycznie tworzy wątki i wiadomości charakterystyczne dla poczty Gmail.

Konfiguracja programu do tworzenia kopii zapasowej SMS

Obsługa programu SMS Backup+ jest bardzo łatwa. Myślę, że zajmie Ci najwyżej kilka minut. Później program sam będzie czuwał, by kopia Twoich wiadomości była tworzona automatycznie. Z utworzonej kopii zapasowej możesz przywrócić SMSy i historię połączeń do nowego telefonu z systemem Android (lub tego samego). Obecnie nie ma możliwości przywrócenia MMSów. Pamiętaj też, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny za ewentualne straty, w przypadku nieprawidłowego działania programu i ewentualnej utraty swoich wiadomości, gdy coś pójdzie nie tak jak powinno. Jednak ja nie zauważyłem przez kilka lat żadnych problemów z działaniem programu.

Do prawidłowego działania programu potrzebujesz dostęp do internetu. Jeżeli nie masz wykupionego pakietu danych, kopia może być wykonana, gdy korzystasz z Wi-Fi.

Musisz mieć też konto Google. Jednak tutaj nie będzie problemu, gdyż ma je każdy, kto choćby raz korzystał ze sklepu Play Google. Konto jest wymagane, by z tego sklepu korzystać. Ponieważ wszystkie usługi Google działają na jednym koncie, zakładając konto Google żeby używać sklepu Play, automatycznie masz dostęp do konta Gmail.


Zobacz jak założyć konto Google:

Jak założyć i dodać konto Google w telefonie z systemem Android


Nazwy etykiet Gmail potrzebne do tworzenia kopii zapasowej

Do działania program musisz podać nazw etykiet, pod którymi będą zapisywane SMS, MMS oraz historia połączeń na koncie Gmail. Musisz utworzyć dwie nazwy etykiet. Jedna etykieta do SMS i MMS oraz druga do zapisywania historii połączeń. Domyślne nazwy tworzone przez program to “SMS: - dla SMS i MMS oraz “Call log” do zapisywania historii połączeń. Oczywiście możesz je zmienić. Jeżeli będziesz miał problem z tworzeniem kopii zapasowej, sprawdź, czy nie masz już utworzonych etykiet o takich nazwach jak w programie SMS Backup+. Zauważyłem, że w przypadku “przesiadki” na kolejny telefon może być problem z zapisywaniem kopii wiadomości pod tymi samymi etykietami co w poprzednim telefonie. Jeżeli nie używałeś wcześniej tego programu (lub podobnych), to z pewnością nie masz utworzonych takich nazw w swoim Gmailu i nie musisz się skupiać nad tym zagadnieniem.

Jeżeli miałeś już utworzone etykiety w Gmailu “SMS” oraz “Call log”, to musisz rozpatrzyć dwa przypadki

Pierwszy, to sytuacja, w której chcesz przywrócić stare SMS lub historię połączeń do nowego telefonu

W tym przypadku, w konfiguracji programu podaj nazwy etykiet, które już masz w swoim Gmailu z utworzoną kopią zapasową SMS i ewentualnie listą połączeń. W ten sposób program “będzie wiedział” skąd ma przywrócić bazę SMSów i historię połączeń. Pamiętaj, że domyślnie jest to “SMS” dla SMS i MMS oraz “Call log” dla historii połączeń. Jeżeli podasz w programie takie same nazwy jak są utworzone w Gmailu z kopią zapasową, będziesz mógł przywrócić kopię SMS do telefonu. Ważne jest, by w przypadku przywracania kopii zapasowej do nowego telefonu użyć w programie SMS Backup+ tych samych nazw etykiet, pod którymi jest utworzona kopia zapasowa w programie Gmail. Jak możesz zmienić nazwy etykiet opiszę za chwilę.

Drugi przypadek to tworzenie kopii zapasowej w “nowym telefonie”. W tym przypadku była już tworzona kopia zapasowa SMS, na przykład z poprzedniego telefonu

Jeżeli już masz utworzoną kopię zapasową SMS na koncie Gmail z poprzedniego telefonu i teraz chcesz tworzyć kopię z drugiego telefonu, to musisz użyć innych nazw etykiet niż poprzednio. W tym przypadku zmień nazwy domyślnych etykiet w programie SMS Backup+. Paiętaj, użyj innych etykiet niż już utworzone na koncie Gmail. Jeżeli chcesz przywrócić poprzednie wiadomości z konta Gmail do nowego telefonu użyj tych samych nazw co już masz na koncie z kopią zapasową. Jest to proste zagadnienie, ale bardzo istotne gdyż inaczej program może nie kopiować danych. Tak miałem podczas testów przed napisaniem tego artykułu.

Jak możesz zmienić nazwy etykiet dla kopii zapasowej w programie SMS Backup+ Restore?

Jeżeli nie masz w Gmailu etykiet o nazwach “SMS: oraz “Call log”, to nie musisz się przejmować tym ustawieniem. Jeżeli używałeś wcześniej programu do tworzenia kopii zapasowej lepiej będzie jak sprawdzisz, czy masz takie etykiety. Być może będziesz musiał dostosować nazwy etykiet do swoich potrzeb.

Zmiana nazwy etykiety Gmail do zapisywania SMS i MMS

W programie SMS Backup+, wejdź w “Ustawienia zaawansowane” > “Ustawienia kopii zapasowej”. Poszukaj tam opcji podpisanej jako “Etykieta Gmail oznaczająca SMSy”. Kliknij i wpisz swoją nazwę.

Zmiana nazwy etykiety dla kopii zapasowej SMS. Pod nazwą takiej etykiety znajdziesz kopię swoich wiadomości w programie Gmail.

Zmiana nazwy etykiety Gmail dla historii połączeń

Wejdź w “Ustawienia zaawansowane” > “Ustawienia kopii zapasowej” > “Ustawienia historii połączeń”. Zmień nazwę etykiety w polu “Etykieta Gmail przypisana dla historii połączeń”.

Zmiana nazwy etykiety Gmail dla historii połączeń utworzonej przez program SMS Backup+ w systemie Android. Pod tą nazwą znajdziesz kopię historii połączeń utworzoną w programie Gmail.

Jak sprawdzić, czy istnieją etykiety o wskazanych nazwach w programie Gmail?

Wejdź w przeglądarce internetowej w komputerze na stronę Gmail. Zobacz jakie etykiety ("foldery") masz po lewej stronie okna programu. Możesz też klikniąć w ikonkę koła zębatego po prawej stronie i dalej wybierz “Ustawienia” > “Etykiety”. Tam także sprawdzisz nazw etykiet.

Etykiety w programie Gmail to inaczej foldery w innych programach pocztowych np. MS Outlook.

Ustawienia harmonogramu kopii zapasowej

Taką opcję znajdziesz na ekranie głównym programu. Gdy w nią klikniesz Po jej kliknięciu do wyboru są następujące możliwości.

Ustawienia harmonogramu kopii zapasowej w programie SMS Backup+ dla systemu Android. W tym miejscu ustalisz kiedy wykonać kopię SMS, historii połączeń oraz, czy kopia ma być wykonywana tylko po Wi-Fi.

Harmonogram podstawowy

Tutaj zdecydujesz co jaki czas ma wykonywać się kopia zapasowa. Masz kilka opcji. Najkrótszy czas do sprawdzania, czy są nowe wiadomości do synchronizacji to 30 minut, a najdłuższy to 24 godziny. Można też wybrać opcję “Nigdy”. Ja wybrałem 24 godziny, gdyż wiadomości tą drogą wysyłam bardzo rzadko.

Harmonogram przychodzący

Harmonogram przychodzący jest uruchamiany wtedy, gdy otrzymasz jakąś wiadomość. Możesz tutaj zdecydować, po jakim czasie od otrzymania nowej wiadomości ma zostać wykonana kopia zapasowa. Najkrótszy czas to 1 minuta, najdłuższy to 1 godzina. Jest też opcja “Nigdy”, po której wybraniu obowiązywać będzie harmonogram podstawowy, nawet dla otrzymywanych wiadomości. Ja wybrałem 1 minutę. Oznacza to dokładnie tyle, że po otrzymaniu wiadomości zostanie wykonana kopia zapasowa.

Wymagaj połączenia Wi-Fi

Jeżeli zaznaczysz tę opcję, program będzie kopiował dane korzystając tylko z sieci Wi-Fi. Chodzi tutaj o automatyczną kopię. Ja mam wykupiony pakiet internetu mobilnego i nie zaznaczyłem tej opcji. Wykonanie kopii zapasowej SMS i historii połączeń zużywa bardzo mało transferu danych.

Połączenie aplikacji SMS Backup+ z kontem Gmail

Kolejnym krokiem, który musisz zrobić, jest połączenie aplikacji SMS Backup+ z kontem Gmail i pozwolenie jej na zarządzanie wiadomościami.

Ponieważ aplikacja nie wspiera nowej metody łączenia z kontem Google, należy do tematu podejść w inny sposób. W tym celu wygeneruj hasło do aplikacji. Zrobisz to na stronie konta Google w zakładce zabezpieczenia. Oczywiście logując się na swoje konto Google, na którym chcesz przechowywać kopię SMS i logi połączeń. Wybierz hasło do poczty i nadaj mu dowolną nazwę. Wygeneruje się hasło jak na poniższym ekranie. Skopiuj je i przejdź do aplikacji SMS backup+.

Ekran z hasłem do aplikacji wygenerowanym na koncie Google

Przejdź do "Ustawienia Zaawansowane" i dalej w "Ustawienia Serwera". W pierwszej kolejności kliknij w "Uwierzytelnianie" i zmień metodę z "XOAuth2 (Gmail)" na "Zwykły tekst".

Ekran ze zmianą sposobu uwierzytelniania w aplikacji SMS Backup+

Następnie wygenerowane i skopiowane hasło wklej w pole "Hasło", a w pole "Nazwy Konta Google" wpisz swój adres e-mail do konta Google. Pozostałych pól w tym miejscu nie edytuj.

W aplikacji Gmail musi być włączony dostęp IMAP

Możesz to sprawdzić (i ewentualnie włączyć) wchodząc na stronę poczty Gmail w komputerze. Kliknij ikonkę koła zębatego z prawej strony > “Ustawienia” > “Przekazywanie i POP/IMAP” > “Dostęp IMAP” > włącz IMAP. Na końcu zapisz zmiany w dolnej części.

Upewnij się, że w poczcie Gmail włączony jest dostęp IMAP. Jest to potrzebne do prawidłowego działania programu SMS Backup+.

Automatyczne tworzenie kopii zapasowej SMS, MMS i historii połączeń

Jak już wspomniałem, kopię możesz tworzyć ręcznie lub automatycznie. Jeżeli zdecydujesz się na automatyczne synchronizowanie wiadomości z kontem Gmail, zaznacz “ptaszka” przy polu “Automatyczne wykonywanie kopii zapasowej”.

Postępując zgodnie z opisaną wyżej instrukcją, już wcześniej ustawiłeś harmonogram tworzenia kopii. Wybrałeś też, czy kopia ma być robiona tylko po Wi-Fi, czy też może być robiona wykorzystując pakiet internetu mobilnego. Od teraz kopia Twoich wiadomości będzie tworzona zgodnie z Twoimi preferencjami.

Ręczne tworzenie kopii zapasowej

Jeżeli decydujesz się na ręczne tworzenie kopii zapasowej, to nie zaznaczaj “ptaszka” przy polu “Automatyczne wykonywanie kopii zapasowej”. Oczywiście w takiej sytuacji pamiętaj, by od czasu do czasu otworzyć program i samemu wcisnąć przycisk “Kopia zapasowa”.

W nowszych wersjach Androida tj. od wersji 4.4 KitKat, przy ręcznym tworzeniu kopii zapasowej SMS i MMS pojawi się pytanie o zgodę na zmianę domyślnej aplikacji do obsługi SMS na aplikację SMS Backup+ Restore. Powinieneś się zgodzić. Gdy program skończy synchronizację znów zapyta o przełączenie na właściwą aplikację. Jest to spowodowane zmianami, które zostały wprowadzone właśnie od wersji Androida 4.4 KitKat.

Komunikat o zmianie domyślnej aplikacji do wysyłania SMS w nowych wersjach Androida - od KitTak 4.4. Potwierdź zmianę, a na końcu tworzenia ręcznie kopii zapasowej ponownie potwierdź zmianę na właściwą aplikację.

Przywracanie kopii zapasowej SMS i historii połączeń z konta e-mail do telefonu

Jak już wiesz, program SMS Backup+ Restore umożliwia przywrócenie kopii zapasowej SMS i listy połączeń z powrotem do telefonu. Oczywiście żebyś mógł przywrócić kopię wiadomości do telefonu musi być ona wcześniej wykonana za pomocą tego samego programu. Osobiście nie przywracam kopii SMS do nowego telefonu. Wystarczy, że mam dostęp do tych wiadomości na koncie Gmail i w razie potrzeby mogę z nich skorzystać.

Przenoszenie SMS ze starego telefonu do nowego

Wykonaj czynności opisane wyżej dotyczące zmiany nazw etykiet Gmail w programie oraz połączenia programu z kontem Gmail. Jeżeli wykonasz te czynności, będziesz mógł pobrać wiadomości SMS (bez wiadomości MMS) oraz historię połączeń. Po połączeniu programu i wpisaniu prawidłowych nazw etykiet, pod którymi zapisana jest kopia wiadomości na koncie Gmail możesz wcisnąć przycisk “Przywróć”, by pobrać wiadomości na nowy telefon.

Ustawienia programu dla przywracania wiadomości na telefon

Do przywrócenia kopii zapasowej dostępnych jest kilka opcji. Jeżeli chcesz z nich skorzystać wejdź w “Ustawienia zaawansowane” > “Ustawienia przywracania”.

Możesz także zdecydować, czy mają być przywrócone SMSy i historia połączeń. Poza tym masz możliwość przywrócenia SMS tylko z gwiazdką.  Możesz w Gmailu zaznaczyć gwiazdką wiadomości, które chcesz przywrócić.

Kolejną opcją jest możliwość zdecydowania ile wiadomości chcesz przywrócić. Do wyboru masz 100, 200, 500 i wszystkie (zaznaczone domyślnie).

Przywrócone SMSy są domyślnie oznaczone jako przeczytane, ale możesz też zmienić to ustawienie.

 © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer