Tworzenie kopii zapasowej SMS, MMS i historii połączeń oraz przywracanie kopii SMS do telefonu z systemem Android

Choć SMSy i MMSy są coraz częściej wypierane przez różnego rodzaju komunikatory internetowe, to i tak nie brakuje “fanów” tego rodzaju przekazywania wiadomości. Może to niektórych dziwić, może wydawać się staromodne, ale nie zmienia to faktu, że zarówno SMS jak i MMS jeszcze długo będą żyły w wielu telefonach.

Idea tworzenia kopii zapasowej sugeruje, że powinna ona być robiona systematycznie i użyta w razie potrzeby. Jeżeli zależy Tobie na tych wiadomościach, właśnie taki sposób powinieneś wybrać, żeby zabezpieczyć się w razie utraty dostępu do wiadomości w telefonie. Jednak z punktu patrzenia samego przywracania kopii zapasowej, nie ma znaczenia, czy kopia była tworzona przez dłuższy czas systematycznie, czy też utworzyłeś ją przed chwilą w innym telefonie po to, by teraz przenieś ją do kolejnego lub nawet tego samego telefonu. Dlatego sposób tworzenia kopii powinien zależeć od Twoich preferencji. Osobiście wykonuję kopię zapasową na koncie e-mail, ale nie przywracam wiadomości do kolejnych telefonów. W razie potrzeby sięgnięcia do starych wiadomości mam je skopiowane przecież w Gmailu.

Wiadomości SMS z Twojego telefonu mogą być przesyłane na komputer (do podglądu) w czasie rzeczywistym. Możesz także z poziomu komputera odpowiadać, lub pisać nowe SMSy, które ostatecznie zostaną automatycznie wysłane z Twojego telefonu. Jeżeli interesuje Cię ten temat, zobacz artykuł Pushbullet – wysyłanie SMS z komputera, powiadomienia z telefonu w komputerze i przesyłanie plików między urządzeniami

Warto też wiedzieć, że niektóre programy do obsługi wiadomości SMS oraz programy zapisujące historię połączeń w telefonie mogą usuwać stare informacje ze swojej bazy. Systematyczne wykonywanie kopii zapasowej może zapewnić dostęp do tych danych, choćby z poziomu poczty Gmail (w przypadku programu opisanego przeze mnie), gdzie bardzo łatwo odszukać archiwalne wiadomości.

Mimo, że aplikacje obsługujące SMSy i MMSy w smartfonach nie są z reguły synchronizowane z żadną chmurą i nie jest tworzona ich kopia zapasowa, to jednak łatwo można wykonać automatycznie (lub ręcznie) kopię zapasową tych wiadomości. Wystarczy użyć jednej z darmowych aplikacji pobranej ze sklepu Play Google.

Opiszę proces tworzenia kopii zapasowej SMS i MMS oraz historii połączeń na e-mail, na przykładzie programu o nazwie SMS Backup+ Restore, który kopiuje SMS, MMS oraz listę połączeń na konto Google. W efekcie możliwy jest dostęp do SMS na koncie e-mail. Możliwości na tworzenie takiej kopii jest znacznie więcej, ale ten sposób odpowiada mi ze względu na dużą odporność utworzonej kopii, szybki dostęp do wiadomości z poziomu każdego urządzenia (dostęp do poczty Gmail) oraz automatyzację procesu przy bardzo niskim zużyciu energii.

 

Wygląd głównego okna programu do tworzenia kopii zapasowej SMS Backup+
Wygląd głównego okna programu SMS Backup+ do tworzenia kopii zapasowej SMS i historii połączeń w systemie Android.

Tworzenie kopii zapasowej SMS, MMS i listy połączeń z Androida na e-mail

Program SMS Backup+ Restore jest całkowicie darmowy. Za jego pomocą możesz synchronizować (a właściwie kopiować, gdyż proces jest jednostronny) automatycznie SMS, MMS oraz historię połączeń z telefonu z systemem Android z chmurą Google, a dokładniej z kontem Gmail. Proces możesz całkowicie zautomatyzować i tak naprawdę zapomnieć o tej aplikacji po jej skonfigurowaniu lub od czasu do czasu wykonywać ręcznie synchronizację.

Program tworzy kopię wiadomości na koncie Gmail zapisując je w formacie podobnym do wiadomości e-mail. Można je znaleźć przypisane do etykiet w Gmailu. Ponieważ konto Gmail obsługuje wątki, wiadomości są także zapisywane w ten sposób. Domyślnie w jednym wątku program zapisuje do stu wiadomości dotyczących tej samej osoby, a później tworzy kolejny wątek.

Wygląd wątków w programie Gmail utworzonych dla kopii zapasowej SMS w programie SMS Backup+
Przykładowy wygląd kopii zapasowej SMS utworzonej przez program SMS Backup+ na koncie e-mail. Program automatycznie tworzy wątki i wiadomości charakterystyczne dla poczty Gmail.

Konfiguracja programu SMS Backup+ jest bardzo łatwa i zajmie najwyżej kilka minut. Później program sam będzie czuwał, by kopia wiadomości była tworzona automatycznie. Z utworzonej kopii zapasowej można przywrócić SMSy i historię połączeń do nowego telefonu z systemem Android (lub tego samego). Obecnie nie ma możliwości przywrócenia MMSów. Pamiętaj też, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny za ewentualne straty, w przypadku nieprawidłowego działania programu i ewentualnej utraty swoich wiadomości, gdy coś pójdzie nie tak jak powinno, choć ja przez kilka lat nie zauważyłem żadnych problemów z działaniem programu.

By wszystko sprawnie działało potrzebny jest dostęp telefonu do internetu, ale z tym raczej nie powinno być problemu. Jeżeli nie masz wykupionego pakietu danych, kopia może być wykonana, gdy korzystasz z Wi-Fi.

Potrzebne jest też konto Google, ale i tutaj nie powinno być problemu, gdyż ma je każdy, kto choćby raz korzystał ze sklepu Play Google – jest ono wymagane, by z tego sklepu korzystać. Ponieważ wszystkie usługi Google działają na jednym koncie, zakładając konto Google żeby używać sklepu Play, automatycznie masz dostęp do konta Gmail.

Nazwy etykiet Gmail potrzebne do tworzenia kopii zapasowej

Program wymaga podania nazw etykiet, pod którymi będzie zapisywał SMS, MMS oraz historię połączeń na koncie Gmail. Potrzebne są dwie nazwy etykiet – jedna etykieta do SMS i MMS oraz druga do zapisywania historii połączeń. Domyślne nazwy tworzone przez program to “SMS: – dla SMS i MMS oraz “Call log” do zapisywania historii połączeń, ale oczywiście można je zmienić. Jeżeli będziesz miał problem z tworzeniem kopii zapasowej, sprawdź, czy nie masz już utworzonych etykiet o takich nazwach jak w programie SMS Backup+. Po moich obserwacjach uważam, że w przypadku “przesiadki” na kolejny telefon może być problem z zapisywaniem kopii wiadomości pod tymi samymi etykietami co w poprzednim telefonie. Jeżeli nie używałeś wcześniej tego programu (lub podobnych), to z pewnością nie masz utworzonych takich nazw w swoim Gmailu i nie musisz się skupiać nad tym zagadnieniem.

Jeżeli wcześniej miałeś utworzone w Gmailu etykiety “SMS” oraz “Call log”, bo używałeś już tego programu, to musisz rozpatrzyć dwa przypadki

Pierwszy, to sytuacja, w której chcesz przywrócić stare SMS lub historię połączeń do nowego telefonu

W takim przypadku w konfiguracji programu będziesz musiał podać nazwy etykiet, które już masz w swoim Gmailu z utworzoną kopią zapasową SMS i ewentualnie listą połączeń. W ten sposób program “będzie wiedział” skąd ma przywrócić bazę SMSów i historię połączeń. Przypominam, domyślnie jest to “SMS” dla SMS i MMS oraz “Call log” dla historii połączeń. Po podaniu w programie takich samych nazw jak są utworzone w Gmailu z kopią zapasową można przywrócić kopię SMS do telefonu. Jak to zrobić opiszę w dalszej części. Ważne jest, by w przypadku przywracania kopii zapasowej do nowego telefonu użyć w programie SMS Backup+ tych samych nazw etykiet, pod którymi jest utworzona kopia zapasowa w programie Gmail. Jak zmienić nazwy etykiet opiszę za chwilę.

Drugi przypadek to tworzenie kopii zapasowej w “nowym telefonie” – była już tworzona kopia zapasowa SMS na przykład z poprzedniego telefonu

Jeżeli już masz utworzoną kopię zapasową SMS na koncie Gmail z poprzedniego telefonu i teraz chcesz tworzyć kopię z drugiego telefonu, to musisz użyć innych nazw etykiet niż poprzednio. W takim przypadku należy zmienić nazwy domyślnych etykiet w programie SMS Backup+, czyli użyć innych niż już są utworzone na koncie Gmail. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie najpierw chcesz przywrócić poprzednie wiadomości z konta Gmail do nowego telefonu – patrz wyżej. Jest to proste zagadnienie, ale bardzo istotne, gdyż inaczej program może nie kopiować danych – tak było w moich testach przed napisaniem tego artykułu.

Jak zmienić nazwy etykiet dla kopii zapasowej w programie SMS Backup+ Restore?

Tak jak pisałem wyżej, jeżeli nie masz w Gmailu etykiet o nazwach “SMS: oraz “Call log”, to nie musisz się przejmować tym ustawieniem. Jeżeli jednak używałeś wcześniej programu do tworzenia kopii zapasowej lepiej będzie jak sprawdzisz, czy masz takie etykiety i ewentualnie dostosujesz nazwy etykiet do swoich potrzeb.

Zmiana nazwy etykiety Gmail do zapisywania SMS i MMS

W programie SMS Backup+, wejdź w “Ustawienia zaawansowane” > “Ustawienia kopii zapasowej” i odszukaj opcji podpisanej jako “Etykieta Gmail oznaczająca SMSy”. Kliknij i wpisz swoją nazwę.

Zmiana nazwy etykiety dla kopii zapasowej SMS w programie Gmail
Zmiana nazwy etykiety dla kopii zapasowej SMS. Pod nazwą takiej etykiety znajdziesz kopię swoich wiadomości w programie Gmail.

Zmiana nazwy etykiety Gmail dla historii połączeń

Wejdź w “Ustawienia zaawansowane” > “Ustawienia kopii zapasowej” > “Ustawienia historii połączeń” i zmień nazwę etykiety w polu “Etykieta Gmail przypisana dla historii połączeń”.

Zmiana nazwy etykiety Gmail dla historii połączeń utworzonej przez program SMS Backup+
Zmiana nazwy etykiety Gmail dla historii połączeń utworzonej przez program SMS Backup+ w systemie Android. Pod tą nazwą znajdziesz kopię historii połączeń utworzoną w programie Gmail.

Jak sprawdzić, czy istnieją etykiety o wskazanych nazwach w programie Gmail?

Wejdź w przeglądarce internetowej w komputerze na stronę Gmail i sprawdź jakie etykiety („foldery”) masz po lewej stronie okna programu. Innym sposobem, może być kliknięcie w ikonkę koła zębatego po prawej stronie i dalej wybranie “Ustawienia” > “Etykiety” i tam sprawdzenie nazw etykiet.

Etykiety w programie Gmail zastępują foldery w innych programach pocztowych np. MS Outlook.

Ustawienia harmonogramu kopii zapasowej

Taką opcję zobaczysz na ekranie głównym programu. Po jej kliknięciu do wyboru są następujące możliwości.

Ustawienia harmonogramu kopii zapasowej w programie SMS Backup+
Ustawienia harmonogramu kopii zapasowej w programie SMS Backup+ dla systemu Android. W tym miejscu ustalisz kiedy wykonać kopię SMS, historii połączeń oraz, czy kopia ma być wykonywana tylko po Wi-Fi.

Harmonogram podstawowy

Tutaj zdecydujesz co jaki czas ma wykonywać się kopia zapasowa. Jest kilka opcji, w których najkrótszy czas do sprawdzania, czy są nowe wiadomości do synchronizacji to 30 minut, a najdłuższy to 24 godziny. Można tez wybrać opcję “Nigdy”. Ja wybrałem 24 godziny, gdyż wiadomości tą drogą wysyłam bardzo rzadko.

Harmonogram przychodzący

Harmonogram przychodzący jest uruchamiany wtedy, gdy otrzymasz jakąś wiadomość. W tym miejscu można zdecydować, po jakim czasie od otrzymania nowej wiadomości ma zostać wykonana kopia zapasowa. Najkrótszy czas to 1 minuta, najdłuższy to 1 godzina. Jest też opcja “Nigdy”, po której wybraniu obowiązywać będzie harmonogram podstawowy, nawet dla otrzymywanych wiadomości. Tutaj wybrałem 1 minutę, co znaczy dokładnie tyle, że po otrzymaniu wiadomości zostanie wykonana kopia zapasowa – z pominięciem harmonogramu podstawowego.

Wymagaj połączenia Wi-Fi

Po zaznaczeniu tej opcji program będzie kopiował dane korzystając tylko z sieci Wi-Fi. Chodzi tutaj o automatyczną kopię. Ja mam wykupiony pakiet internetu mobilnego i nie zaznaczyłem tej opcji. Wykonanie kopii zapasowej SMS i historii połączeń zużywa bardzo mało transferu danych.

Połączenie aplikacji SMS Backup+ Restore z kontem Gmail

Kolejnym krokiem, który jest wymagany, jest połączenie aplikacji SMS Backup+ z kontem Gmail i pozwolenie jej na zarządzanie wiadomościami. W tym celu wystarczy zaznaczyć pole wyboru “Połącz” i zgodzić się z warunkami udostępniania w następnym kroku.

Wyrażenie zgody na zarządzanie pocztą Gmail
Wyrażenie zgody na wyświetlanie poczty i zarządzanie nią przez program SMS Backup+. Ten etap jest wymagany, by program mógł tworzyć kopię zapasową na koncie Gmail.

W aplikacji Gmail musi być włączony dostęp IMAP

Możesz to sprawdzić (i ewentualnie włączyć) wchodząc na stronę poczty Gmail w komputerze, a następnie kliknąć ikonkę koła zębatego z prawej strony > “Ustawienia” > “Przekazywanie i POP/IMAP” > “Dostęp IMAP” > włącz IMAP. Na końcu zapisz zmiany w dolnej części.

Włączenie IMAP w poczcie Gmail
Upewnij się, że w poczcie Gmail włączony jest dostęp IMAP. Jest to potrzebne do prawidłowego działania programu SMS Backup+.

Automatyczne tworzenie kopii zapasowej SMS, MMS i historii połączeń

Jak już wspomniałem, kopię można tworzyć ręcznie lub automatycznie. Jeżeli zdecydujesz się na automatyczne synchronizowanie wiadomości z kontem Gmail, zaznacz “ptaszka” przy polu “Automatyczne wykonywanie kopii zapasowej”.

Postępując zgodnie z opisaną tutaj instrukcją już wcześniej ustawiłeś harmonogram tworzenia kopii i wybrałeś, czy kopia ma być robiona tylko po Wi-Fi, czy też może być robiona wykorzystując pakiet internetu mobilnego. Od teraz kopia będzie tworzona zgodnie z Twoimi preferencjami.

Ręczne tworzenie kopii zapasowej

Jeżeli decydujesz się na ręczne tworzenie kopii zapasowej, to nie zaznaczaj “ptaszka” przy polu “Automatyczne wykonywanie kopii zapasowej”. Oczywiście w takiej sytuacji pamiętaj, by od czasu do czasu otworzyć program i samemu wcisnąć przycisk “Kopia zapasowa”.

W nowych wersjach Androida tj. od wersji 4.4 KitKat, obecnie do 5.0.1 Lollipop przy ręcznym tworzeniu kopii zapasowej SMS i MMS pojawi się pytanie o zgodę na zmianę domyślnej aplikacji do obsługi SMS na aplikację SMS Backup+ Restore. Należy się zgodzić. Gdy program skończy synchronizację znów zapyta o przełączenie na właściwą aplikację. Jest to spowodowane zmianami, które zostały wprowadzone właśnie od wersji Androida 4.4 KitKat.

Komunikat o zmianie domyślnej aplikacji do wysyłania SMS w nowych wersjach Androida - od KitTak 4.4
Komunikat o zmianie domyślnej aplikacji do wysyłania SMS w nowych wersjach Androida – od KitTak 4.4. Potwierdź zmianę, a na końcu tworzenia ręcznie kopii zapasowej ponownie potwierdź zmianę na właściwą aplikację.

Przywracanie kopii zapasowej SMS i historii połączeń z konta e-mail do telefonu

Jak już wiesz, program SMS Backup+ Restore umożliwia przywrócenie kopii zapasowej SMS i listy połączeń z powrotem do telefonu. Oczywiście żeby kopię wiadomości przywrócić do telefonu musi być ona wcześniej wykonana za pomocą tego samego programu. Osobiście nie przywracam kopii SMS do nowego telefonu. Wystarczy, że mam dostęp do tych wiadomości na koncie Gmail i w razie potrzeby mogę z nich skorzystać.

Przenoszenie SMS ze starego telefonu do nowego

Wykonaj czynności opisane wyżej dotyczące zmiany nazw etykiet Gmail w programie oraz połączenia programu z kontem Gmail. Po wykonaniu tych czynności będziesz mógł pobrać wiadomości SMS (bez wiadomości MMS) oraz historię połączeń. Po połączeniu programu i wpisaniu prawidłowych nazw etykiet, pod którymi zapisana jest kopia wiadomości na koncie Gmail możesz wcisnąć przycisk “Przywróć”, by pobrać wiadomości na nowy telefon.

Ustawienia programu dla przywracania wiadomości na telefon

Dla przywracania kopii zapasowej dostępnych jest kilka opcji. W celu skorzystania z nich wejdź w “Ustawienia zaawansowane” > “Ustawienia przywracania”.

Możesz zdecydować, czy mają być przywrócone SMSy i historia połączeń. Jest też możliwość przywrócenia SMS tylko z gwiazdką (możesz w Gmailu zaznaczyć gwiazdką wiadomości, które chcesz przywrócić).

Kolejną opcją jest możliwość zdecydowania ile wiadomości ma zostać przywróconych. Do wyboru jest 100, 200, 500 i wszystkie (zaznaczone domyślnie).

Przywrócone SMSy są domyślnie oznaczone jako przeczytane, ale tutaj jest także możliwość zmiany tego ustawienia.

 © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com