Notatnik Google Keep i jego nowa funkcja udostępniania notatek znajomym

Google Keep to z pozoru prosty notatnik, który sprawdzi się do zapisywania krótkich informacji w celu wykorzystania ich w późniejszym terminie. Można w nim zapisywać zwykłe notatki, listy z punktami, a także w bardzo szybki sposób tworzyć notatki głosowe. Te ostatnie oprócz nagranego głosu są także zapisywane w formie tekstu. Utworzonym notatkom możesz nadawać różne kolory. Notatki Google Keep są synchronizowane z kontem Google, czyli dostępne na każdym Twoim urządzeniu.

Rozpoznawanie tekstu na zdjęciach i zapisywanie go do notatnika

Ciekawą funkcją notatnika Google Keep jest możliwość zapisywania w nim zdjęć, ale nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie jeden istotny fakt. Jeżeli na zdjęciu znajduje się tekst zostanie od automatycznie rozpoznany przez algorytmy Google, a następnie zapisany w notatniku. Działa to podobnie jak skaner z funkcją OCR. Taki tekst można później skopiować lub modyfikować. Po zapisaniu zdjęcia z tekstem do notatnika wystarczy wcisnąć “Wyciągnij tekst z obrazu” i poczekać kilka sekund.

Przypomnienia w Google Keep

W bardzo ciekawy sposób zostały rozwiązane powiadomienia w Google Keep. Możesz ustawić powiadomienie do każdej notatki, a do wyboru są dwie opcje. Pierwszą z nich jest powiadomienie w wybranym dniu o określonej godzinie, czyli jest to klasyczny sposób na przypomnienie, niczym nie odbiegające od powiadomień w innych aplikacjach. Ciekawostką natomiast jest możliwość ustawienia powiadomień po lokalizacji. Takie powiadomienie pojawi się na pasku powiadomień w momencie, gdy dotrzesz do wcześniej określonego miejsca np. do domu lub sklepu.

Udostępnianie notatek znajomym

Ostatnia aktualizacja przynosi jeszcze jedną opcję. Od teraz możesz dzielić się notatkami ze znajomymi. Jest to prosty dodatek, który zwiększa możliwości i daje kolejny powód, by korzystać z tego programu. W celu udostępnienia notatki wybierz z listy kontaktów osobę, która ma otrzymać tę notatkę. Takie “zaproszenie” wyślij na adres e-mail, który podpięty jest do konta Google, z którego druga osoba korzysta w swoim telefonie lub tablecie.

Pierwszą sytuacją, jaka przychodzi mi na myśl, to dzielenie się listą zakupów. Wystarczy, że utworzysz listę i udostępnisz ją na przykład żonie. Od tego momentu lista zakupów synchronizowana jest na wszystkie Wasze urządzenia, na których zainstalowany jest notatnik Google Keep. Od teraz żona może dodawać do listy kolejne pozycje siedząc w domu. Ty kilka sekund później możesz szukać nowo dodanej pozycji, ale już na półce w sklepie. Prawda, że fajne?

Program na Androida jest  do pobrania ze sklepu Google Play na tej stronie. Rozszerzenie dla przeglądarki Chrome dostępne jest tutaj. Udostępnianie notatek dostępne jest od najnowszej wersji aplikacji 3.0.03, która w chwili pisania tego tekstu jeszcze nie jest dostępna w sklepie. Możesz pobrać program ze sklepu i poczekać maksymalnie kilka dni na jego aktualizację lub pobrać go już w nowej wersji ze strony apkmirror.com, na której pracownicy androidpolice.com już go umieścili.

 

Tworzenie listy zakupów w Google Keep. Na belce w górnej części jest możliwość wybrania osób, z którymi chcemy się dzielić utworzoną notatką. W dolnej część notatki jest możliwość wyboru godziny przypomnienia o notatce lub miejsca przypomnienia.

 

Wyciąganie tekstu z obrazka (zdjęcia). Po dodaniu zdjęcia z tekstem do Google Keep wystarczy wybrać z menu "Wyciągnij tekst z obrazu". W kilka sekund tekst zostanie rozpoznany i dodany do notatki.

 

 

 

Przykład wybierania adresu w Google Keep w celu ustawienia przypomnień po dotarciu w określone miejsce.
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...