Smartfony i aplikacje na telefon

Przypinanie ekranu w Androidzie to dobry sposób na udostępnianie telefonu dziecku do zabawy

Co to jest “Przypinanie ekranu” w Androidzie i do czego możesz to wykorzystać?

Przypinanie ekranu pozwala na zablokowanie dowolnego programu na ekranie telefonu. W ten sposób blokowany jest dostęp do innych programów, ustawień oraz powiadomień na górnej belce. Możesz w ten sposób ograniczyć funkcjonalność telefonu tylko do jednej, wybranej aplikacji zainstalowanej w telefonie. Google opisuje tę opcję tak:

Korzystając z przypinania ekranu, możesz tak ustawić swoje urządzenie, by widoczny był tylko ekran wybranej przez Ciebie aplikacji. Niektóre aplikacje mogą zapytać Cię, czy chcesz użyć tej funkcji.

Przypinanie ekranu może okazać się przydatne na przykład w trakcie gry – dzięki temu nie zminimalizujesz przypadkowo aplikacji po dotknięciu przycisku Ekran główny.

Przypinanie ekranu w trakcie gry, jest jednym ze sposobów wykorzystania tego ustawienia. Innym przykładem może być blokowanie wybranego programu, gdy chcesz dać telefon dziecku (np. z grą edukacyjną).

Przypinając w ten sposób wybraną aplikację na ekranie możesz sprawić, że osoba, której telefon udostępniłeś w konkretnym celu, nie będzie miała dostępu do Twoich danych spoza udostępnionej aplikacji. Nie jest to może opcja, bez której nie da się żyć, ale w kilku sytuacjach z pewnością może się przydać. Na pewno jeżeli chodzi o bezpieczeństwo danych lub "wymuszenie" na dziecku zabawy, czy działania w wybranej przez Ciebie aplikacji. Myślę, że ta część rodziców, która udostępnia swoje smartfony dzieciom, może się ucieszyć z takiej możliwości.

Jak włączyć "Przypinanie ekranu" w telefonie z systemem Android

Etap I Włączenie funkcji "Przypinanie ekranu" w ustawieniach telefonu

Te czynności wykonaj jednorazowo, byś później mógł w każdej chwili przypiąć wybrany program do ekranu.

Wejdź w "Ustawienia", a następnie wybierz "Zabezpieczenia"
W menu "Ustawienia" wybierz "Zabezpieczenia"
W zabezpieczeniach odszukaj opcję "Przypinanie ekranu"
Odszukaj opcję "Przypinanie ekranu"
Włącz przypinanie ekranu. Znajdziesz tutaj krótką informację, co zrobić, by przypiąć ekran
Włącz "Przypinanie ekranu".

Po wykonaniu powyższych czynności, w każdej chwili będziesz mógł przypiąć do ekranu dowolny program. Jak to zrobić zobacz dalej.

Etap II Jak przypiąć ekran w Androidzie i chronić dane przed dziecmi

Po wykonaniu czynności z etapu I opisanego wyżej wystarczy w poniższy sposób przypiąć wybrany program do ekranu.

Otwórz program, który chcesz przypiąć do ekranu, a następnie wciśnij przycisk "Ostatnie programy" (kwadracik z prawej strony na dolnym pasku). W niektórych teleofnach może być po lewej stronie.

Pojawi się lista ostatnio używanych programów. W prawym dolnym rogu ostatnio otwartego programu widoczna będzie pinezka w kółku. Kliknij ją.

Uruchom program, który chcesz przypiąć do ekranu. Wciśnij przycisk "Ostatnie programy", by wyświetlić listę ostatnio uruchomionych programów. Kliknij w pinezkę w dolnym prawym rogu ostatnio otwartego programu.

Potwierdź przypięcie ekranu, wybierając "TAK". Poniższy komunikat będzie różnił się, w zależności od rodzaju ustawionej w telefonie blokady ekranu.

Komunikat, gdy blokada ekranu w telefonie nie jest ustawiona.

Komunikat, gdy telefon nie jest zabezpieczony blokadą ekranu. W tym przypadku bardzo łatwo odpiąć przypięty program. Wystarczy przytrzymać jednocześnie przycisk "Wróć" i "Ostatnie".

Komunikat, gdy telefon ma włączoną blokadę ekranu (PIN).

Możesz zdecydować, czy do odpięcia programu potrzebny będzie PIN.

Komunikat, gdy telefon ma ustawioną blokadę ekranu za pomocą PIN. W tym przypadku można zdecydować, czy do odpięcia programu konieczne będzie podanie PIN.

Komunikat, gdy telefon zabezpieczony jest wzorem odblokowania.

Możesz zdecydować, czy do odpięcia programu wymagany będzie wzór odblokowania.

Komunikat, gdy telefon ma ustawioną blokadę ekranu za pomocą wzoru odblokowania. W tym przypadku można zdecydować, czy do odpięcia programu konieczny będzie wzór odblokowania.

Komunikat, gdy telefon zabezpieczony jest hasłem.

Możesz zdecydować, czy do odpięcia programu wymagane będzie hasło.

Komunikat, gdy telefon ma ustawioną blokadę ekranu za pomocą hasła. W tym przypadku można zdecydować, czy do odpięcia programu konieczne będzie podanie hasła.

Odbieranie telefonu podczas włączonej opcji "Przypinanie ekranu"

Sprawdziłem też jak zachowuje się smartfon, gdy jest przypięta aplikacja do ekranu i w tym czasie ktoś do mnie zadzwoni. W takiej sytuacji możesz odebrać połączenie. Jednak na ekranie nadal widoczny jest przypięty do niego program. Z tego powodu nie ma możliwości żeby połączenie zakończyć.

Przypięcie do ekranu aplikacji Dialer i wykonywanie połączeń

Idąc za ciosem sprawdziłem, czy można wykonywać połączenia, gdy do ekranu przypięta jest aplikacja Google Dialer oraz exDialer. Okazuje się, że jest to możliwe, lecz pojawia się pewne "ale". Można wybierać numery z książki telefonicznej oraz wpisywać ręcznie numer telefonu. Jednak w normalnej sytuacji, po naciśnięciu przycisku "Zadzwoń" otwiera się inny program (telefon), który - jak rozumiem, odpowiada za wykonywanie połączeń. Niestety, w przypadku przypięcia do ekranu aplikacji Dialer program ten nie pojawia się na ekranie, ale połączenie jest realizowane (w tle). W efekcie, jest możliwość wykonania w ten sposób połączenia, ale nie ma możliwości wyboru dodatkowych opcji, które normalnie są dostępne, np. tryb głośnomówiący, wyciszenie mikrofonu oraz zakończenie rozmowy. Oczywiście najbardziej dokuczliwy będzie brak możliwości zakończenia rozmowy, więc osobiście nie polecam takiego zastosowania funkcji "Przypinanie ekranu".

Blokada telefonu przed nieautoryzowanym dostępem

Wyjście z opcji Przypinanie ekranu jest bardzo proste, jeżeli telefon nie jest zabezpieczony blokadą ekranu. W tym celu wystarczy przytrzymać przez chwilę jednocześnie dwa przyciski (wróć i ostatnie programy lub wróć i minimalizowanie okna - w zależności od telefonu). Z pewnością nie jest to dobre zabezpieczenie, by udaremnić dziecku korzystanie z innych aplikacji telefonu. Takie ustawienie bardziej może się przydać w sytuacji opisanej wyżej przez Google.

Chcąc mieć pewność, że nie będzie można wyłączyć funkcji "Przypinanie ekranu" i przejść do innych programów, należy mieć włączoną w telefonie opcję blokady ekranu (wzór, PIN, hasło). Gdy blokada ekranu jest włączona, przytrzymanie przycisków (wróć i ostatnie programy), spowoduje zablokowanie ekranu. Po odblokowaniu go, program jest już odpięty. W ten sposób można dość skutecznie zabezpieczyć dane z innych aplikacji niż przypięta do ekranu, gdyż próba wyjścia z przypiętego ekranu powoduje blokadę telefonu.

Tutaj jeszcze jedna uwaga. Podczas przypinania ekranu, gdy w telefonie jest ustawiona blokada ekranu, pojawia się pytanie, czy chcesz użyć hasła do wyjścia z przypiętego ekranu. Jeżeli nie chcesz, by mimo blokady ekranu używać hasła do odpięcia programu, wystarczy nie zaznaczyć tego pola. Myślę, że bardziej czytelne stanie się to po przejrzeniu zrzutów ekranu, które umieściłem na końcu tego wpisu wraz z krótkim opisem.

Kolejna dość istotna rzecz. W moim teście, gdy jeden z programów był przypięty do ekranu i w tym czasie wyłączyłem ekran i ponownie go włączyłem (przyciskiem), miałem dostęp do przypiętego programu. Blokada ekranu, którą miałem ustawioną została pominięta - od razu po włączeniu ekranu widoczny był przypięty program. Warto więc pamiętać, że wyłączenie ekranu w takiej sytuacji nie spowoduje zablokowania dostępu do telefonu - cały czas będzie dostęp do przypiętego programu.

Natomiast, gdy jeden z programów był przypięty do ekranu, mogłem wyłączyć telefon, ale dało to tyle, że po włączeniu konieczne było odblokowanie telefonu wybraną wcześniej metodą blokady ekranu. Wynika z tego, że po włączeniu blokady ekranu, nie ma możliwości wyjścia z przypiętego programu, inaczej niż przez prawidłowe odblokowanie ekranu.

© ldprod - Fotolia.com
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer