Smartfony i aplikacje na telefon

Synchronizacja listy kontaktów w telefonie z kontem Google - Gmail

Znajomi pytają mnie po kupnie smartfona, jak teraz przenieść kontakty ze starego telefonu na nowy z systemem Android. Jest to częsty problem, gdy kontakty nie są synchronizowane z kontem Google. Dzisiaj opiszę, co zrobić, aby ostatni raz usiąść do tematu kontaktów. Synchronizacja kontaktów z kontem Google pozwoli już nigdy więcej się nimi nie interesować. Przynajmniej w czasie przesiadki na kolejny telefon. Opisany tutaj sposób możesz także traktować jako stosunkowo odporną na utratę kopię zapasową kontaktów. Google bowiem umożliwia łatwy sposób na odzyskanie utraconych kontaktów. Możesz to zrobić z niemal dowolnego okresu w przedziale ostatnich trzydziestu dni.

Kontakty Google wcześniej były dostępne na koncie Gmail, ale w nowej odsłonie programu zostały całkowicie przeniesione na niezależną stronę contacts.google.com. Oczywiście na tej stronie wcześniej także były widoczne kontakty, ale poza tym można było je szybko zobaczyć po kliknięciu przycisku w Gmailu otwartym w przeglądarce.

Zalety synchronizacji kontaktów z kontem Google

Rozwiązaniem na problemy z listą kontaktów może być ich synchronizacja z kontem Google. Jeżeli masz w swoim telefonie system Android, to takie rozwiązanie wydaje się idealne. Niemniej jednak, nic nie stoi na przeszkodzie żeby synchronizować kontakty z kontem Google także podczas korzystania z iPhone.

Synchronizacja kontaktów z kontem Google ma wiele zalet. Prawdziwą wisienką na torcie jest odporna na przypadkowe zniszczenia kopia zapasowa kontaktów.  To zagadnienie przybliżę w dalszej część tego wpisu, ale nie jest to jedyny atut.

Kolejnym plusem jest możliwość przeglądania i aktualizacji kontaktów z poziomu dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Możesz zatem nowe kontakty wpisywać w laptopie lub komputerze, na którym najczęściej pracujesz. Dostęp do nich będziesz miał z poziomu każdej przeglądarki internetowej na tej stronie.

Fragment okna kontaktów Google w komputerze.

Wpisywanie kontaktów w komputerze jest praktyczne w przypadku tworzenia nowej listy na przykład w trakcie pracy. Dodanie nowego kontaktu w komputerze zajmie kilka sekund, a nowy kontakt pojawi się w telefonie automatycznie. Jedyne potencjalne ograniczenie, które przychodzi mi do głowy, to konieczność włączonego internetu w telefonie. Oczywiście może to być Wi-Fi. W trakcie wpisywania kontaktów w komputerze, internet w telefonie może być wyłączony, a kontakty zostaną uaktualnione po jego włączeniu. Synchronizacja działa w obie strony. Możesz więc wpisać numer telefonu "na szybko", gdy ktoś go podaje na ulicy. Później, przy kawie w domu uzupełnisz na spokojnie pozostałe dane, na przykład w komputerze.

Wystarczy, że jednorazowo zalogujesz się na swoje konto Google, aby przesłać listę kontaktów do telefonu z systemem Android. Logowanie jest możliwe już podczas pierwszego uruchomienia telefonu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś wykonał je później.

Tworzenie kopii kontaktów ze starego telefonu

Największym problemem może okazać się wyciągnięcie listy kontaktów ze starego telefonu. W zależności od modelu posiadanego telefonu, takie zadanie może być okraszone różnym stopniem trudności. Często wystarczy wejść w menu kontakty i tam w opcjach szukać pozycji "eksportuj kontakty". Eksport jest możliwy na kartę pamięci lub na kartę SIM. Niestety istnieją jeszcze telefony, które nie mają opcji hurtowego przenoszenia kontaktów lub jest to bardzo nieintuicyjne. Stare telefony w ogóle nie posiadają pamięci telefonu przeznaczonej na kontakty. W takim przypadku lista kontaktów zapisana jest na karcie SIM. Pozostaje wiec przenieść je z tej karty.

Przeniesienie kontaktów do nowego telefonu na karcie SIM

Kontakty zapisane na karcie SIM bardzo łatwo przenieść do nowego telefonu, jednak pod warunkiem, że smartfon obsługuje karty SIM tej samej wielkości co poprzedni telefon. Zmniejszanie fizycznych wymiarów kart SIM w nowych telefonach jest coraz bardziej popularne. Niektóre stosunkowo nowe karty SIM możesz wykorzystać zarówno jako klasyczna karta Sim lub jako mikro SIM. Taka karta jest nacięta i umożliwia wyciągnięcie ze środka mikro SIM. Na rynku coraz częściej pojawiają się telefony z jeszcze mniejszą kartą nano SIM np. iPhone 5 i 5s (tak, wiem, to nie Android). W każdym razie, gdy stara karta pasuje, wystarczy ją włożyć do nowego telefonu i skorzystać z opcji importowania kontaktów z karty SIM na konto Google.

Przeniesienie kontaktów z telefonu na kartę SIM powoduje rozbicie jednego kontaktu na kilka. Załóżmy, że masz pod jedną nazwą kontaktu przypisane dwa numery telefonu. Wtedy do każdej pozycji zostanie przypisany jeden numer telefonu. Po prostu na karcie SIM jeden wpis może zawierać tylko jeden numer telefonu. Dane takie jak adresy pocztowe, czy mailowe podczas przenoszenia z telefonu na kartę SIM mogą być utracone. Dlatego osobiście nie polecam tego sposobu. Wyjątkiem może być sytuacja, w której masz niewiele kontaktów, a do każdego przypisany tylko jeden numer telefonu. Nowsze telefony komórkowe w ogóle nie umożliwiają przenoszenia kontaktów na kartę SIM.

W telefonie Nexus nie ma możliwości importowania listy kontaktów na kartę SIM.

Gdy upewnimy się, że kontakty zostały poprawnie przeniesione na konto z nowego telefonu, można je usunąć z karty SIM lub chociaż wyłączyć ich wyświetlanie na liście kontaktów żeby się nie powielały.

Przeniesienie kontaktów zapisanych na karcie pamięci

Inaczej wygląda sprawa, gdy stary telefon obsługuje karty pamięci lub ma pamięć wbudowaną. Wtedy możesz ją wykorzystać, aby przenieść kontakty właśnie w ten sposób. Kontakty eksportowane na kartę pamięci znajdują się w jednym pliku vCard z rozszerzeniem vcf.

Eksport kontaktów do pliku vCard. Tak utworzony plik możesz później importować w łatwy sposób do kontaktów Google poprzez komputer.

Taki plik możesz przesłać mailem, bluetoothem lub przenieść do komputera przez USB. Gdy plik bezpiecznie wyląduje w komputerze z łatwością zaimportujesz go do kontaktów Google. Najłatwiej zrobić to właśnie z przy pomocy komputera. Wejdź na stronę kontaktów i skorzystaj z opcji "importuj kontakty". Znajdziesz ją po lewej stronie. W okienku, które się pojawi wskaż zapisany w komputerze plik. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami.

W celu importowania kontaktów na konto Google wybierz wcześniej utworzony plik vCard. Kontakty zostaną automatycznie synchronizowane po połączeniu telefonu z tym samym kontem Google.

Jeżeli miałeś już utworzoną listę kontaktów w innym programie np. Outlook, to tym sposobem także przeniesiesz kontakty do telefonu. Najpierw jednak dane z kontaktami musisz eksportować do pliku vcf. Gdy połączysz konto Google z telefonem i włączysz internet, kontakty zostaną automatycznie synchronizowane z telefonem z systemem Android.

Jeżeli nie masz jeszcze konta Google zobacz jak możesz je założyć i dodać do telefonu z systemem Android.

Ręczne przepisanie kontaktów w komputerze

Ostatnio zostałem poproszony o przeniesienie kontaktów z telefonu starszej osoby (60+) do nowego smartfona. Przepisanie prawie 100 kontaktów w komputerze zajęło mi jakieś 30 minut. Na szczęście były to tylko nazwy i numery telefonów, więc poszło sprawnie. Od razu ujednoliciłem nazewnictwo kontaktów, co polecam każdemu. Jednocześnie stałem się administratorem konta tej osoby. Plusem dla niej jest, że w każdej chwili mogę uzupełnić te kontakty o nowe dane. W końcu przecież zadziała synchronizacja i nowe kontakty trafią do telefonu.

Takim podejściem możesz odciążyć niektóre starsze osoby, które coraz chętniej przesiadają się na smartfony. Nie musisz nawet wychodzić z domu żeby w tej kwestii pomóc. Zaloguj się na konto Google podczas personalizacji telefonu. Synchronizacja kontaktów wykona się automatycznie.

Synchronizacja kontaktów Google z telefonem na przykładzie telefonu Nexus 4 z wersją Androida KitKat.

Po udanej synchronizacji kontaktów, pozostaje już tylko dbać o porządek w kontaktach. Warto pamiętać, aby nowe kontakty dodawane w telefonie zapisywać od razu na konto Google. Możesz to ustawić w okienku dodawania nowego kontaktu. Jednak dużo będzie tu zależało od modelu telefonu. Przykładowo telefony z linii Nexus, (pracują na Androidzie bez nakładki producenta) nie mają innej opcji dodawania nowych kontaktów jak tylko na konto Google.

Ilość miejsca na kontakty Google

Miejsce, które udostępnia każdemu Google na kontakty jest ograniczone. Jednak jest go na tyle dużo, że nie słyszałem żeby ktoś je całkowicie wykorzystał. Możemy więc przechowywać 25000 kontaktów o łącznej wadze 20 MB (bez zdjęć). Każdy kontakt może mieć 128 KB danych.

Jak znaleźć i scalić zduplikowane kontakty

Ponadto warto po utworzeniu listy skorzystać z opcji "Znajdź i scal duplikaty". Znajdziesz ją w webowej wersji kontaktów (patrz dwa obrazki niżej). W telefonie możesz skorzystać z aplikacji kontakty, w której Google także zaimplementowało ten moduł. Funkcja scalania kontaktów w aplikacji Google jest widoczna po wysunięciu belki z lewej strony ekranu i wybraniu opcji Sugestie". Jeżeli są jakieś kontakty, które powielają się, możesz je tutaj połączyć ze sobą. W sugestiach znajdziesz też informacje, czy znaleziono jakieś kontakty w Gmailu, które mogą być zaktualizowane o dodatkowe szczegóły.

Problem synchronizacji kontaktów w niektórych telefonach

W niektórych telefonach może być problem z synchronizacją kontaktów po zalogowaniu się na konto Google. Takie zachowanie obserwuję w Huawei Mate 10 Pro. W tym przypadku pomaga pobranie aplikacji Kontakty Google. Gdy kontakty pobiorą się do tej aplikacji, pojawią się także w domyślnie zainstalowanym dialerze. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale takie rozwiązanie pomaga.

Kopia zapasowa (bezpieczeństwa) kontaktów bezpośrednio z chmury Google

Jeżeli miełeś już przykre doświadczenia z utratą kontaktów lub chcesz się bardziej zabezpieczyć możesz wykonać dodatkową kopię zapasową. Kontakty możesz eksportować z konta Google zarówno ze strony kontaktów jak i ze strony Google takeout. Na tej stronie Google umożliwia wykonanie kopii danych przechowywanych w chmurze. Możesz pobrać wszystkie swoje dane do archiwum lub zaznaczyć tylko te, które chcesz archiwizować.

W Google Takeout możesz pobrać kopię danych zgromadzonych na swoim koncie Google, w tym kontakty.

Kasowanie kontaktów i przywracanie z konta Google

Dosyć istotną kwestią jest odpowiednia obsługa kontaktów. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy synchronizacja w telefonie jest włączona, synchronizują się wszystkie operacje wykonywane na kontaktach, w tym także ich usuwanie. Dlatego usunięcie kontaktu w telefonie oznacza także wykonanie tej samej czynności na koncie Google. Jest to dosyć oczywiste, ale należy o tym pamiętać.

Jak przywrócić kopię zapasową kontaktów Google do telefonu. Opcja przydatna w przypadku nieumyślnego skasowania kontaktów z telefonu.

Przywracanie utraconych kontaktów z telefonu z systemem Android synchronizowanego z kontem Google

Jeżeli okaże się, że przez przypadek usuniesz jakieś kontakty, możesz je przywrócić. do dowolnego stanu z okresu ostatnich trzydziestu dni. Właśnie tutaj synchronizacja kontaktów staje się prawdziwą siłą. W celu przywrócenia kontaktów wejdź na stronę kontaktów w przeglądarce internetowej. Następnie kliknij przycisk "więcej" do góry ekranu i wybierz "przywróć kontakty". Teraz zaznacz z którego okresu chcesz przywrócić kontakty.

Jeżeli korzystasz z nowego wyglądu kontaktów w przeglądarce internetowej, musisz najpierw przełączyć widok na starą wersję. Taką opcję znajdziesz na samym dole w menu po lewej stronie.

Przywrócenie kontaktów z konta Google do telefonu z systemem Android jest możliwe z ostatnich trzydziestu dni.

Kontakty gromadzimy latami, dlatego ich utrata, to bardzo bolesna rzecz. W przypadku utraty kontaktów najczęściej szybko poradzimy sobie z odbudowaniem numerów telefonów rodziny i najbliższych znajomych. Znacznie gorzej będzie z numerami do osób, z którymi mamy sporadyczny kontakt. Podobnie zresztą jest z numerami do lekarzy lub firm. Oczywiście możesz powiedzieć, że takie numery telefonów łatwo znaleźć w internecie, ale ja się z tym nie zgadzam. Na swojej liście telefonów mam numery prywatne lekarzy lub służbowe osób, które nie figurują na liście głównych kontaktów do firmy. Lepiej więc zabezpieczyć się na przyszłość i przestać martwić o kontakty przy zmianie lub utracie telefonu. Widać, że Google bardzo chce nam w tym pomóc.

Dbając odpowiednio o listę kontaktów i zapisując wszystkie kontakty na jednym koncie, zapewnisz sobie spokój i bezpieczeństwo. Wtedy przesiadka na kolejny telefon obędzie się bez problemu z listą kontaktów. Osobiście w ten sposób przechowuję kontakty od 2011 roku i przez ten czas nigdy nie miałem z nimi problemu.

© motorradcbr - Fotolia.com
Oceń artykuł
User Review
4.2 (5 votes)
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...