Kategoria: Newsy i ciekawostki

Jak bezpiecznie wyciągnąć pieniądze z bankomatu?

Kilka dni temu usłyszałem, że w Poznaniu na Łazarzu stosowane są techniki, które pozwalają na przejęcie danych karty bankomatowej podczas wyciągania pieniędzy z bankomatu. Chodzi o skanowanie kart i odczyt wprowadzanego PINu za pomocą kamery. Takie dane mogą później być wykorzystane do wyciągnięcia pieniędzy z naszego konta przez złodziei.

Mówiono o dwóch bankomatach, z których najczęściej wypłacam pieniądze. Postawiło to przede mną pytanie, jak w takim razie wypłacać bezpiecznie pieniądze z bankomatu?

Zastanawiając się nad tym zagadnieniem, przypomniałem sobie niedawną aktualizację aplikacji mBanku w moim smartfonie, w której pojawiła się nowa opcja - płatności Blik. Szybkie spojrzenie na stronę banku pozwoliło mi zapoznać się bliżej z tą usługą. Okazało się, że z powodzeniem można wypłacać pieniądze z bankomatu korzystając z opcji Blik. Co ciekawe, nie jest potrzebna do tego karta bankomatowa - wystarczy sam telefon. Oczywiście z zainstalowaną aplikacją mBanku (i kontem w banku, co jest raczej oczywiste) - Blik działa także w kilku innych bankach: PKO BP, Bank Millenium, ING Bank Śląski, Alior Bank, BZ WBK, a w niedługim czasie powinien być dostępny także w innych bankach.

Już na drugi dzień postanowiłem na własnej skórze przekonać się jak działa Blik, jeżeli chodzi o wypłatę pieniędzy z bankomatu. I od razu w tym miejscu mogę powiedzieć, że bardzo lubię takie smaczki. Cała operacja nie trwała dłużej niż przy użyciu karty i ograniczyła się do kilku kliknięć w telefonie oraz kilku w bankomacie. Myślę, że ten sposób pozwoli mi bezpiecznie wypłacać pieniądze nawet w bankomatach, w których zainstalowany jest system do czytania pasków magnetycznych kart wraz z kamerą do podglądu PINu. W końcu nie wprowadzam PINu do karty, a tylko jednorazowy kod, który wyświetla się w telefonie.

System Blik wydaje się więc odporny na tego typu próby przejęcia danych karty, dlatego mam zamiar z niego korzystać. Czy jest całkowicie bezpieczny? Tego nie wiem, ale mam taką cichą nadzieję.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty, czyli korzystając z Blik?

Potrzebny jest telefon z aplikacją banku, w którym obsługiwany jest system Blik. Poniższy schemat opisałem na podstawie mBanku. Myślę, że w innych bankach będzie tak samo lub podobnie. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na komunikaty w bankomacie i w aplikacji banku w smartfonie.

W bankomacie wybierz opcje "wypłata bez karty".

W aplikacji banku w swoim telefonie wybierz "Blik" Pojawi się numer, który powinieneś przepisać do bankomatu - zamiast PINu.

Po potwierdzeniu numeru w bankomacie wybierz kwotę.

W aplikacji banku w telefonie pojawi się prośba o podanie hasła do aplikacji, co powinieneś wykonać.

Teraz już tylko poczekaj na gotówkę.

Zobacz film mBanku na temat płatności Blik.

© Magdziak Marcin - Fotolia.com
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer