Internet i aplikacje internetowe

Jak założyć i dodać konto Google w telefonie i tablecie z Androidem

Konto Google potrzebne jest do korzystania z usług Google. Są to między innymi Gmail, Kalendarz, Dokumenty, Hangouts, czy Dysk Google. Poza tym, jest wiele usług, czy programów Google, z których można korzystać bez konta, ale zalogowanie się do usług Gogle zwiększa ich możliwości. Do takich programów można zaliczyć Mapy Google, przeglądarkę Chrome, czy nawet telefon z systemem Android. Warto więc założyć i dodać konto Google do telefonu. Poza tym, zakładając konto Google można od razu uzyskać nowy adres mailowy do poczty Gmail.

Mocną stroną konta Google jest fakt, że wystarczy jedno takie konto, by korzystać z wszystkich usług Google. Ponadto logowanie się do wielu usług firmy jednym kontem pozwala na wykorzystywanie danych z jednej aplikacji w innej. Przykładem niech będzie synchronizacja kontaktów z telefonu z kontem Google. Mając włączoną taką synchronizację, można liczyć na podpowiedzi podczas dodawania gości do wydarzenia w Kalendarzu Google w komputerze.

Jak założyć konto Google

Konto Google można założyć korzystając z przeglądarki w komputerze lub z telefonu z systemem Android. Nie ma znaczenia, którą opcję wybierzemy. Konto założone w komputerze można bez problemu dodać później do telefonu z Androidem. Konto zakładane w telefonie będzie za jednym razem utworzone i dodane do telefonu.

Jak utworzyć konto Google w komputerze

Konto Google można założyć bardzo szybko wchodząc na stronę "Utwórz konto Google".

Widok okna, w którym można utworzyć nowe konto Google z dostępem do poczty Gmail.

 

Jakie dane i po co chce Google podczas zakładania konta

Jak widać na powyższym ekranie logowania, Google chce, by podczas zakładania konta podać różne dane na swój temat. Czy te dane są potrzebne? Można mieć wątpliwości, ale w praktyce okazuje się, że służą one do identyfikacji w różnych usługach (na przykład imię i nazwisko, e-mail) lub do odzyskiwania hasła (dodatkowy adres e-mail, numer telefonu).

Imię i nazwisko

Imię i nazwisko pojawia się w różnych usługach Google, na przykład podczas tworzenia i udostępniania treści w Youtube lub Google+.

Nazwa użytkownika

Nazwa użytkownika to inaczej adres e-mail. Do zakładania konta Google można wykorzystać adres, który już się ma (z innej usługi) lub założyć nowy adres e-mail w domenie gmail.com. Taki nowy adres jest jednocześnie adresem wykorzystywanym w poczcie Gmail. Dlatego po założeniu konta z wykorzystaniem nowego adresu mojanazwa@gmail.com, ma się dostęp do nowej poczty Gmail. Poczta dostępna jest na stronie mail.google.com lub w aplikacji w telefonie.

Adresów e-mail w domenie gmail.com jest już bardzo dużo (setki milionów). Dlatego wybranie odpowiedniej nazwy nie jest łatwe. Podczas wpisywania nazwy, Google od razu wyświetla komunikat informujący, czy dany adres jest dostępny. Jeżeli nazwa jest już zajęta sugeruje inną (bo nie mogą być dwie takie same w jednej domenie). Niestety najczęściej poprzez dodanie numeru do podanej nazwy. Taki adres nie jest zbyt atrakcyjny. Warto więc poświęcić kilka minut na wybranie nazwy, która będzie zadowalająca.

Adres e-mail może zawierać litery, cyfry i kropki, a wielkość liter nie jest rozróżniana. Co więcej, Google nie rozróżnia adresów z kropką i bez - są to takie same adresy. Przykładowo, RobertKramer@gmail.com i robert.kramer@gmail.com to ten sam adres e-mail.

Hasło

Hasło służy do logowania się do usług Google. Zawsze należy tworzyć skomplikowane hasła i do każdej usługi inne. Nie należy używać prostych wyrazów, nazwisk itp. Najlepiej tworzyć hasła z małych i wielkich liter przeplatanych znakami specjalnymi (@#$%^&*!). Hasło musi mieć przynajmniej 8 znaków.

Jeden ze sposób tworzenia mocnych haseł, które łatwo zapamiętać opisałem w artykule Lepiej tworzyć trudne hasła niż płakać po włamaniu na konto.

Data urodzenia

Data urodzenia jest potrzebna do określania usług w zależności od wieku i nie jest widoczna dla nikogo bez pozwolenia.

Płeć

Na podstawie wpisanej płci, Google dobiera zwroty takie jak "on", "ona", "udostępnił", "udostępniła". Są one wykorzystywane na przykład, gdy dzielimy się swoimi zdjęciami ze znajomymi. Płeć jest domyślnie widoczna publicznie. Jeżeli ktoś nie chce ujawniać swojej płci może wybrać "inna" lub później zmienić widoczność w ustawieniach konta.

Telefon komórkowy

Podanie numeru telefonu jest opcjonalne, ale Google zaleca jego podanie.

"Podanie numeru telefonu komórkowego na koncie to jeden z najprostszych i najpewniejszych sposobów jego zabezpieczenia. Telefon jest fizycznie w Twoich rękach, co upraszcza odzyskanie dostępu do konta, jeśli kiedykolwiek zapomnisz hasła. Pozwala również dokonać weryfikacji, gdy logujesz się z nietypowego miejsca. To pole jest opcjonalne, ale stanowczo zalecamy jego wypełnienie, jeśli masz telefon komórkowy."

Twój obecny adres e-mail

Powinien to być adres e-mail, z którego korzystaliśmy przed założeniem konta Google. Jest on kolejnym sposobem na odzyskiwanie zapomnianego hasła. Warto go zatem dodać. Ten adres można także modyfikować później w ustawieniach konta.

Lokalizacja

Należy wybrać kraj.

Prywatność i warunki

Po wypełnieniu powyższych danych należy wybrać "Dalej". W oknie, które się pojawi należy zapoznać się z warunkami świadczenia usług, a następnie wybrać "Zgadzam się".

Zobaczysz nowy ekran z opisem:

"Dziękujemy za utworzenie konta Google. Używaj go, aby między innymi subskrybować kanały w YouTube, rozmawiać na darmowych czatach wideo lub zapisywać swoje ulubione miejsca w Mapach."

Tak utworzone konto można dodać w dowolnej chwili do telefonu z systemem Android. Innym sposobem może być zakładanie konta od razu w telefonie. Jedyna różnica będzie taka, że po założeniu konta w ten sposób, od razu będzie ono dodane do telefonu.

Jak utworzyć i dodać konto Google w smartfonie i tablecie z systemem Android

Do założenia konta Google w telefonie są potrzebne takie same dane jak w przypadku zakładania konta w komputerze. Zmienia się jedynie wygląd ekranu, na którym wypełnia się dane. Poza tym, konto utworzone w telefonie od razu zostanie dodane do niego, co pozwoli korzystać z wielu usług Google. Będzie możliwa synchronizacja danych telefonu z chmurą Google oraz korzystanie z aplikacji Google takich jak Gmail, czy sklep Google Play.

Wygląd ekranów w różnych telefonach może się różnić. Poniższe zrzuty ekranu są wykonane telefonem Nexus 6 z zainstalowanym Androidem Nougat 7.0. Pomimo różnego wyglądu, ścieżka do ustawień i sposób dodawania konta nie powinien się znacząco różnić.

Odszukaj ikonki ustawień Androida i wejdź w ustawienia.

Ikonka może być widoczna w menu dostępnym w górnym pasku lub w aplikacjach.

Wejdź w ustawienia Androida. Z reguły jest to ikonka w kształcie trybu.

W menu ustawień odszukaj pozycji "Konta" i naciśnij

W ustawieniach odszukaj pozycji "Konta" i wybierz ją naciskając palcem.

Wybierz pozycję "Dodaj konto"

Naciśnij na "Dodaj Konto". Lista widocznych w tym oknie kont, to efekt zainstalowanych aplikacji w telefonie, które korzystają ze swojego konta.

Z listy dostępnych kont wybierz "Google"

W następnym oknie wybierz konto "Google".

Jeżeli używasz blokady ekranu (mocno polecam), pojawi się okno do odblokowania dostępu

Ja mam ustawioną blokadę pinem, dlatego taki ekran.

Jeżeli masz włączoną opcję blokady ekranu, zobaczysz panel, w którym musisz podać PIN (hasło, wzór). Jest to dodatkowa ochrona przed zmianą danych przez niechciane osoby.

W następnym kroku należy wybrać "lub utwórz nowe konto"

Ten poradnik dotyczy przypadku, gdy nie masz jeszcze konta Google i chcesz je założyć. Dlatego należy wybrać tę opcję. Dla osób, które mają konto i chcą je tylko dodać do telefonu jest przygotowana opcja "Wpisz swój adres e-mail".

Wybierz "lub utwórz nowe konto". Zakładamy, że nie masz konta i chcesz je dopiero utworzyć. Gdybyś miał już konto, to w tym miejscu należy wpisać adres e-mail przypisany do konta.

W następnym kroku podaj imię i nazwisko i kliknij "DALEJ"

Podaj imię i nazwisko.

Podaj swoją datę urodzin i płeć (opcjonalnie)

Google na podstawie podanej daty dobiera usługi zależne od wieku. Płeć nie jest obowiązkowa i w razie czego można ją zmienić w ustawieniach konta.

Podaj datę urodzin i płeć (opcjonalnie). Data urodzin jest potrzebna do świadczenia odpowiednich usług do wieku.

Nazwa użytkownika

Nazwa użytkownika jest jednocześnie adresem e-mail do usługi Gmail. Więcej na jej temat opisałem wyżej, przy zakładaniu konta Google w komputerze.

Nazwa użytkownika, to jednocześnie adres e-mail, którego możesz używać w poczcie Gmail. Ignorowane są małe i wielki litery oraz kropki (ale można je używać).

Utwórz hasło

Hasło powinno mieć minimum osiem znaków, składać się z małych i wielkich liter oraz ze znaków specjalnych. Więcej na temat hasła napisałem wyżej, przy opisie zakładania konta Google w komputerze.

Hasło powinno składać się z minimum ośmiu znaków, zawierać małe i wielkie litery oraz znaki specjalne.

Podaj numer telefonu

Numer telefonu nie jest wymagany, dlatego to pole można pominąć. Google jednak zaleca jego podanie, gdyż jest to prosty i szybki sposób na odzyskanie hasła (gdyby się okazało, że nie pamiętasz).

Numer telefonu jest opcjonalny, ale jego podanie umożliwi w przyszłości odzyskanie hasła. Oczywiście jeżeli je zapomnisz.

Prywatność i warunki

Warto przeczytać, by wiedzieć jak Google podchodzi do prywatności i poznać warunki świadczonej usługi.

Dobrze jest zapoznać się z warunkami i polityką prywatności Google.

Kliknij "WIĘCEJ" żeby przejść do dalszej części tekstu i kolejnego przycisku

Po zapoznaniu się z polityką prywatności i warunkami należy wybrać "ZGADZAM SIĘ".

Następny ekran to podsumowanie i potwierdzenie założenia konta Google. Kliknij "DALEJ"

To już prawie wszystko. Zobaczymy ekran podsumowujący założenie konta Google.

Ostatni ekran pozwala na wyrażenie zgody na informacje o nowościach i ofertach z Google Play

Zaznacz, jeżeli chcesz być informowany o nowościach i ofertach w sklepie Google Play. Następnie kliknij "DALEJ"

Ostatnia opcja pozwala na wyrażenie zgodny o nowościach i ofertach w Google Play. Jeżeli chcesz być informowany zaznacz pole przy opisie, a następnie kliknij "DALEJ".

Konto Google zostało utworzone i dodane do telefonu

Ja dodałem drugie konto, dlatego na liście kont są dwa. Dodane przed chwilą konto od razu się synchronizuje, co widać na poniższym zrzucie.

Widok dodanego konta (w moim przypadku są to dwa konta).

Usługi dostępne w ramach konta Google

Wspomniałem na początku, że Google udostępnia wiele usług. Jak jest ich dużo i jakie to usługi można zobaczyć na tej stronie. Z wszystkich tych usług można korzystać mając jedno konto Google.

Dostęp do ustawień konta i edycji swoich danych

Google zebrało wszystkie informacje dotyczące konta w jednym miejscu, na stronie "Moje konto". Można tam zobaczyć swoje dane, edytować je, zmienić ustawienia konta. Można także sprawdzić na jakich urządzenia się logowało, sprawdzić zabezpieczenia konta i swoją aktywność praktycznie we wszystkich usługach Google.

© berc - fotolia.com
Oceń artykuł
User Review
3.83 (6 votes)
Robert Kramer

Disqus Comments Loading...
Autor
Robert Kramer